MojElektromobil

Elektrické kamióny má momentálne vo svojom produkčnom pláne niekoľko výrobcov. Spomenúť samozrejme môžeme aj Teslu s ich Semi ťahačmi, no zdá sa, že toto nie je jediná cesta, ktorou sa firmy pokúšajú vydať. Do pozornosti sa teraz dostávajú elektrické návesy s masívnou batériou a vlastnou pohonnou jednotkou. Do jedného z nich bude dodávať batérie aj známy výrobca CATL. Informuje web Insideevs.com.

Až o tri roky

Síce sa elektrického ťahača od Tesly dočkáme najskôr budúci rok, aktuálne prezentovaná novinka tu nebude skôr. Podľa zverejnených informácií sa elektrické návesy s batériami od CATL dostanú na trh najskôr v roku 2023. Stojí za nimi nemecká firma Trailer Dynamics, ktorá sa spolieha na batériový systém vyvinutý známym čínskym výrobcom batérií, firmou CATL. Takzvaný eTrailer bude vybavený najnovšími lítium-železnými batériami, ktoré by mali mať “výnimočne” dlhú životnosť. Zabalené budú do nového balíka, takzvaného CTP dizajnu, ktorý zabezpečí energetickú hustotu 155 Wh/kg.

trailer dynamics catl elektrické návesy
Elektrický náves Trailer Dynamics | Zdroj: insideevs.com

Celková kapacita batéria sa zastavila na hodnote 300 kWh, pričom hmotnosť tohto battery-packu neprekročí dve tony. Záhadou nateraz zostáva dojazd či možnosti nabíjania takto veľkej batérie. Avšak, môžeme predpokladať, že minimálne 100 kW nabíjanie by tu určite dávalo zmysel. Takéto hybridné kamióny môžu byť pre mnohých zaujímavou voľbou, nakoľko by s nimi bolo možné dosiahnuť nízku spotrebu a tým aj výrazne znížiť emisie. Všetko ale určite bude závisieť od ceny a dĺžky návratnosti takéhoto riešenia. Na počítačovom modely je možné vidieť značný dôraz na lepšiu aerodynamiku, a to krytmi vzadu, ale aj po boku návesu.

5. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+