MojElektromobil
eAutoportal 13. októbra 2017

Do Európy prichádza ďalšia významná investícia do oblasti elektromobility. V Poľsku totiž vyrastie najväčšia európska továreň na výrobu Li-Ion batérií do elektromobilov. Na „svedomí“ ju bude mať spoločnosť LG Chem, ktorá je jedným z popredných výrobcov tohto druhu akumulátorov. Ročne sa v nej vyrobí 100 000 Li-Ion batérií.

O tom, že batérie sú jednou z najdôležitejších súčastí elektromobilov niet pochýb. Predaje elektromobilov nedosahujú možno takú úroveň, ako by sme si želali. Jedným z dôvodov je aj neschopnosť výrobcov uspokojovať dopyt. V prípade elektromobilov Opel Ampera-e, Chevrolet Bolt a Hyundai Ioniq Electric je to spôsobené nedodatočnou produkčnou kapacitou dodávateľa batérií, ktorým je spoločnosť LG Chem. Vybudovanie novej továrne by tak malo pomôcť spoločnosti uspokojiť dopyt po je produktoch.

Náš tip
HE3DA: Česi vyvinuli unikátne Li-Ion batérie a stavajú vlastnú Gigafactory
lg chem tovaren na vyrobu baterii polsko
Budúca podoba továrne. Zdroj: LG Chem

Giga… investične aj produkčne

Továreň vyrastie v meste Vroclav, pričom jej výstavba zhltne cca 1,37 miliardy eur. Zamestná 2 500 ľudí a ročne vyprodukuje 100 000 batérií do elektromobilov. Aktuálne produkuje LG Chem batérie najmä s kapacitami 28 kWh a 60 kWh. Nadchádzajúca generácia elektromobilov však bude disponovať batériami o kapacite minimálne 40 kWh. Takže môžme túto továreň pomenovať ako „Gigafactory“, keďže celková ročná produkcia určite presiahne 1 GWh kapacity.

Súčasťou továrne bude aj výskumné a vývojové centrum, ktoré zamestná približne 400 odborníkov z oblasti automatizácie, elektrotechniky, chémie a IT. Spoločnosť LG Chem zatiaľ neprezradila konkrétnych odberateľov, vo všeobecnosti však hovorí o top automobilkách.

„Vyšehradská trojka“

Európa nedokáže aktuálne konkurovať ázijskému a americkému trhu v oblasti produkcie batérií do elektromobilov. To však môžu už čoskoro zmeniť naši susedia. Pred 4 mesiacmi dokončila v Maďarsku svoju továreň na Li-Ion batérie spoločnosť Samsung SDI. Česi začnú tento rok s výstavbou továrne na výrobu vlastných batérií HE3DA a k ním sa pripojí aj spomínané Poľsko. Významný výrobca rastie aj v Nemecku, v podobe spoločnosti Accumotive, ktorá patrí pod Daimler. Každá z tovární má ročne vyprodukovať batérie s celkovou kapacitou viac ako 1 GWh.

Zdroj: reuters.com, titulná fotografia: greencarreports.com

13. októbra 2017
Fotománia

+