MojElektromobil

Americká automobilka General Motors sa pripravuje na svoju elektrickú budúcnosť. Chystá sa renovovať svoju továreň Detroit-Hamtramck v Michigane, aby tu mohla začať s výrobou batériových elektrických vozidiel.

V súvislosti s prestavbou a modernizáciou továrne je plánovaná priama investícia v objeme 2,2 miliardy dolárov. Ďalších 800 miliónov automobilke podľa odhadov zhltnú náklady na potrebné technické vybavenie a procesy súvisiace so spustením výroby elektromobilov. Plne funkčná továreň má potenciálne vytvoriť 2200 pracovných miest.

Továreň Detroit-Hamtramck, ktorá dlhodobo bojovala s viacerými problémami, je momentálne prevádzkovaná na jednu smenu a produkuje vozidlá Cadillac CT6 a Chevrolet Impala. Aktuálne zamestnáva približne 900 ľudí.

Podľa pôvodných plánov mala byť v rámci úsporných opatrení uzatvorená v polovici minulého roka, avšak automobilka oznámila, že prevádzka bude normálne pokračovať až do konca januára 2020. S nastávajúcim koncom mesiaca teraz prichádza správa o prestavbe a prechode na výrobu elektromobilov. Potrebné úpravy začnú už v priebehu budúceho mesiaca a trvať budú “niekoľko mesiacov”.

General Motors chce svoju elektrickú výrobu spustiť v druhej polovici roka 2021. Začne s elektrickým pick-upom, no z výrobných liniek budú vychádzať aj malé autonómne taxíky Cruise Origin pre spoločnosť Cruise.

V súvislosti s agresívnym prechodom General Motors na elektromobilitu bola spomenutá aj spolupráca so spoločnosťou LG Chem, ktorá bude pre elektromobily dodávať batérie zo svojej novej továrne v Lordstowne, v štáte Ohio.

Na výstavbe továrne čisto pre elektromobily už dlhšiu dobu pracuje aj Volkswagen v Číne. Jej plánovaná kapacita je až 300 tisíc vyrobených modelov ročne, pričom výroba by mala byť spustená už tento rok. Vlastnú továreň chce aj chorvátsky výrobca Rimac Automobili a momentálne je pomerne ostro sledovaná výstavba Gigafactory 4, respektíve, podľa nového názvoslovia „Giga Berlin“.

29. januára 2020
Zdroj: GM

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+