MojElektromobil

Mohlo by sa zdať, že výmena batérií je ten správny spôsob ako vyriešiť problém nabíjania akumulátorov. Túto možnosť skúšala aj Tesla ešte v roku 2013 a naživo odprezentovala funkčný systém. Teraz sa čínska pobočka automobilka pripomenula s touto možnosťou, no opätovné rozbehnutie systému dementuje.

Výmena batérií a Tesla

Výmena vybitej batérie za nabitú znie ako veľmi dobré riešenie. Čínska automobilka NIO má v Číne rozbehnutú pomerne veľkú sieť staníc určených práve na takúto výmenu. Len nedávno sa pochválili, že zaznamenali viac ako 500 000 výmen. Pre automobilku Tesla nie je takéto riešenie vôbec vzdialené, nakoľko sami ho prezentovali pred viac ako siedmimi rokmi na tlačovej konferencii. Bezchybnú výmenu niekoľkých batérií na elektromobile Tesla Model S realizovali súčasné s tým, ako bolo na obrazovke pustené tankovanie benzínu do klasického auta.

Počas jedného tankovania plnej nádrže dokázali vymeniť niekoľko batérií a zdalo sa, že toto by mohla byť cesta. Riešenie si získalo množstvo pozornosti, no nadšenie netrvalo dlho. Nabíjanie batérií trvalo stále pomerne dlhý čas a hľadali sa možnosti, ako túto nevýhodu zmierniť, prípadne úplne odstrániť. Automobilka dokonca postavila jednu takúto stanicu, ku ktorej mala prístup len vybraná hŕstka majiteľov.

Budúcnosť v rýchlejšom nabíjaní

V tom čase bol výkon nabíjacích staníc maximálne 90 kW, takže z časového hľadiska išlo o skutočne významnú úsporu. Postupne sa ale výkon Tesla Supercharger zvyšoval až na súčasných 250 kW. Dá sa pritom predpokladať, že v najbližších mesiacoch sa ešte zvýši. Komplikovaná výmena batérií sa preto už označila za neefektívnu a Tesla sa zamerala na budovanie nabíjacej siete po celom svete.

Náš tip
Otestovali sme Tesla Supercharger V3 Košice s Tesla Model 3

Aj preto mnohých prekvapila správa z Číny. Lokálna pobočka Tesly si totiž zaregistrovala nový biznis, ktorý má pozostávať práve z budovania výmenných staníc pre batérie vo vozidlách. Ako prvý na túto zmenu upozornil web Beijing Business Today. Mohlo by sa preto zdať, že Tesla sa k tejto možnosti snaží vrátiť v krajine najväčšieho konkurenta, spomínanej automobilky NIO. Oficiálne zastúpenie automobilky v Číne už stihlo zareagovať na tieto správy, pričom odmietla, že by plánovali opätovný návrat do výmeny batérií.

2. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+