MojElektromobil

Tesla otvára svoje nabíjacie stanice pre všetky elektromobily. Zatiaľ to platí pre vybrané Superchargre v Holandsku.

Ďalšia krajina, kde môžme očakávať podobný krok je Nórsko. Tesla potvrdila nórskym úradom, že nabíjacia sieť Supercharger sa „odomkne“ aj pre iné značky elektromobilov. Stane sa tak približne do jedného roka.

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger, ktorá je dnes najväčšou ultrarýchlou nabíjacou sieťou na svete s viac ako 25 000 nabíjacími stojanmi, sa „odomkne“ pre iné značky elektrických a elektrifikovaných vozidiel. Tesla to potvrdila nórskym úradom v regióne Vestland, keď žiadala o dotácie na nové nabíjacie lokality, informuje portál Electrek.

Dnes sú nabíjačky Supercharger prístupné výhradne majiteľom elektromobilov Tesla. O otvorení siete pre iné značky sa hovorí už dlho, no nikdy nedošlo ku konkrétnej dohode, alebo termínu. Až v posledných mesiacoch sa tento tlak na Teslu zvyšuje. Podľa automobilky sa tak stane najneskôr do septembra 2022.

Prvým náznakom, že Tesla Supercharger sa otvorí iným značkám, bolo reklamné video startupu Aptera. Ten pri nabíjaní svojho solárneho elektromobilu využil Tesla nabíjací konektor. V posledných týždňoch rokuje o otvorení siete s Teslou aj nemecký minister dopravy Andreas Scheuer. Hovorí, že sú tu nejaké technické prekážky.

Tesla má dnes na svete viac ako 25 000 nabíjacích bodov Supercharger vo viac ako 2 700 lokalitách, pričom rýchlo pribúdajú. Na Slovensku sa nachádzajú štyri lokality Supercharger, pričom ďalšia má pribudnúť tento rok v Trenčíne. Ide o mimoriadne cennú nabíjaciu sieť.

Tesla Supercharger V3 Košice
Tesla Supercharger V3 Košice | Foto: Radovan Skokan

Tesla žiada dotácie na nové nabíjačky

Oficiálne zastúpenie Tesly potvrdilo otvorenie siete Supercharger v komunikácii s regionálnym úradom nórskej samosprávy Vestland. Išlo o komunikáciu, v ktorej Tesla žiada dotácie na výstavbu ďalších nabíjačiek. Problémom pre úrad bolo, že nabíjačky môžu využiť len majitelia Tesiel a dotácie dostávajú len firmy, ktoré poskytujú nabíjanie pre všetky značky vozidiel.

Na zasadnutí tamojšieho zastupiteľstva odznelo, že Tesla požiadala o dotácie na výstavbu 5 nových nabíjacích lokalít v tomto regióne. Automobilka však samosprávu ubezpečila, že nabíjanie pre iné značky otvorí v treťom kvartáli, najneskôr v septembri roka 2022.

Tesla Supercharger v Kalifornii - zriedkavý moment, keď sa vytcorila kolóna Tesiel čakajúcich na nabíjanie (Foto: Dailymail.co.uk)
Kolóna Tesiel čakajúcich na nabíjanie | Foto: Dailymail

Prvý konkrétny termín otvorenia

Ide o prvý konkrétny termín otvorenia siete Supercharger pre iné značky. Nie je jasné, či sa Superchargery otvoria len v Nórsku, v celej Európe alebo v rámci celej globálnej siete. Faktom však je, že v Európe je otvorenie o niečo jednoduchšie ako v USA, kde Tesla nepoužíva nabíjacie konektory CCS, ale konektory so špecifickým dizajnom. Bez redukcie tak nie sú kompatibilné s vozidlami iných značiek.

Bude zaujímavé sledovať, ako Tesla nabíjanie pre iné značky nastaví. Teoreticky môže uprednostniť elektromobily Tesla nižšou cenou nabíjania. Problémom otvorenia siete môžu byť už dnes veľmi vyťažené lokality Supercharger, kde na nabíjanie musia občas majitelia čakať v radoch. Tesla však neustále svoju sieť rozširuje a snaží sa uspokojiť dopyt a udržať maximálny komfort nabíjania.

Elektromobil Aptera - nabíjací konektor a port Tesla (Foto: Aptera)
Elektromobil Aptera – nabíjací konektor a port Tesla | Foto: Aptera

 

Na pôvodnom článku spolupracoval Rado Skokan.

1. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+