MojElektromobil

Automobilka zo Sillicon Valley v konferenčnom hovore s akcionármi za 3. kvartál 2019 informovala o plánoch s fabrikou Gigafactory 4 v Európe (GF4).Uviedla, že táto fabrika bude pravdepodobne funkčná niekedy v roku 2021. Bude sa tu vyrábať Model 3 a crossover Model Y.

Tesla v Aktualizovanom liste pre akcionárov za 3. kvartál 2019 píše o svojich súčasných a budúcich plánoch a tiež uviedla, že v súčasnosti finalizuje výberový proces lokality pre fabriku v Európe. Európska Gigafactory bude podobná Gigafactory 3 v Číne, keďže bude vyrábať Model 3 a Model Y.

Distribučné centrum a závod na kompletizácie importovaných vozidiel Tesla v Tilburgu (Holandsko)
Distribučné centrum a závod na kompletizáciu importovaných vozidiel Tesly v Tilburgu (Holandsko)

Všetko pod jednou strechou

Tesla v Európe pravdepodobne bude vyrábať všetky komponenty pod jednou strechou, na rozdiel od jej amerických tovární. Tam sa batérie a a pohonné jednotky vyrábajú v Gigafactory 1 v Nevade a celé vozidlá sa kompletizujú vo fabrike Fremont.

Táto výrobná stratégia je inšpirovaná jednoduchosťou a efektívnosťou, ktorú ponúkla po prvýkrát v závode vo Fremonte v 2. kvartáli 2018. Tesla tu vtedy narýchlo pristavila k existujúcej budove “stan”, pod ktorým mohla omnoho rýchlejšie zvyšovať výrobné tempo pre Model 3.

Montážnu linku, ktorá bola postavená na odpruženej konštrukcii, navrhol výrobný manažér Tesly Jerome Guillen a riaditeľ firmy Elon Musk tento krok veľmi chválil. Podobne jednoduchý a efektívny dizajn Tesla pravdepodobne uplatní aj v čínskej Gigafactory, no v oveľa väčšom meradle.

Tesla Gigafactory 3 v Šanghaji (Čína)
Tesla Gigafactory 3 v Šanghaji (Čína)

Pravdepodobne v Dolnom Sasku

Médiá, ale aj Elon Musk v minulosti spomenuli možné lokality pre GF4. Spomínali sa nemecké štáty Dolné Sasko a Severné Porýnie-Vestfálsko (NRW). Do Dolného Saska lákal Teslu sám minister hospodárstva tohto štátu Bernd Althusmann.

Tesla v tomto regióne už teraz vlastní spoločnosť Tesla Grohmann Automation.

Teslu všeobecne zaujímajú lokality s výbornou dopravnou infraštruktúrou vrátane diaľničnej siete, prístavov, dynamického výskumného prostredia a prístupu k obnoviteľným zdrojom energie.

View this post on Instagram

| Gigafactory 4 v Európe už v 2021 ! 🇪🇺 Tesla v aktualizovanom Liste pre akcionárov za Q3 2019 oznámila, že európska fabrika Gigafactory 4 bude “pravdepodobne funkčná niekedy v roku 2021” a spoločnosť aktuálne finalizuje výber presnej lokality. Podľa doterajších indícií sa bude stavať v Dolnom Sasku (🇩🇪). Budú sa v nej vyrábať komponenty a montovať vozidlá Model 3 a Model Y, podobne ako v čínskej Gigafactory 3. Na fotkách môžete vidieť všetky aktuálne funkčné fabriky Tesly: Distribučné centrum v Tilburgu (Holandsko), fabrika vo Fremonte (USA), fabrika Gigafactory 3 v Šanghaji (Čína), fabrika Gigafactory 2 v Buffalo (USA) a fabrika Gigafactory 1 v Nevade (USA). Viac detailov si preečítajte v článku na našom webe. _________________ ✍🏻: @rado.skok #gf4 #gigafactory #teslagigafactory #tesla #elektromobil #mojelektromobil #teslaslovakia #teslamotorscesko #vyroba #sustainabletransport #gf1 #gf2 #gf3 #gf4 #instasvk #instaczech

A post shared by 🇸🇰Všetko o elektromobiloch🇨🇿 (@mojelektromobil.sk) on

2. novembra 2019
Zdroj: Teslarati

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+