MojElektromobil

Americká automobilka General Motors potvrdila plánované oživenie legendárneho názvu Hummer, ktorý použije pre svoje chystané plne elektrické SUV.

Ako však píše Wall Street Journal, pôjde o akúsi „poctu“ legende, nakoľko automobilka momentálne neplánuje Hummer postaviť do pozície samostatnej značky. Plne elektrický Hummer pre mnohých môže pôsobiť až úsmevne, veď ide prakticky o synonymum nenažranej benzín hltajúcej beštie a postrach ekológov. Elektrifikácii napriek tomu nedokázal ujsť. 

Čiastočné odhalenie očakávanej novinky je síce naplánované až na reklamnú prestávku počas Super Bowlu, no séria krátkych propagačných videí medzičasom prezradila niekoľko skutočne základných technických aspektov nového elektrického Hummera. 

Motor s výkonom 1000 koní a 3-sekundové zrýchlenie z 0 na 60 míľ za hodinu, sú skutočne pozoruhodné údaje. Najmä, keď do úvahy vezmeme, aké rozmery sú charakteristické pre vozidlá Hummer. 

General Motors navyše uvádza špičkový krútiaci moment bezmála 16 000 Nm, čo pôsobí skutočne dychberúco. No na tento údaj sa treba pozerať s poriadnym nadhľadom. Rovnako ako to bolo v prípade luxusného športiaku Tesla Roadster, zjavne pôjde o krútiaci moment kolies. Teda úplne inú hodnotu, než tú, ktorá sa zvykne uvádzať v rámci štandardov merania krútiaceho momentu v automobilovom priemysle. 

Elektrický Hummer bude predávaný ako model spadajúci pod značku GMC. O výrobu sa postará továreň Detroit-Hamtramck, do ktorej General Motors plánuje investovať 3 miliardy dolárov v rámci prípravy na produkciu elektrických vozidiel.

Automobilka svoj počin zatiaľ označuje ako “GMC HUMMER EV” a pri dostupnosti svieti jeseň 2021. Formálne predstavenie v plnej paráde má prebehnúť 20. mája 2020 priamo v továrni Detroit-Hamtramck. Dovtedy si môžete pozrieť reklamné videá, ktoré zdôrazňujú, že prichádza „tichá revolúcia“.

31. januára 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+