MojElektromobil

Vyzerá to tak, že čoskoro nás čaká ďalšie kolo zvyšovania predaných cien elektromobilov Tesla. Portál Electrek upozornil, že v USA už k tomu došlo a ceny jednotlivých modelov narástli pomerne výrazne. Je len otázkou času, kedy sa táto skutočnosť prejaví aj priamo v slovenskom konfigurátore.

Obvykle k tomu dochádza s niekoľkodňovým oneskorením oproti cenám v Spojených štátoch. Tentokrát pôjde o výraznú úpravu, nakoľko cena niektorých modelov narástla až o 6000 dolárov (Tesla Model X). Na akú veľkú zmenu sa treba pripraviť pri Tesla Model 3?

V konfigurátore pre USA bola v polovici júna 2022 cena elektromobilu Tesla Model 3 zvýšená pri verzii Long Range, a to konkrétne z 54 490 na 57 990 dolárov. Cena sa teda zmenila o 2500 dolárov a podobnú úpravu treba v najbližšej dobe čakať aj v slovenskom konfigurátore. Ak všetko prebehne tak ako obvykle, tak cena narastie o 2000 až 2500 € na nový štandard 54 990 až 55 490 €. Nateraz sa cenová politika pri Tesla Model 3 menila len pri spomínanej verzii Long Range.

Spomeňme si ešte aj úpravu ceny pri Tesla Model Y, nakoľko ide o ďalší elektromobily značky Tesla, ktorý je možné objednať cez slovenský konfigurátor. V tomto prípade bola cena v USA zvýšená o 3 000 dolárov pri verzii Model Y Long Range a o 2 000 dolárov pri Model Y Performance.

Tesla začala oficiálne predávať svoj Model 3 (2021) vo vylepšenej verzii pre rok 2021 a cena išla smerom hore pre Slovensko, ako aj pre iné európske trhy. Na Slovensku je však zvýšenie cien najvyššie, koľko stojí?

Najnovšie zvýšenia cien z marca 2022 jednotlivých verzií pre slovenský konfigurátor na webe Tesly bez DPH:

 • Model 3 Standard Range Plus – pôvodná cena 42 990 €, nová cena 44 990 € (zdražovanie o 2000€ prebehlo v polovici marca 2022)
 • Model 3 Long Range – pôvodná cena 49 990 €, nová cena 52 990 € (zmena ceny v marci 2022)
 • Model 3 Performance – pôvodná cena 53 900 €, nová cena 56 990 € (zmena ceny v marci 2022)

Tesla reaguje na vyššie náklady, zdražila elektromobily

16.3.2022

Vojna na Ukrajine poriadne zamávala s trhmi, zvýšila ceny vstupných surovín pre nejednu automobilky, a aby toho nebolo málo značne narušila aj dodávateľský reťazec. Niektoré automobilky v reakcii na tieto skutočnosti upravili svoje výrobné plány, kedy obmedzili výrobu vybraných modelov – príkladom je Enyaq od Škody Auto.

V prípade Tesly reakcia prichádza v podobe zdražovania predávaných elektromobilov. Počas jedného týždňa už došlo k dvom vlnám zdražovania v Číne aj USA, ktoré podľa vyjadrení Elon Muska prichádzajú kvôli „inflačnému tlaku“. Informuje o tom agentúra Reuters.

V našom prípade je dôležité to, že zvýšenie predajnej ceny Tesla Model 3 sa prejavilo už aj v slovenskom konfigurátore. Základný Tesla Model 3 zdražel o 2000€ a momentálne začína na 44 990€. Verzie Long Range a Performance sú drahšie o 3000€.

Zatiaľ nie je celkom jasné, či ide o dopad prvého kola marcového zdražovania, alebo už o finálnu cenovú podobu, ktorá reflektuje obidva navýšenia ceny. Preto je možné, že cena pôjde hore ešte raz.

Mierne narástla aj ceny elektromobilu Tesla Model Y, ktorý sa v slovenskom konfigurátore objavil len veľmi nedávno. Namiesto pôvodných 51 990€ pri verzii Tesla Model Y Long Range dnes už svieti cenovka 52 990€.

Tesla Model 3 cena v marci 2022 | Foto: Tesla

Tesla Model 3 v základe opäť drahší

Aktualizované 3.11.2021

Radosť z novej ponuky Tesly, kedy bol Model 3 s vyšším dojazdom 491 km ponúkaný za cenu toho pôvodného (41 990€) netrvala príliš dlho. Tesla znova v tichosti navýšila cenu v konfigurátore o ďalších 1000€. Základný Model 3 sa od dnešného dňa predáva za 42 990€, pričom nie je vylúčené, že pred nami stojí ďalšia úprava ceny smerom hore. Aj napriek súčasnej zmene je Model 3 so zvýšeným dojazdom stále veľmi lákavou ponukou.

Ďakujeme za tip, Martin.

Tesla Model 3 a Tesla Model Y pre rok 2022 s vyšším dojazdom

Doplnené 2.11.2021

Tesla aktualizovala svoju ponuku elektromobilov Tesla Model 3 a Tesla Model Y, ktoré budú dostupné už v prevedení pre rok 2022. V súvislosti s touto skutočnosťou došlo k zvýšeniu dojazdu obidvoch modelov. Okrem toho Tesla prestala ponúkať Tesla Model 3 Standard Range Plus, stal sa z nej iba klasický Model 3, čo na prvý pohľad pôsobí ako drobnosť, no v skutočnosti je to veľká vec!

Na základe avizovaného navýšenia dojazdu to vyzerá tak, že autá budú vybavené 60 kWh batériou. Prvé kusy by mohli byť dostupné už asi v decembri 2021, od februára potom bude v novom prevedení dostupné už každé vozidlo.

K zmene dochádza aj kvôli tomu, že Tesla pre svoj základný Tesla Model 3 (niekdajší Standard Range) začína používať LFP batérie. Ako sa aktuálne ukazuje, pravdepodobne sa to podpisuje na zhoršení zrýchlenia. Z nuly na stovku sa základný Tesla Model 3 rozbehne za 6,1 sekundy, namiesto doterajších 5,6 sekundy.

 • Tesla Model 3 Standard Range je po novom už len Tesla Model 3.
 • Dojazd začína na 491 kilometroch, cena zostáva zachovaná na 41 990€.
 • Za rovnakú cenu je teda teraz možné získať Tesla Model 3 s výrazne vyšším dojazdom – namiesto 448 km sa dojazd vyšvihol na 491 km.
 • Tesla postupne prechádza na LFP batérie, aktuálne sa to týka základnej verzie Tesla Model 3.
 • Zvýšený bol aj dojazd pre Tesla Model Y Long Range. Dojazd narástol na 531 km (330 míľ), čo znamená, že ide o zlepšenie na úrovni približne 6 kilometrov.
Zdroj: Tesla

Časti článku

Ďalšie kolo zdražovania, Tesla Model 3 v základe drahší o tisícku

Doplnené 25.10.2021

Tesla v tichosti pristúpila k ďalšiemu kolu zvyšovania cien, ktoré sa pravdepodobne ešte úplne neprejavilo na európskych cenách. V prípade Ameriky bola cena elektromobilov Tesla Model 3 a Model Y zvýšená o ďalších 2000 dolárov. Aktuálne ceny sú teda 43 990 dolárov za základnú verziu Model 3 a 56 900 dolárov za základnú verziu Model Y.

Omnoho výraznejší nárast predajnej ceny prebehol v prípade dvojice Model S a Model X, ktorá je teraz drahšia o 5000 dolárov. Základná verzia Model S stojí 94 990 dolárov a Model X začína už na 104 990 dolároch. Na zmenu upozornil portál TheVerge.

Na konfigurátore pre Slovensko sme si všimli, že cena za Model 3 Standard Range Plus medzimesačne narástla o 1000€ na 41 990€ (bez DPH). Očakávaný termín doručenia je aktuálne stanovený prekvapivo na december. Zatiaľ však nevieme, či k úprave došlo už v súlade s najnovším zdražovaním elektromobilov Tesla. Je preto možné, že čoskoro prebehne ešte ďalšia úprava cenníka.

Pri nákupe cez slovenský konfigurátor okrem pripočítania DPH ešte treba počítať aj s manipulačnými a dovozovými poplatkami vo výške 880€, o ktoré bude automaticky navýšená koncová cena (Vďaka za tip, Martin!).

Tesla sa k náhlemu zvýšeniu predajných cien nevyjadrila, v tichosti došlo len k úprave v konfigurátore vozidiel. Finančný riaditeľ Tesly, Zach Kirkhorn, na margo úprav cien vo všeobecnosti povedal toľko, že z pohľadu zákazníkov zmeny nemusia tak úplne dávať zmysel, no v ich pozadí je vždy rozumná stratégia a optimalizácia.

Slovenský konfigurátor 2021 Tesla Model 3

Zvýšenie cien po Európe

Pôvodný článok

Zvýšenie cien nového Modelu 3 sa dotklo trhov po celej Európe. Napríklad v Nemecku zdražela základná verzia o 490 € a po novom stojí 42 900 € (s DPH po odrátaní štátnej dotácie). V Rakúsku stúpla cena verzie Long Range o 990 € na 56 490 € a Performance verzia o 700 € na 61 990 €. Vo Švédsku zdraželi všetky modely o 1 000 € a na dánskom trhu zdražel Model 3 o 1343 – 1746 €.

Koncom januára 2021 sa Tesla rozhodla opäť zasiahnuť do cien na niektorých trhoch. Tentokrát už ale išlo o znižovanie cien, a to napríklad o rovných 3 tisíc eur na nemeckom trhu. Na Slovensku sa bohužiaľ ceny nezmenili. Spolu s touto zmenou sa ale Tesla rozhodla aktualizovať aj dojazd, ktorý pre verziu Standard Range stúpol na 448 kilometrov.

Zvýšená cena Tesla Model 3 je pomerne logický krok automobilky, nakoľko zákazníci dostanú omnoho lepší produkt. Predpokladaný termín dodania modelového roka 2021 je február 2021. Európania sa onedlho dočkajú aj crossoveru Model Y. Tesla začala kontaktovať zákazníkov o ich príchode možno už v 1. kvartáli 2021. Je však takmer isté, že nepôjde o kusy vyrobené v nemeckej Giga factory, ktorá s výstavbou mešká. Prvé kusy Tesla Model Y sa objavili v berlínskom prístave začiatkom februára 2021.

Dizajnové zmeny a vyšší dojazd

Dizajnové zmeny pre Tesla Model 3 2021 sú vidieť už zvonku. Tesla sa zbavila chrómových líšt okolo dverí a taktiež zmenili disky kolies. Aero disky dostali nový dizajn a taktiež sú v ponuke 19 palcové športové disky či 20 palcové disky v prípade Performance Model 3. Ďalšie zmeny sú praktické a začať môžeme od kufra – ten je už štandardne otvárateľný elektronicky. Vo vnútri prišlo k redizajnu stredovej konzoly.

tesla model 3 2021

Tesla ďalej zvýšila dojazd všetkých verzií. Napríklad Tesla Model 3 Standard Range už ponúka spomínaný dojazd 448 kilometrov podľa WLTP. Verzia Long Range poskočila z 560 kilometrov na 580 kilometrov, pričom o niečo ďalej prejde aj najvýkonnejšia verzia Performance. Tej stúpol dojazd na 567 kilometrov.

Za vyšším dojazdom sú rôzne zmeny, napríklad aj nové disky kolies. K oveľa vyššej efektivite, a to najmä v zimných mesiacoch, prispieva tepelné čerpadlo či špeciálna súčiastka octovalve. Vďaka nej vie vozidlo vykurovať interiér aj pomocou zohriatej batérie, čím výrazne zlepšuje tepelný manažment. Nakoniec bola potvrdená aj nová batéria s vyššou kapacitou. Z pôvodných 79 kWh stúpla kapacita v Model 3 pre rok 2021 na 82 kWh.

Tesla Model 3 v ponuke bazárov

Okrem priameho predaja s využitím oficiálneho konfigurátora Tesly je tento elektromobil možné nájsť aj na slovenských bazároch. Klasickým príkladom je známy bazárový portál Bazos, kde bežne nájdete Tesla Model 3 na predaj, ale aj príslušenstvo či rôzne služby spojené so svetom elektrických vozidiel. Aj týmto spôsobom sa dá Tesla Model 3 kúpiť na Slovensku.

Aký má Tesla Model 3 výkon?

Výkon elektromobilu Tesla Model 3 sa mení podľa toho, po akej konfigurácii siahnete. Okrem toho sa výkon môže postupom času zvyšovať aj vďaka softvérovým aktualizáciám zo strany Tesly.

Základný model Tesla Model 3 Standard Range Plus sa pýši výkonom 239 kW, čo sa pretavuje do maxiálmej rýchlosti 225 km/h a zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy. V prípade verzie Tesla Model 3 Long Range sa pozeráme na hodnoty 324 kW, 233km/h a na stovku sa rozbehne už za 4,4 sekundy. Najvyššia konfigurácia s prívlastkom Performace má výkon 420 kW, maximálku 261 km/h, a z nuly na stovku to dá za 3,3 sekundy.

Tesla Model 3 a predaj na Alze

Možno si pamätáte, že Tesla Model 3 mala svojho času aj Alza. Po tom, čo sa Tesla začala aktívnejšie zaujímať o Česko, pre ktoré spustila aj konfigurátor, Alza predaj pozastavila. Aktuálne Tesla Model 3 Alza neponúka a podľa dostupných informácií k tomu neplánuje pristúpiť.

Ako sa mení pri Tesla Model 3 cena?

Cena sa mení v závislosti od aktuálnej trhovej a výrobnej situácie, ako aj od cenovej politiky Tesly. Momentálne platia nasledovné ceny:

Samozrejme, že ide o cenu základnej výbavy daného modelu. Tú ďalej navyšuje farebné vyhotovenie, typ kolies či doplnková výbava ako je funkcia vylepšeného Autopilota alebo systém Full Self-Driving Capability. Tomu, ako presne prebieha pri Tesla Model 3 predaj sme sa venovali v samostatnom článku – Boli sme pri odovzdávaní prvých Tesiel objednaných cez slovenský konfigurátor.

Koľko váži Tesla Model 3?

Váha Tesla Model 3 sa líši od viacerých faktorov, pričom aj samotná Tesla v technických špecifikáciách na svojej stránke upozorňuje, že tu nájdeme približné údaje. Tie sa sporadicky menia, nakoľko elektromobily postupom času prechádzajú rôznymi úpravami. Pri hmotnosti Tesla Model 3 je veľkým faktorom motorizácia a veľkosť batérie.

 • Tesla Model 3 Standard Range (RWD) – pohotovostná hmotnosť 1684 kg, maximálna prípustná hmotnosť naloženého vozidla 2060 kg
 • Tesla Model 3 Long Range (RWD) – pohotovostná hmotnosť 1801 kg, maximálna prípustná hmotnosť naloženého vozidla 2180 kg
 • Tesla Model 3 Long Range (AWD) – pohotovostná hmotnosť 1931 kg, maximálna prípustná hmotnosť naloženého vozidla 2305 kg

Rozmery Tesla Model 3

 • Tesla Model 3 má celkovú dĺžku 4 694 mm.
 • Šírka vrátane spätných zrkadiel predstavuje 2 088 mm, bez spätných zrkadiel je to 1 849 mm.
 • Na výšku má Tesla Model 3 presne 1 443 mm.
 • Rázvor náprav má podľa aktuálnych technických špecifikácií 2 875 mm.

Elektrický dojazd Tesla Model 3

Dojazd sa pri Tesla Model 3 zvykne občas meniť, s tým ako prichádzajú mierne upravené verzie tohto elektromobilu – modelový rok. Konfigurátor pre rok 2022 uvádza nasledovný dojazd, podľa metodiky WLTP :

 • Tesla Model 3 – 491 km
 • Tesla Model 3 Long Range – 602 km
 • Tesla Model 3 Performance – 547 km

Reálna hodnota sa samozrejme môže líšiť. Závisí od viacerých faktorov ako je spôsob jazdy, využívaní klimatizácie a doplnkových funkcií, a podobne.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

16. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+