MojElektromobil

Tesla začala oficiálne predávať svoj Model 3 (2021) vo vylepšenej verzii pre rok 2021 a cena išla smerom hore pre Slovensko, ako aj pre iné európske trhy. Na Slovensku je však zvýšenie cien najvyššie, koľko stojí?

Zvýšenia cien jednotlivých verzií pre slovenský konfigurátor na webe Tesly bez DPH:

Časti článku

Zvýšenie cien po Európe

Zvýšenie cien nového Modelu 3 sa dotklo trhov po celej Európe. Napríklad v Nemecku zdražela základná verzia o 490 € a po novom stojí 42 900 € (s DPH po odrátaní štátnej dotácie). V Rakúsku stúpla cena verzie Long Range o 990 € na 56 490 € a Performance verzia o 700 € na 61 990 €. Vo Švédsku zdraželi všetky modely o 1 000 € a na dánskom trhu zdražel Model 3 o 1343 – 1746 €.

Koncom januára 2021 sa Tesla rozhodla opäť zasiahnuť do cien na niektorých trhoch. Tentokrát už ale išlo o znižovanie cien, a to napríklad o rovných 3 tisíc eur na nemeckom trhu. Na Slovensku sa bohužiaľ ceny nezmenili. Spolu s touto zmenou sa ale Tesla rozhodla aktualizovať aj dojazd, ktorý pre verziu Standard Range stúpol na 448 kilometrov.

Zvýšená cena Tesla Model 3 je pomerne logický krok automobilky, nakoľko zákazníci dostanú omnoho lepší produkt. Predpokladaný termín dodania modelového roka 2021 je február 2021. Európania sa onedlho dočkajú aj crossoveru Model Y. Tesla začala kontaktovať zákazníkov o ich príchode možno už v 1. kvartáli 2021. Je však takmer isté, že nepôjde o kusy vyrobené v nemeckej Giga factory, ktorá s výstavbou mešká. Prvé kusy Tesla Model Y sa objavili v berlínskom prístave začiatkom februára 2021.

Dizajnové zmeny a vyšší dojazd

Dizajnové zmeny pre Tesla Model 3 2021 sú vidieť už zvonku. Tesla sa zbavila chrómových líšt okolo dverí a taktiež zmenili disky kolies. Aero disky dostali nový dizajn a taktiež sú v ponuke 19 palcové športové disky či 20 palcové disky v prípade Performance Model 3. Ďalšie zmeny sú praktické a začať môžeme od kufra – ten je už štandardne otvárateľný elektronicky. Vo vnútri prišlo k redizajnu stredovej konzoly.

tesla model 3 2021

Tesla ďalej zvýšila dojazd všetkých verzií. Napríklad Tesla Model 3 Standard Range už ponúka spomínaný dojazd 448 kilometrov podľa WLTP. Verzia Long Range poskočila z 560 kilometrov na 580 kilometrov, pričom o niečo ďalej prejde aj najvýkonnejšia verzia Performance. Tej stúpol dojazd na 567 kilometrov.

Za vyšším dojazdom sú rôzne zmeny, napríklad aj nové disky kolies. K oveľa vyššej efektivite, a to najmä v zimných mesiacoch, prispieva tepelné čerpadlo či špeciálna súčiastka octovalve. Vďaka nej vie vozidlo vykurovať interiér aj pomocou zohriatej batérie, čím výrazne zlepšuje tepelný manažment. Nakoniec bola potvrdená aj nová batéria s vyššou kapacitou. Z pôvodných 79 kWh stúpla kapacita v Model 3 pre rok 2021 na 82 kWh.

Tesla Model 3 v ponuke bazárov

Okrem priameho predaja s využitím oficiálneho konfigurátora Tesly je tento elektromobil možné nájsť aj na slovenských bazároch. Klasickým príkladom je známy bazárový portál Bazos, kde bežne nájdete Tesla Model 3 na predaj, ale aj príslušenstvo či rôzne služby spojené so svetom elektrických vozidiel. Aj týmto spôsobom sa dá Tesla Model 3 kúpiť na Slovensku.

Aký má Tesla Model 3 výkon?

Výkon elektromobilu Tesla Model 3 sa mení podľa toho, po akej konfigurácii siahnete. Okrem toho sa výkon môže postupom času zvyšovať aj vďaka softvérovým aktualizáciám zo strany Tesly.

Základný model Tesla Model 3 Standard Range Plus sa pýši výkonom 239 kW, čo sa pretavuje do maxiálmej rýchlosti 225 km/h a zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy. V prípade verzie Tesla Model 3 Long Range sa pozeráme na hodnoty 324 kW, 233km/h a na stovku sa rozbehne už za 4,4 sekundy. Najvyššia konfigurácia s prívlastkom Performace má výkon 420 kW, maximálku 261 km/h, a z nuly na stovku to dá za 3,3 sekundy.

Tesla Model 3 a predaj na Alze

Možno si pamätáte, že Tesla Model 3 mala svojho času aj Alza. Po tom, čo sa Tesla začala aktívnejšie zaujímať o Česko, pre ktoré spustila aj konfigurátor, Alza predaj pozastavila. Aktuálne Tesla Model 3 Alza neponúka a podľa dostupných informácií k tomu neplánuje pristúpiť.

Ako sa mení pri Tesla Model 3 cena?

Cena sa mení v závislosti od aktuálnej trhovej a výrobnej situácie, ako aj od cenovej politiky Tesly. Momentálne platia nasledovné ceny:

Samozrejme, že ide o cenu základnej výbavy daného modelu. Tú ďalej navyšuje farebné vyhotovenie, typ kolies či doplnková výbava ako je funkcia vylepšeného Autopilota alebo systém Full Self-Driving Capability. Tomu, ako presne prebieha pri Tesla Model 3 predaj sme sa venovali v samostatnom článku – Boli sme pri odovzdávaní prvých Tesiel objednaných cez slovenský konfigurátor.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

29. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+