MojElektromobil

Tak ako bolo naznačované, Tesla si pre majiteľov svojich elektromobilov pripravila veľkú vianočnú aktualizáciu “Holiday Update”. Tá obsahuje viacero vylepšení, no hráčov veľmi poteší prírastok v podobe služby Steam.

Ako upozornil portál Electrek, sľubovaná podpora hernej platformy Steam bude konečne oficiálne integrovaná do elektromobilov Tesla Model S a Tesla Model X. Tesla to potvrdzuje vo svojom videu, kde pripomína, že ide o súčasť spomínanej aktualizácie. Spomína tisícky hier, podporu bezdrôtových gamepadov a službu prezentuje hraním titulu Cyberpunk 2077.

Viacero podmienok

Zo zverejnených informácií vyplýva, že integráciu Steamu sa zatiaľ nachádza v štádiu beta verzie, čo znamená, že ešte stále sa môžu objaviť nejaké tie nedostatky. Presný zoznam podporovaných hier zverejnený nebol, no sprievodné informácie k aktualizácii obsahujú zmienku o podpore hier verifikovaných pre hernú konzolu Steam Deck. Tesla spomína “tisíce hier”.

Ďalšou vecou je, že služba je dostupná len pre novšie Model S a Model X z novšej produkcie. Údajne má ísť o vozidlá vyrobené od roku 2022. Dôvod je jednoduchý. Obsahujú výkonnejšie hardvérové zázemie potrebné pre hranie moderných hier. Podľa portálu NotATeslaApp ide konkrétne o požiadavku 16GB DDR. Pre využívanie platformy Steam a herného obsahu, ktorý zastrešuje, je taktiež potrebné aktívne predplatné Premium Connectivity.

Musk avizuje podporu pre hernú službu Steam

19.7.2022

Niečo o netradičnom využití výpočtového výkonu hardvéru elektromobilov Tesla sme zachytili už v súvislosti s ťažbou kryptomien. Ďalší nápad ako využiť hardvér teraz prichádza priamo z oficiálneho tábora. Elon Musk na sociálnej sieti Twitter prezradil, že automobilka pracuje na to, aby infotainment systém Tesiel umožňoval spúšťanie hier zo známej platformy Steam. Upozornil portál Electrek.

To, že by si majitelia elektromobilov mohli dlhé chvíle, ktoré trávia čakaním vo svojom vozidle, krátiť hraním hier pritom nie je žiadna utópia. Infotainment systém vo svojej podstate totiž beží na veľmi podobných komponentoch ako dnešné herné konzoly. Potrebný výkon na hranie hier preto pri súčasných Teslách nie je problémom.

Zdroj: Twitter

Pre približnú predstavu, výpočtový výkon hardvérovej výbavy Tesiel s čipmi od AMD sa pohybuje na úrovni 10 teraflopov. Moderné herné konzoly Xbox a PlayStation majú výkon na úrovni 10,3 až 12,1 teraflopov, čo je veľmi podobná hodnota. Využívanie multimediálneho systému auta na hranie hier môže pôsobiť výstredne, no Musk v tom zjavne vidí nejaký potenciál.

Konečnou víziou je momentálne sprístupnenie celej knižnice platformy Steam, ktorú by malo tvoriť približne 50 000 hier. Nakoľko ale ide o odvážny zámer, jeho docielenie bude vyžadovať určitý čas. Celé to podľa všetkého bude prebiehať pozvoľna. Objavovať sa bude podpora pre jednotlivé herné tituly, ktorá sa časom rozrastie, až kým nebude pokrytá celá ponuka Steamu. Zatiaľ ale nie je vôbec jasné, kedy sa s týmito krokmi vôbec začne.

Vyriešiť bude nutné aj otázku ovládania hier na dotykovej obrazovke, čo môže byť poriadne komplikované hlavne pri strieľačkách či dynamických ťahových stratégiách.

Projekt pokračuje, prvá demonštrácia v auguste

Doplnené 19.7.2022

Elon Musk cez sociálnu sieť Twitter uviedol, že projekt, ktorý do Tesiel prinesie možnosť hrať hry z platformy Steam dosiahol pokrok. Prvú ukážku novej funkcie máme očakávať s veľkou pravdepodobnosťou už počas augusta 2022.

Ako dopĺňa portál Electrek, Tesla má svoj vlastný vývojársky tím, ktorý sa venuje príprave videohier. Nedávno dokonca začala zostavovať druhý takýto tím so sídlom v Austine, Texas. Vývojári majú pracovať na platforme Tesla Arcade, ktorá priamo v infotainment systéme elektromobilov umožňuje hrať jednoduché videohry – Cuphead, Fallout Shelter či Sonic the Hedgehog 1. Automobilka to celé chce posunúť ešte o stupienok vyššie práve cez integráciu Steamu.

Pridanie vybraných titulov z rozsiahlej ponuky Steamu je veľmi zaujímavým krokom. Majitelia elektromobilov Tesla si zjavne budú môcť dlhé chvíle krátiť hraním množstva populárnych hier. Zatiaľ nie je známe ako ďaleko chce Tesla pri integrácii Steamu zájsť. Špekuluje sa, že v pozadí by mohli byť aj snahy o využitie nového obchodného modelu napojeného na herný segment.

Náš tip
Prekvapivý príbeh: Ako Dan vydržal s takmer vybitou baterkou v Tesle 14 hodín v -7 °C
14. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+