MojElektromobil

Tesla v týchto dňoch pristúpila k úprave cien nabíjania na svojich staniciach Tesla Supercharger. Úplne detailný obraz o zmenách vo všetkých krajinách síce nemáme, no na základe snímok od dlhoročného majiteľa elektromobilov Tesla, Kristiána Kratochvíla, vieme identifikovať, že na Slovensku je nabíjanie v porovnaní s júnom 2022 drahšie o 62%. Konkrétne bola cena zvýšená z 0,41 € za 1 kWh na 0,66 € za 1 kWh.

Ďalej vieme s istotou povedať, že cena nabíjania na staniciach Tesla Supercharger v Holandsku bola zvýšená z 0,52 € na 0,72 € za 1 kWh, čo predstavuje zdraženie o 38 %. V prípade Nemecka sa cena za 1 kWh zmenila z 0,58 € na 0,71 € za 1 kWh, takže ide o nárast na úrovni 22%.

Pri ďalších okolitých krajinách už nemáme dostupné dáta z júna 2022, takže v tomto prípade vieme uviesť už len nové ceny. Vo všeobecnosti sa vtedy ale cena pohybovala v rozmedzí 0,40 až 0,6 € / 1 kWh, dnes je to už 0,56 až 0,74 €. Treba ale povedať, že ide o dosť veľkú generalizáciu a konkrétne ceny sa líšia v závislosti od krajiny. Pre vždy aktuálne a platné ceny treba sledovať mobilnú aplikáciu Tesla.

Tesla na aktuálne zvýšenie cien nabíjania upozorňuje aj prostredníctvom e-mailu, kde uvádza, že k tomuto kroku pristupuje kvôli rastúcim nákladom na energie.

  • Česká republika – 0,65 € (16 Kč) za 1 kWh.
  • Španielsko – 0,56 € za 1 kWh
  • Francúzsko – 0,67 € za 1 kWh
  • Belgicko – 0,74 € za 1 kWh
  • Chorvátsko – 0,69 € (5,2 HRK) za 1 kWh
  • Taliansko – 0,66 € za 1 kWh
  • Rakúsko – 0,67 € za 1 kWh
  • Slovinsko – 0,62 € za 1 kWh
  • Švajčiarsko – 0,66 € (0,64 CHF) za 1 kWh

Pre niekoho paradoxne aj dôvod na radosť

Zvýšenie nákladov na jazdu je samozrejme veľmi nepríjemná záležitosť. V tomto prípade sa ale paradoxne nájdu aj ľudia, ktorí majú dôvod na radosť. Ide o majiteľov elektromobilov Tesla, ktorí svoje vozidlá kupovali dávnejšie a získali ešte nabíjanie úplne bezplatne po celú životnosť auta. Tesla túto akciu už neponúka, a práve kvôli tomu sa každé zvýšenie cien nabíjania na nabíjacích staniciach Tesla Supercharger automaticky prejavuje na raste hodnoty elektromobilov, ktoré disponujú spomínaným benefitom. Podľa prvotných informácií cena týchto elektromobilov poskočila o 15%.

Náš tip
Tesla Supercharger pre všetky elektromobily: V týchto krajinách už môže nabíjať každý
19. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+