MojElektromobil

Nabíjacie stanice sú pre rozvoj elektromobility kľúčovým prvkom. Najväčší prevádzkovatelia sa preto pravidelne púšťajú do nových investícií a rozširovania nabíjacej infraštruktúry.

Informácie o niektorých novinkách sa počas roka 2021 dostávali do pozornosti, iné prebiehali viac-menej v tichosti. U najväčších prevádzkovateľov sme preto zisťovali ako vyzeral rok 2021, koľko nabíjacích staníc majú v prevádzke, a čo pripravujú na prebiehajúci rok. Oslovili sme zástupcov ejoin, GreenWay a ZSE Drive, ktorí nám poskytli nasledovné informácie.

GreenWay

Spoločnosť GreenWay spustila v roku 2021 celkovo 150 nových nabíjacích staníc: 33 staníc na Slovensku a 117 v Poľsku. Spoločnosť má vo vlastnej sieti dokopy 447 verejných nabíjacích staníc, z toho 124 na Slovensku a 323 sa nachádza v Poľsku.

GreenWay plánuje v roku 2022 spustiť približne 150 nových nabíjacích staníc. Venuje sa aj zmene technologických štandardov. S príchodom roku 2022 spoločnosť ustúpila od inštalácie nabíjacích staníc s výkonom 50 kW v prospech zariadení s výkonom 100 a 150 kW. Navyše postupne opustí štandard CHAdeMO. Na miestach, kde to bude možné, budú nainštalované dva CCS konektory.

GreenWay nezaháľa ani v úvode nového roka. V januári 2022 na Slovensku spustí už 7 nabíjacích staníc:

  • 5x SKY PARK Offices, AC 22 kW
  • 1x MURAT Pezinok, DC 24 kW, CCS
  • 1x MURAT Lučenec, DC 24 kW, CCS – bude spustená do konca januára
GreenWay prehľad za rok 2021 | Foto: GreenWay

ZSE Drive

Spoločnosť ZSE Drive za rok 2021 na Slovensku, podľa sprístupneného dokumentu, spustila celkovo 47 nabíjacích staníc. Z toho 29 kusov pripadá na AC nabíjacie stanice (do 22 kW), 8 kusov na DC nabíjacie stanice (do 50 kW) a 10 na takzvané ultrarýchle nabíjacie stanice (nad 150 kW).

Pre rok 2022 počíta s vybudovaním približne rovnakého počtu nabíjacích staníc ako v roku minulom, teda okolo 47 kusov, ktoré by mali byť umiestnené na 16 verejných lokalitách.

Rastislav Žembery z úseku e-mobility ZSE Drive ale upresňuje, že v prípade spustenia niektorého z komponentov Plánu obnovy ešte v roku 2022 sa čísla môžu výrazne zvýšiť. ZSE Drive sa bude primárne zameriavať na Ultra nabíjacie stanice s výkonom 150 kW a viac.

Podľa prehľadovej infografiky z roka 2021, ZSE Drive na Slovensku prevádzkuje 264 nabíjacích bodov v zložení: 174 AC nabíjacích bodov s výkonom do 22 kW, 58 DC nabíjacích staníc s výkonom do 50 kW a 32 Ultra nabíjacích bodov s výkonom nad 150 kW.

ZSE Drive, prehľad za rok 2021 | Foto: ZSE Drive

ejoin

Doplnené 2.2.2022

Ejoin v roku 2021 rozšíril svoju nabíjaciu sieť o desiatky AC nabíjacích bodov, no svoju pozornosť primárne venoval lokalitám s DC nabíjaním, ktoré označuje za kľúčové pre rýchly presun po Slovensku. V súčasnosti má po celom Slovensku viac ako 20 lokalít s DC nabíjacími stanicami s výkonom do 60 kW. Všetky sú osadené minimálne konektormi CCS a CHAdeMO, ktoré je možné využívať aj súčasne a dostupný nabíjací výkon sa delí. Pri niektorých lokalitách je osadená DC stanica so zabudovaným AC konektorom, prípadne v blízkosti stanice je samostatná AC nabíjacia stanica.

Spoločnosť sa v minulom roku pri osádzaní nabíjacích staníc zamerala aj na pokrytie odľahlejších miest, kde infraštruktúra chýbala. Tomáš Kuník, obchodný zástupca spoločnosti ejoin, prezradil aj bližšie detaily. Došlo napríklad k oddeleniu siete nabíjacích staníc od ostatných produktov pod samostatnú značku či k testovaniu platobného terminálu pre platby bez nutnosti registrácie:

Sme radi, že sa nám podarilo pokryť niektoré kľúčové ťahy, ale aj odľahlejšie miesta, ktoré doteraz nabíjaciu sieť vôbec nemali. Medzi dôležité lokality patrí napríklad DC stanica na Kragujevskej ulici v Žiline či hlavný ťah od Banskej Bystrice do Ružomberka, kde máme dokonca dve DC nabíjacie stanice. Z odľahlejších lokalít sa nám podarilo pokryť napríklad mestá Námestovo alebo Levice. V súčasnosti prevádzkujeme viac ako 40 DC nabíjacích bodov a spoločne s AC nabíjacími bodmi je ich celkový počet viac ako 200.

V priebehu roka 2021 sme taktiež oddelili našu nabíjaciu sieť od produktov a dostala názov ejoin GO. Pod značkou ejoin nájdete na našom novom webe rôzne typy nabíjacích staníc ideálne pre biznis riešenia ale aj domáce nabíjanie. Naše nabíjačky sú vyrobené a vyvinuté na Slovensku, podporujú riadenie výkonu podľa dostupnej kapacity či napojenie na firemnú alebo domácu fotovoltiku.

Ešte v priebehu minulého roka sme na niektorých lokalitách začali s testovacou prevádzkou platobného terminálu, kde za nabíjanie môžete zaplatiť bez registrácie, a to jednoducho platobnou kartou alebo mobilným telefónom s NFC.

V rámci plánov na najbližšie obdobie spoločnosť Ejoin uvádza práce na mobilnej aplikácii pre svoju sieť verejných nabíjacích staníc. Podrobnosti si zatiaľ necháva pre seba. Vo všeobecnosti však bude pokračovať v rozširovaní svojej nabíjacej siete, pričom v roku 2022 plánuje začať s inštaláciou DC staníc s výkonom od 120 kW.

Uvedomujeme si, že naši klienti netrpezlivo očakávajú mobilnú aplikáciu pre verejnú sieť nabíjacích staníc. V tejto chvíli síce nemôžeme zverejniť bližšie detaily, avšak na aplikácii sa neustále pracuje a určite sa je na čo tešiť.

V roku 2022 plánujeme ďalej rozširovať nabíjaciu sieť a zlepšovať naše produkty. Pokrývať miesta, kde nabíjacie stanice ešte vôbec nie sú k dispozícii a zahusťovať dôležité úseky. Už teraz máme niekoľko miest predpripravených na inštaláciu ďalších DC nabíjacích staníc s výkonom 60 kW. Pre tento rok je ale našim cieľom začať s inštaláciou DC nabíjacích staníc s výkonom 120 kW a viac.

Náš tip
Dovolenkári pozor! Obľúbené nabíjačky v Chorvátsku už nie sú zadarmo

 

2. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+