MojElektromobil

Plány okolo výstavby európskej továrne spoločnosti Tesla, známej ako Gigafactory 4, naberajú na obrátkach. Začiatkom januára sa rozbehli byrokratické procesy potrebné pre schválenie projektu zo strany nemeckého Ministerstva životného prostredia, teraz sú už hlásené prvé úpravy pozemkov pred začatím výkopových prác.

Portál Teslarati informuje, že na mieste, kde vyrastie továreň Gigafactory 4, momentálne dochádza k aktívnemu výrubu stromov. Zo zverejneného posudku o vplyvoch na životné prostredie vyplýva, že výrub a čistiace práce musia byť ukončené najneskôr 27. februára, aby nerušili obdobie párenia vtáctva.

Tesla musí dodržiavať viacero požiadaviek pre zníženie vplyvu vykonávaných úprav na zver a rastlinstvo. Okrem iného musí postaviť ploty pre ochranu plazov či preskúmať miestne jaskyne a overiť možnú prítomnosť netopierov. Navyše sa zaviazala, že vysadí trikrát toľko stromov, koľko pri výstavbe Gigafactory 4 odstráni počas odlesňovania získaného pozemku s rozlohou 300 hektárov.

Samotné stavebné práce majú odštartovať v prvej polovici roka 2020. Očakáva sa, že po dokončení prvej fázy výstavby továrne Gigafactory 4 tu Tesla v júli 2021 začne s produkciou elektromobilov Tesla Model Y a Tesla Model 3 v objeme 3000 kusov týždenne.

Tesla už od samého začiatku paktovala so spustením výroby v roku 2021. Aktuálne informácie tento termín približujú, no súčasne hovoria, že všetko prebieha podľa plánu a stanovené termíny by mali byť dodržané.

Gigafactory 4 má podľa plánov najskôr vyprodukovať 150 000 vozidiel Tesla Model Y a Tesla Model 3, no neskôr sa má produkcia rozšíriť. Očakáva sa, že po zabehnutí všetkých procesov bude z brán továrne vychádzať až pol milióna elektromobilov ročne.

Otvorenie továrne do regiónu prinesie aj nové pracovné príležitosti. Dostupné informácie hovoria o vzniku približne 3000 pracovných miest, no len v prvej fáze. Na dosiahnutie plnej prevádzkovej kapacity bude Tesla potrebovať až 8500 pracovníkov.

 

7. januára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+