MojElektromobil

Tesla okrem zníženia cien svojich elekromobilov začiatkom januára 2023 vykonala aj ďalšiu veľmi nečakanú zmenu. Vo svojej nabíjacej sieti Tesla Supercharger v Európe upravila ceny nabíjania.

Vzhľadom na neustále informácie o energetickej kríze a rastúcich cenách elektrickej energie, ktoré musela riešiť aj slovenská vláda, by človek inštinktívne očakával, že nabíjanie v sieti Tesly bude opäť o niečo drahšie. Omyl. Opak je pravdou. Ceny nabíjania boli naprieč Európou znížené.

Zníženie cien nabíjania síce nie je až také výrazné a väčšinou ide o niekoľko centov na 1 kWh, no každé zníženie cien je určite vítané. Navyše z dlhodobého hľadiska vie aj 1 kWh energie lacnejšia o 6 či 7 centov spraviť poriadne citeľnú úsporu. Veď už na jednom nabíjaní, kedy odber dosiahne napríklad 50 kWh, to je rozdiel 3 až 3,5 €.

Ako sa teda zmenili ceny nabíjania na staniciach Tesla Supercharger na Slovensku? Z pôvodných 0,59 až 0,66 € za 1 kWh sme sa po aktuálnom znížení dostali na 0,53 až 0,59 € za 1 kWh.

Tesla Supercharger – ceny január 2023 | Foto: Kristián Kratochvíl

To, či vám bude účtovaná nižšia alebo vyššia cena závisí od toho, v ktorom „časovom okne“ budete nabíjať. Tesla totiž pred pár mesiacmi zaviedla aj na Slovensku takzvané variabilné časy nabíjania. Základný princíp je asi taký, že v čase, kedy je nabíjacia stanica typicky využívaná menej sú ceny nižšie, zatiaľ čo v špičke je účtovaná vyššia tarifa.

Ceny nabíjania boli podľa dostupných informácií upravené naprieč celou Európou, čo potvrdzujú aj snímky, ktoré nám poskytol Kristián Kratochvíl. Na základe nich vidíme napríklad to, že cena nabíjania bola v Nemecku znížená o 0,03 € na 1 kWh a v Česku o 0,10 až 0,11 € (2,5 až 2,7 koruny) na 1 kWh.

Tesla Supercharger – ceny január 2023 | Foto: Kristián Kratochvíl

Variabilné ceny nabíjania na Tesla Supercharger: Nový cenník aj úprava časov

23. novembra 2022

Tesla v úvode októbra 2022 prišla so zásadnou novinkou. Na svojich nabíjacích staniciach Tesla Supercharger zaviedla systém takzvaného variabilného cenníka nabíjania. Funguje to tak, že cena za 1 kWh sa mení v závislosti od časového okna, počas ktorého zákazník nabíja svoj elektromobil.

Pri zavedení variabilných cien boli zvolené tri časové okná – 00:00 – 06:00, 06:00 až 22:00 a 22:00 až 00:00. Netrvalo ale dlho a prichádza ďalšia úprava nového systému. Tesla mierne upravila ceny a úplne prekopala stanovené časové okná.

Ceny za nabíjanie na Tesla Supercharger sú stále rozdelené do troch okien. Aktuálne ale ide o časy 00:00 až 16:00, 16:00 až 20:00 a 20:00 až 00:00. Najvyššia tarifa je účtovaná v časoch, kedy je stanica najvyužívanejšia. Typicky ide o poobedné okno 16:00 až 20:00, no je možné, že sa to bude meniť stanicu od stanice. Práve táto úprava časových okien je najväčšou zmenou, ktorá prebehla v ostatných dňoch.

Tesla Supercharger – nové časové okna pre variabilnú cenu nabíjania | Foto: Kristián Kratochvíl

Nejde o jedinú zmenu. V navigačnom systéme vozidla došlo ku grafickej úprave, vďaka ktorej je teraz už na prvý pohľad jasné, v ktorých hodinách je konkrétna nabíjacia stanica využívaná najaktívnejšie. To sa môže hodiť napríklad pri plánovaní dlhšej trasy. Aj grafické vyjadrenia ukazuje, že všeobecne platí, že počas najrušnejších hodín je využívaná najvyššia cenová tarifa nabíjania.

Tesla Supercharger – nové časové okna pre variabilnú cenu nabíjania | Foto: Kristián Kratochvíl

Na vybraných nabíjacích staniciach Tesla Supercharger prebehla úprava cien. Napríklad na Slovensku ešte v októbri platilo, že za nabíjanie v nižšej tarife bola účtovaná taxa 0,55 € za 1 kWh. Dnes je to už 0,59 € za 1 kWh, čo predstavuje navýšenie o 4 centy. V prípade vyššej tarify cena zostala zachovaná na 0,66 € za 1 kWh.

Aj zmena cien sa ale mení v závislosti od konkrétnej lokality a krajiny. V Nemecku napríklad došlo k zníženiu cien naprieč všetkými časovými oknami. Z 0,56 € za 1 kWh počas menej využívaných časov klesla na aktuálnych 0,50 € za 1 kWh. Počas najvyťaženejšieho okna zase z 0,74 € za 1 kWh až na 0,55 € za 1 kWh, čo je už výrazné oseknutie pôvodnej ceny. Spomenúť si ešte môžeme Českú republiku, kde boli ceny zvýšené vo všetkých tarifách o 0,50 českých korún.

Tesla Supercharger – nové časové okna pre variabilnú cenu nabíjania | Foto: Kristián Kratochvíl

Tesla zavádza lacnejšie a drahšie nabíjanie podľa častí dňa

11.10.2022

Po nedávnej úprave cien nabíjania si Tesla v rámci siete Tesla Supercharger pre svojich zákazníkov pripravila ďalšiu významnú zmenu. Ceny za nabíjanie na vybraných nabíjacích staniciach v Európe rozdelila do troch časových okien, od ktorých sa odvíja jednotková cena za 1 kWh. Zjednodušene povedané ide o nabíjanie počas dňa (06:00 až 22:00), ktoré je najdrahšie a nabíjanie počas nočných (22:00) a skorých ranných hodín (00:00 – 06:00), počas ktorých je účtovaná nižšia jednotková cena.

Nateraz to vyzerá tak, že nočné a ranné nabíjanie majú jednotný cenník, a práve tieto dve možnosti sú pre majiteľov elektromobilov ekonomicky najvýhodnejšou možnosťou pri využívaní nabíjacej siete Tesla Supercharger. S ohľadom na to, že Tesla zaviedla rozdelenie do troch časových okien je však možné, že časom bude cenník pre nabíjanie v noci a ráno rozdielny.

Rozdiel je pritom badateľný. Napríklad na Slovensku je denné nabíjanie v čase od 6. hodiny rannej do 10. hodiny večer spoplatnené vo výške 0,66€ za 1 kWh. Pri nočnom a rannom nabíjaní je to 0,55€ za 1 kWh, čo predstavuje rozdiel 0,11 € na každú odobratú kilowatthodinu. Obdobne to vyzerá aj v okolitých európskych krajinách. Netreba zdôrazňovať, že pri pravidelnom využívaní nabíjania mimo „dennej špičky“ je týmto spôsobom možné citeľne znížiť mesačné prevádzkové náklady na nabíjanie elektromobilov Tesla.

Ako však upozornil skúsený majiteľ elektromobilov Tesla, Kristián Kratochvíl, úprava zatiaľ nebola zavedená plošne. To znamená, že nie všetky nabíjacie stanice v danej krajine majú rovnaké ceny, a nie všetky majú rozdielne tarify podľa času nabíjania.

17. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+