MojElektromobil

Tesla zverejnila nové prírastky do svojej globálnej nabíjacej siete. Slováci sa môžu tešiť na novú nabíjačku Tesla Supercharger na Slovensku, ktorá pribudne v meste Trenčín. Pravdepodobne pôjde o stanicu 4.generácie s obrovským výkonom.

Tesla Supercharger Trenčín

Po staniciach Supercharger v Sielnici (okres Zvolen), Bratislave, Demänovej (okres Liptovský Mikuláš) a Košiciach bude v Trenčíne umiestnená piata ultrarýchla nabíjačka tejto značky na Slovensku. Prvé tri menované stanice sú ešte z druhej generácie a poskytujú výkon do 150 kW. Tesla už tieto stanice nebuduje.

Ultrarýchla nabíjacia stanica Tesla Supercharger - Trenčín (Zdroj: Tesla.com)
Ultrarýchla nabíjacia stanica Tesla Supercharger – Trenčín (Zdroj: Tesla.com)

Nabíjačka pre Cybertruck a Tesla Semi

Tesla od minulého roka inštaluje stanice 3.generácie (V3) s výkonom do 250 kW. Len pred niekoľkými týždňami bola otvorená takáto stanica v nákupnom centre Optima v Košiciach a my sme boli pri jej otvorení. Podľa webu Tesla sa plánuje spustenie stanice v Trenčíne v 2.kvartáli 2021, no presná lokalita nie je určená. V priebehu roka sa môže meniť.

Podľa Stana Kureka z Tesla Club Slovakia, ktorý má na starosti výstavbu týchto staníc na Slovensku, pôjde už o 4.generáciu nabíjačiek Supercharger. Tá ma poskytnúť nabíjací výkon 450 kW, prípadne viac, a bude pripravená aj pre elektromobily Cybertruck a ťahač Tesla Semi v budúcnosti.

Ultrarýchla nabíjacia stanica Tesla Supercharger - Trenčín (Zdroj: Tesla.com)
Aktuálna sieť nabíjacích staníc Tesla Supercharger v Európe (Zdroj: Tesla.com)

Viac Superchargerov aj u susedov

Päť nabíjačiek Supercharger samozrejme nie je veľké číslo, no je primerané k počtu Tesiel na našom trhu. V okolitých štátoch tiež pribudnú nové. Konkrétne v Českej republike (České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem a druhý Supercharger v Prahe), v Poľsku (5 nových Superchargerov), v Rakúsku pribudnú štyri – dva vo Viedni, jeden vo Wolfsbergu a jeden vo Villachu smerom na Taliansko. V Rumunsku pribudnú až 4 nové a uľahčia tak cestu k Čiernemu moru. Na Ukrajine pribudnú dve nabíjačky.

Je možné, že Tesla sprístupní svojú nabíjaciu sieť aj iným značkám elektromobilov. Elon Musk sa nedávno na Twitteri vyjadril, že v USA je už sieť prístupná aj pre iné značky. Nabíjací konektor Tesly sa objavil napríklad aj v reklamnom videu elektromobil Aptera a pri rapídnom raste elektromobilov v Európe je možné, že ich Tesla sprístupní aj u nás. Mohla by na tom finančne profitovať.

Celkovo už má Tesla po svete 2 000 nabíjacích staníc s 20 000 nabíjacími stojanmi. Najhustejšiu sieť má napríklad v Kalifornii, v Holandsku, Nórsku alebo husto zaľudnených oblastiach Číny. Dve nabíjačky sú dokonca aj v Kazachstane.

Pozrite si mapu a dajte nám vedieť v komentároch, čo si myslíte nových lokalitách Superchargerov na Slovensku a v okolí.

5. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+