MojElektromobil

Doplnené informácie o spoplatnení nabíjania mimo diaľníc.

Chorvátsko patrí medzi obľúbené turistické destinácie. Každoročne sa elektromobilom k moru vydáva viacero ľudí, pričom pri plánovaní trasy zohľadňujú aj dostupnosť nabíjacích staníc, vrátane toho, že niektoré z nich ponúkali nabíjanie úplne bezplatne.

Príkladom je nabíjacia sieť ELEN, ktorá sa pre návštevníkov Chorvátska stala obľúbenou práve kvôli tomu, že nabíjanie nebolo spoplatnené. ELEN sme využívali aj my, napríklad pri testoch elektromobilov Opel Mokka-e či Škoda Enyaq iV.

Situácia sa ale mení. Prevádzkovateľ nabíjacej siete ELEN nás prostredníctvom e-mailu informoval o plánovanom spoplatnení vybraných nabíjacích staníc na území Chorvátska. Zmena neprebieha plošne a dotkne sa len niektorých stonov, primárne v okolí diaľnic. Viac ako polovica stojanov naďalej zostáva dostupná zadarmo. Úprava vstupuje do platnosti od 24.1.2022.

Letná a zimná tarifa

V aktualizovanom cenníku je uvedené dodatočné spoplatnenie nabíjania nad rámec voľných minút pre jedno kontinuálne nabitie. To znamená, že ak na nabíjacej stanici strávite príliš veľa času (nad rámec bezplatných minút), tak okrem ceny za odber kWh zaplatíte ešte aj dodatočný poplatok s minútovou tarifikáciou.

Pri nabíjacích staniciach s výkonom do 22,1 kW je bezplatný nabíjací čas stanovený na 180 minút, pri nabíjaní s výkonom od 22,2 do 50 kW je to 90 minút a nabíjanie s výkonom nad 50 kW je bez dodatočné poplatku dostupné po dobu 60 minút. Pri využívaní stojanov nad rámec spomínaného času sa účtuje poplatok 0,13€ za minútu (1 HKR).

Samotné nabíjanie je spoplatnené klasicky, za spotrebovanú energiu. 1 kWh pri nabíjaní výkonom do 22,1 kW stojí 0,31 až 0,36€, pri nabíjaní výkonom od 22,2 do 50 kW je to 0,39 až 0,47€. Nabíjanie s výkonom nad 50 kW stojí 0,55 až 0,66€ za 1 kWh. Horná hranica platí pri nabíjaní v čase od 7:00 do 21:00 (zima), respektíve 8:00 do 22:00 (leto). Nižšia cena je účtová počas nabíjania v zostávajúcich, nočných hodinách.

Nový cenník ELEN | Foto: Miroslav Schwamberg

Ktoré nabíjacie stanice v sieti ELEN sú spoplatnené?

Ako sme spomínali, ELEN spoplatňuje len niektoré nabíjacie stanice. Prevádzkovateľ našťastie zverejnil aj presný zoznam lokalít, ktorých sa to týka.

  • Diaľnica A1: Vukova Gorica, Brinje Istok, Brinje Zapad, Janjče Istok, Janjče Zapad, Zir Istok, Zir Zapad, Kozjak Jug, Kozjak Sjever, Nadin Jug, Nadin Sjever, Prokljan Jug, Prokljan Sjever a Rašćane Gornje.
  • Diaľnica A2: Lepa Bukva
  • Diaľnica A3: Spačva, Babina Greda, Dragalić Jug, Gradna Jug, Gradna Sjever, Novska Jug, Novska Sjever, Križ Jug, Križ Sjever, Rastovica, Lučko Jug a Lučko Sjever.
  • Diaľnica A4: Ljubeščica Istok a Ljubeščica Zapad.
  • Diaľnica A6: Cernik a Lepenica Sjever.

Od 1. marca 2022 sú spoplatnené aj nabíjacie stanice mimo diaľnic

Doplnené 2.6.2022

Len krátko po tom, čo prevádzkovateľ ELEN oznámil spoplatnenie nabíjacích staníc na diaľničných úsekoch sa pustil aj do ďalšej výraznej zmeny. K 1.3.2022 došlo k spoplatneniu nabíjacích staníc aj  mimo diaľnic, čo vlastne znamená, že časy bezplatného nabíjania v chorvátskej sieti ELEN sú minulosťou. Ceny sú v tomto prípade o niečo menšie, než pri využívaní nabíjacích staníc na diaľniciach.

Mimo diaľničných sietí nie sú v sieti ELEN zjavne dostupné nabíjacie stanice s výkonom nad 50 kW, preto nie sú uvedené ani v cenníku. Zavedené sú dve tarify. Horná cenová hranica platí pri nabíjaní v čase od 7:00 do 21:00 (zima), respektíve 8:00 do 22:00 (leto). Nižšia cena je účtová počas nabíjania v zostávajúcich, nočných hodinách. 1 kWh pri nabíjaní výkonom do 22,1 kW stojí 0,24 až 0,29€. Pri nabíjaní výkonom od 22,2 do 50 kW je za 1 kWh účtovaných 0,34 až 0,39 €.

Pri nabíjacích staniciach s výkonom do 22,1 kW je bezplatný nabíjací čas stanovený na 180 minút, pri nabíjaní s výkonom od 22,2 do 50 kW je to 90 minút. Po prekročení tejto doby nabíjania vám bude už účtovaná aj minútová tarifikácia vo výške 0,06 € za minútu.

Foto: ELEN
Náš tip
Elektromobilom do Chorvátska – kadiaľ ísť a kde nabíjať? | TEST
2. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+