MojElektromobil

Tesla svoj pilotný program, cez ktorý postupne umožňuje svoje nabíjacie stanice Supercharger používať majiteľom všetkých elektromobilov, aktívne rozširuje. Ako informuje portál Electrek, v ostatnej dobe bola služba spustená už aj v Dánsku, Fínsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Aktuálne z toho už môžu benefitovať majitelia elektromobilov vo väčšine Európy. Tesla dokonca uvádza, že po najnovšom kole rozširovania programu sa v Európe stala prevádzkovateľom najväčšej verejnej siete nabíjacích staníc s výkonom nad 150 kW.

Treba ale myslieť na to, že pre majiteľov všetkých elektromobilov sú sprístupnené “vybrané nabíjacie stanice Tesla Supercharger”, nie úplne celá sieť v daných krajinách. Jedinou krajinou, ktorá je v tomto ohľade výnimkou, je Holandsko, kde má byť otvorená skutočne celá nabíjacia sieť. Netreba zabúdať, že na prístup je stále nutné používať mobilnú aplikáciu Tesla.

Po Islande pribúda Taliansko

Približne v polovici septembra 2022 bol program rozšírený na Island, kde je pre všetkých majiteľov elektromobilov dostupných niekoľko vybraných staníc Tesla Supercharger. Podľa informácií portálu InsideEVs by malo ísť o 5 nabíjacích staníc.

Aj november 2022 sa niesol v znamení rozširovania programu “Non-Tesla Supercharger Pilot Program”. Ako oznámil portál Electrek, konkrétne k tomu došlo v Taliansku, kde bolo pre majiteľov všetkých elektromobilov otvorených 18 nabíjacích staníc Tesla Supercharge. Aktuálne tak “Non-Tesla Supercharger Pilot Program” pokrýva už 15 európskych krajín.

Nabíjacie stanice Tesla Supercharger sú pre majiteľov všetkých elektrických áut dostupné v nasledujúcich európskych krajinách:

 • Belgicko
 • Dánsko
 • Fínsko
 • Francúzsko
 • Island (pribudlo 14.9.2022)
 • Holandsko
 • Luxembursko
 • Nemecko
 • Nórsko
 • Rakúsko
 • Spojené kráľovstvo (UK)
 • Španielsko
 • Švajčiarsko
 • Švédsko
 • Taliansko (od novembra 2022)

Ceny nabíjania sa rôznia, krajinu od krajiny a dokonca aj nabíjaciu stanicu od nabíjacej stanice v danej krajine. Preto Tesla zákazníkom odporúča, aby si cenu pozreli v oficiálnej aplikácii vždy pre danú krajinu, prípadne pre konkrétnu nabíjačku. Niekoľko príkladov si môžete pozrieť na snímkach, ktoré poskytol Jaroslav “Jairo” Kapšo z portálu DriveTesla.sk. Tieto ceny boli platné k 2. júnu 2022.

Príprava na spustenie v Spojenom kráľovstve

31.3.2022

Tesla svoje nabíjacie stanice Tesla Supercharger čoskoro sprístupní pre všetky elektromobily v ďalšej krajine. Ešte donedávna v tomto smere razila jasnú politiku. Nabíjacie stanice mohli využívať výhradne majitelia elektromobilov Tesla.

Prvá zmena nastala v novembri 2021, kedy Tesla v Holandsku vybrané nabíjacie stanice otvorila pre všetky elektromobily bez ohľadu na ich výrobcu. V januári 2022 sa pilotný projekt “nabíjania pre všetkých” dočkal rozšírenia do Nórska a Francúzska. Opäť ale len v rámci pilotnej prevádzky, čo znamenalo sprístupnenie hŕstky staníc.

Ďalším krokom v tomto smere bolo sprístupnenie celej nabíjacej siete Tesla Supercharger v Holandsku. Namiesto niekoľkých vybraných staníc tak môžu majitelia elektromobilov od februára 2022 využívať ktorýkoľvek tamojší Tesla Supercharger.

To v niektorých prípadoch začalo spôsobovať kuriózne problémy, kedy majitelia elektromobilov nemali dostatočne dlhé káble a pri parkovaní v blízkosti nabíjacej stanice museli využiť poriadnu dávku kreativity.

Ide o jeden z vedľajších javov toho, že nabíjacie stanice Tesla Supercharger boli pôvodne vytvorené práve pre elektromobily Tesla. Pri ich návrhu sa preto počítalo s konkrétnym umiestnením nabíjacieho konektora.

Napriek vzniku takýchto drobných komplikácií Tesla naďalej plánuje pokračovať v rozširovaní pokrytia programu Non-Tesla Supercharger. Dokonca to vyzerá tak, že v tomto smere ešte pritvrdzuje. Ako informuje portál Electrek, na rade je momentálne otvorenie nabíjacích staníc v Spojenom kráľovstve. Zástupkyňa ministra dopravy, Trudy Harrison, totiž v rozhovore prezradila, že naplnenie tohto plánu je otázkou najbližších týždňov až mesiacov.

Otvorenie nabíjacích staníc Tesla Supercharger pre všetky elektromobily spôsobuje problémy

17.2.2022

To, že Tesla na svojich nabíjacích staniciach umožňuje nabíjanie všetkých elektromobilov bez ohľadu na výrobcu je vítaným krokom.

Spoločnosť uvádza, že pri rozširovaní počtu “otvorených nabíjačiek” prihliada na aktuálne dostupné kapacity a spätnú väzbu od svojich zákazníkov. To, že program Non-Tesla Supercharger postupne narastá preto naznačuje, že odozva je pozitívna a neprináša žiadne problémy.

Známy YouTuber, Bjorn Nyland, ktorý sa zameriava práve na svet elektromobily, však ukazuje, že realita môže byť trochu odlišná a sprístupnenie nabíjacích staníc pre všetkých vytvára kuriózne situácie.

Príliš krátke káble

Problémom je to, že nabíjacie stojany Tesla Supercharger sú navrhnuté pre elektromobily značky Tesla, čo znamená, že pri implementácii sa počítalo s vopred známym umiestnením nabíjacieho portu, s čím priamo súvisí dĺžka zabudovaného napájacieho kábla.

Keď chce nabíjacie stanice využiť majiteľ elektromobilu inej značky, s odlišným umiestením nabíjacieho portu než má Tesla, častokrát zistí, že kábel jednoducho nie je dostatočne dlhý na pohodlné pripojenie.

Ak chce nabíjanie využiť, nezostáva mu nič iné, než pri parkovaní zapojiť poriadnu dávku trpezlivosti a kreativity, prípadne musí pristúpiť k tomu, že svojim vozidlom bude brániť dostupnosti k priľahlým nabíjacím stojanom – parkovanie cez dve miesta, presah cez čiary. To nemusí byť nutne kritické v prípade, že lokalita ponúka dostatok voľných nabíjacích stojanov, no napriek tomu je táto situácia veľmi nepríjemná.

Ohľaduplnosť a rozvaha

Vec sa však má tak, že praktické riešenie by muselo prísť zo strany Tesly. Tá by buď mala upraviť rozmiestnenie nabíjacích stojanov zapojených do programu Non-Tesla Supercharger, prípadne by na nich mala osadiť dlhšie napájacie káble. Informácie o tom, že by sa niečo podobné chystalo ale chýbajú. Tesla akurát zákazníkov vyzýva aby pri nabíjaní neblokovali ostatné autá alebo nabíjacie stojany.

Nateraz teda nezostáva nič iné, než k využívaniu nabíjacích staníc Supercharger pristupovať s maximálnou ohľaduplnosťou. Pokiaľ nie je možné zaparkovať tak, aby vozidlo počas nabíjania nevytváralo prekážku, tak by bolo rozumné zostať v jeho bezprostrednej blízkosti. Rovnako tak by bolo dobré nabíjacie stanice na “rozmerovo nekompatibilných elektromobiloch” využívať skôr mimo špičky.

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger pre všetky elektromobily: Otvorené je celé Holandsko

To, čo začalo ako menší experiment postupne naberá kontúry úplne bežnej veci. Tesla už v Holandsku umožňuje elektromobilom iných značiek nabíjať na úplne všetkých svojich nabíjacích staniciach Supercharger.

Pôvodne bol v rámci programu Non-Tesla Supercharger dostupný len okruh vybraných nabíjacích staníc, konkrétne išlo o 10 lokalít, dnes už majitelia všetkých elektromobilov môžu využívať celú holandskú sieť. Na prístup je stále nutné používať mobilnú aplikáciu Tesla, čo je celkom prirodzené.

Vyzerá to tak, že ohlasy sú pozitívne a majitelia Tesiel nie sú výrazne obmedzovaní. Spoločnosť preto pokračuje v rozširovaní svojho programu Non-Tesla Supercharger. Začiatkom februára boli pre všetky elektromobily otvorené aj vybrané nabíjacie stanice Supercharger vo Francúzsku a Nórsku. Ak sa tento krok osvedčí, Tesla s najväčšou pravdepodobnosťou sprístupní všetky nabíjačky aj v týchto krajinách.

Spoločnosť sa netají tým, že svoju nabíjaciu infraštruktúru chce pre všetky elektromobily postupne sprístupňovať v čoraz väčšom objeme. Za predpokladu, že to umožní aktuálne dostupná kapacita a nebude to mať negatívny vplyv na zákaznícku skúsenosť majiteľov Tesiel.

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger je dostupná aj pre iné elektromobily. Zoznam krajín sa rozrastá

1.2.2022

Tesla pokračuje v sprístupňovaní svojej nabíjacej siete Tesla Supercharger pre všetky elektromobily. Ako informuje Jeroen van Tilburg, manažér spoločnosti Tesla pre oblasť nabíjacej infraštruktúry v Európe, nabíjačky Supercharger sú teraz dostupné už aj pre majiteľov všetkých elektromobilov vo Francúzsku a Nórsku.

Na získanie prístupu je potrebné využívať oficiálnu mobilnú aplikáciu Tesla. Projekt Non-Tesla Supercharger bol spustený v novembri 2021, a hoci je nástup pozvoľný, podľa vyjadrení v ňom automobilka plánuje naďalej pokračovať, čo zdôrazňuje aj zapojením čoraz väčšieho počtu nabíjacích staníc v rôznych krajinách.

Tesla pripomína, že pri rozširovaní dostupnosti nabíjacích staníc pre všetky elektromobily vychádza zo spätnej väzby od zákazníkov a aktuálne dostupnej kapacity.

Na to, ako sa bude nabíjacia infraštruktúra vyvíjať na Slovensku sme sa pýtali najväčších poskytovateľov ZSE Drive, e-join a GreenWay, ako aj nákupných reťazcov Billla, Kaufland, Tesco a Lidl.

Foto: Jeroen van Tilburg

Začalo sa v Holandsku

Tesla otvára svoje nabíjacie stanice pre všetky elektromobily. Zatiaľ to platí pre vybrané Superchargre v Holandsku.

Ďalšia krajina, kde môžme očakávať podobný krok je Nórsko. Tesla potvrdila nórskym úradom, že nabíjacia sieť Supercharger sa “odomkne” aj pre iné značky elektromobilov. Stane sa tak približne do jedného roka.

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger, ktorá je dnes najväčšou ultrarýchlou nabíjacou sieťou na svete s viac ako 25 000 nabíjacími stojanmi, sa “odomkne” pre iné značky elektrických a elektrifikovaných vozidiel. Tesla to potvrdila nórskym úradom v regióne Vestland, keď žiadala o dotácie na nové nabíjacie lokality, informuje portál Electrek.

Dnes sú nabíjačky Supercharger prístupné výhradne majiteľom elektromobilov Tesla. O otvorení siete pre iné značky sa hovorí už dlho, no nikdy nedošlo ku konkrétnej dohode, alebo termínu. Až v posledných mesiacoch sa tento tlak na Teslu zvyšuje. Podľa automobilky sa tak stane najneskôr do septembra 2022.

Prvým náznakom, že Tesla Supercharger sa otvorí iným značkám, bolo reklamné video startupu Aptera. Ten pri nabíjaní svojho solárneho elektromobilu využil Tesla nabíjací konektor. V posledných týždňoch rokuje o otvorení siete s Teslou aj nemecký minister dopravy Andreas Scheuer. Hovorí, že sú tu nejaké technické prekážky.

Tesla má dnes na svete viac ako 25 000 nabíjacích bodov Supercharger vo viac ako 2 700 lokalitách, pričom rýchlo pribúdajú. Na Slovensku sa nachádzajú štyri lokality Supercharger, pričom ďalšia má pribudnúť tento rok v Trenčíne. Ide o mimoriadne cennú nabíjaciu sieť.

Tesla Supercharger V3 Košice
Tesla Supercharger V3 Košice | Foto: Radovan Skokan

Tesla žiada dotácie na nové nabíjačky

Oficiálne zastúpenie Tesly potvrdilo otvorenie siete Supercharger v komunikácii s regionálnym úradom nórskej samosprávy Vestland. Išlo o komunikáciu, v ktorej Tesla žiada dotácie na výstavbu ďalších nabíjačiek. Problémom pre úrad bolo, že nabíjačky môžu využiť len majitelia Tesiel a dotácie dostávajú len firmy, ktoré poskytujú nabíjanie pre všetky značky vozidiel.

Na zasadnutí tamojšieho zastupiteľstva odznelo, že Tesla požiadala o dotácie na výstavbu 5 nových nabíjacích lokalít v tomto regióne. Automobilka však samosprávu ubezpečila, že nabíjanie pre iné značky otvorí v treťom kvartáli, najneskôr v septembri roka 2022.

Tesla Supercharger v Kalifornii - zriedkavý moment, keď sa vytcorila kolóna Tesiel čakajúcich na nabíjanie (Foto: Dailymail.co.uk)
Kolóna Tesiel čakajúcich na nabíjanie | Foto: Dailymail

Prvý konkrétny termín otvorenia

Ide o prvý konkrétny termín otvorenia siete Supercharger pre iné značky. Nie je jasné, či sa Superchargery otvoria len v Nórsku, v celej Európe alebo v rámci celej globálnej siete. Faktom však je, že v Európe je otvorenie o niečo jednoduchšie ako v USA, kde Tesla nepoužíva nabíjacie konektory CCS, ale konektory so špecifickým dizajnom. Bez redukcie tak nie sú kompatibilné s vozidlami iných značiek.

Bude zaujímavé sledovať, ako Tesla nabíjanie pre iné značky nastaví. Teoreticky môže uprednostniť elektromobily Tesla nižšou cenou nabíjania. Problémom otvorenia siete môžu byť už dnes veľmi vyťažené lokality Supercharger, kde na nabíjanie musia občas majitelia čakať v radoch. Tesla však neustále svoju sieť rozširuje a snaží sa uspokojiť dopyt a udržať maximálny komfort nabíjania.

Elektromobil Aptera - nabíjací konektor a port Tesla (Foto: Aptera)
Elektromobil Aptera – nabíjací konektor a port Tesla | Foto: Aptera

Na pôvodnom článku spolupracoval Rado Skokan.

18. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+