MojElektromobil

Tesla opäť otvorila hlasovanie, v ktorom verejnosť môže vybrať nové lokality pre umiestnenie nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Takéto hlasovanie naposledy prebiehalo koncom októbra 2022 a v rámci Slovenska sme hlasovali za obec Borinka situovanú približne 20 km severne od Bratislavy.

Počas hlasovania sa dokonca dostala na 19. miesto z celkového počtu 57 navrhnutých európskych lokalít. Záujem o novú nabíjaciu stanicu na Slovensku ale nakoniec nebol dostatočný, a tak Tesla Supercharger Borinka zostal len snom. To sa ale ešte môže zmeniť!

Tieto hlasovania pre výber novej lokality prebiehajú v kvartálnom cykle. Každé tri mesiace tak máme šancu zahlasovať za navrhované miesta, prípadne môžeme navrhnúť vlastné miesto, ktoré by si zaslúžilo Tesla Supercharger.

Hlasovanie sa ledva rozbehlo a znovu v ňom máme obec Borinka. Aktuálne sa drží na 130. mieste, čo môžete samozrejme zmeniť svojim hlasom. Prípadne skúste navrhnúť inú lokalitu.

Šanca, že vyhráme pomerne mizivá, nakoľko hlasovanie je dostupné len pre majiteľov elektromobilov Tesla, ktorých je na Slovensku približne 500. Na druhú stranu ale treba povedať, že podporiť je možné aj miesta v iných krajinách (odovzdáva sa celkovo 5 hlasov) a stále je tu aj možnosť, že opakovaný záujem zo Slovenska po čase pritiahne väčšiu pozornosť Tesly.

Vysoko sa držia napríklad lokality z Maďarska, ktoré aktuálne obsadzujú tretie, štvrté, šieste aj desiate miesto z TOP10. Rakúsko je na desiatom mieste, Poľsko na šestnástom, Chorvátsko na osemnástom a Česko na dvadsiatom. Svojimi hlasmi môžete podporiť aj niektoré z týchto mies, kde už je šanca na úspech podstatne vyššia než v prípade Slovenska.

Navrhovaná lokalita Borinka | Foto: Tesla

Tesla hľadá nové lokality: Zahlasujte za Tesla Supercharger aj na Slovensku

23.10.2022

Vedel si, že Tesla Supercharger je tu s nami už 10 rokov? Za ten čas vybudovali už vyše 35 000 nabíjacích stojanov v 46 krajinách sveta pričom sa odhaduje, že ich nabitie zabezpečilo nájazd približne 32 miliárd kilometrov. Na Slovensku síce máme zatiaľ len 4  známe lokality pre teslákov, ale aj neteslákov. Aktuálne je to Bratislava, Zvolen, Liptovský Mikuláš a Košice. Avšak už začiatkom minulého roka sa na mape Superchargrov, ako ďalšia plánovaná lokalita, objavilo aj mesto Trenčín.

Borinka aktuálne na 19.mieste

Ale poďme k veci. Spoločnosť Tesla spustila zaujímavú kampaň, do ktorej chce zapojiť verejnosť, aby jej pomohla s výberom lokalít pre nové nabíjacie stanice Tesla Supercharger. Medzi predvolenými lokalitami nájdeš aj jednu slovenskú, ale vieš vybrať a navrhnúť aj svoju vlastnú. Tou jednou z predvolených resp. navrhovaných slovenských lokalít je obec Borinka nachádzajúca sa 20 km severne od Bratislavy. Už teraz je na 19. mieste (893 hlasov) z 57 navrhovaných európskych lokalít.

Ako hlasovať

Postup je jednoduchý a pozostáva z dvoch krokov:

V prvom kroku hlasuješ za navrhované lokality v rámci trojmesačného cyklu. Každý hlasujúci má k dispozícií 5 hlasov, avšak maximálne 1 hlas v jednej lokalite.

V druhom kroku môžeš navrhnúť nové lokality, ktoré Tesla preskúma a po zhodnotení vylúči tie ktoré nespĺňajú “základné požiadavky”. Tie, ktoré ich požiadavky splnia, sa dostanú do ďalšieho kola trojmesačného hlasovacieho cyklu.

Tak nečakaj a navrhni si svoj Supercharger aj v tvojom meste. Môžeš tak urobiť cez oficiálnu stránku https://www.tesla.com/en_eu/supercharger-voting/overview 

Zdroje: https://twitter.com/Teslahttps://insideevs.com/news/617905/tesla-supercharging-10-years/

5. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+