MojElektromobil

Juhokórejský hráč v globálnej výrobe batérií kupuje pri poľskom Wroclawe ďalší výrobný závod. Obrovský dopyt od automobiliek neutícha a LG Chem plánuje zvýšiť celkovú výrobu z dnešných 50 na 110 GWh do konca tohto roka.

Kórejská firma podľa dostupných informácií zaplatí za nový závod vyše 28 miliónov eur. Budova má rozlohu 223-tisíc metrov štvorcových a nachádza sa hneď vedľa existujúcej fabriky LG Chem. Súčasný závod pri Wroclawe má vyrábať 65 GWh už v roku 2022. To je viac, ako dnešná výrobná kapacita všetkých piatich závodov firmy.

Pôvodný majiteľ novonadobudnutej budovy je turecký výrobca televízorov Vestel. Cena akcií LG Chem po týchto informáciách stúpla o 2,25%. Podiel LG Chem na trhu batérií pre elektromobily sa v minulom roku zvýšil až na približne 50%.

mapa lg chem wroclaw

110 GWh ešte tento rok

Dnes je výrobná kapacita všetkých závodov LG Chem ~50 GWh a do konca tohto roka chce dosiahnuť celkový výrobný výstup 110 GWh. Do konca roka 2024 chce koncern toto číslo navýšiť na 170 GWh.

LG Chem v roku 2019 investovala vo svojich fabrikách 2,85 miliardy eur a v tomto roku plánuje investovať ďalších 2,25 mld. €. Jej závody môžete okrem toho poľského vidieť v Južnej Kórei, tri fabriky v Číne, jednu fabriku v americkom Michigane a ďalšiu v štáte Ohio.

Dopyt po batériách je obrovský nie len vďaka globálnemu trendu v auto priemysle, ale aj kvôli emisným normám EÚ. Tie prikazujú automobilkám mať priemerné emisie CO2 na jedno vozidlo na úrovni 95 g/km. Niektoré automobilky museli kvôli nedostatku batérií na trhu pozastaviť výrobu svojich modelov.

5. marca 2020
Zdroj: InsideEVs

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+