MojElektromobil

Rozšírenie nabíjacej siete na Slovensku sme sa rozhodli vám predstaviť v špeciálnej sérii článkov. Slovenský výrobca a prevádzkovateľ nabíjacích staníc Ejoin sa dostal z takmer nuly na 125 nabíjacích bodov za jediný rok. V budúcom roku má tiež odvážne plány, rozširuje sieť do Česka a aj sieť nabíjačiek pre elektrobicykle.

Pred rokom by vám pravdepodobne meno Ejoin nič nehovorilo. Slovenský výrobca a prevádzkovateľ nabíjacích staníc z Dubnice nad Váhom za jediný rok pokryl nabíjačkami celé Slovensko. Vo výrobnej hale a centrále spoločnosti sme sa boli osobne pozrieť ešte v marci tohto roka. Zistili sme aj cenník nabíjania Ejoin, ktorý však stále neplatí a stále môžete na staniciach Ejoin nabíjať úplne zadarmo po jednoduchej registrácii.

Centrála spoločnosti Ejoin v Dubnici nad Váhom (Foto: Radovan Skokan)

Rok 2020 a plány v 2021

Ejoin v roku 2020 postavil celkovo 90 AC nabíjach staníc so 125 nabíjacími bodmi s výkonom do 22 kW. K tomu plánoval do konca tohto roka pridať aj 30 DC staníc s výkonom 60 kW. Pandémia však skomplikovala plány aj tejto firme a nakoniec postavila 2 DC stanice (Ilava, Prešov) + ďalších 24 spustí v priebehu januára 2021.

Dagmar Žaková zo spoločnosti Ejoin nám potvrdila tieto lokality DC nabíjacích staníc, ktoré majú byť sputené do konca januára 2021: Košice, Spišská Nová Ves, Michalovce, Banská Bystrica, Bratislava, Nové Zámky, Žilina a mnoho ďalších zaujímavých lokalít.

Ejoin plánuje v roku 2021 rošíriť slovenskú sieť nabíjačiek a zároveň expandovať do Česka. U našich západných susedov má firma ambíciu nainštalovať minimálne 100 nabíjacích bodov po celej krajine.

Spoločnosť Ejoin sa venuje aj výrobe a prevádzkovaniu nabíjačiek pre elektrobicykle. V uplynulom roku sa jej podarilo po Slovensku nainštalovať celkovo dvadsať kusov napríklad v OC Novum v Prešove, Spišských Tomášovciach a tiež v Českej republike. V budúcom roku chce sieť nabíjačiek pre elektické bicykle rozšíriť o ďalších niekoľko desiatok staníc.

Nabíjacia stanica Ejoin - OC Madaras Spišská Nová Ves (Foto: Radovan Skokan)
Nabíjacia stanica Ejoin – OC Madaras Spišská Nová Ves (Foto: Radovan Skokan)

Nabíjacia sieť v SR

V  posledných týždňoch sme pre našich čitateľov zisťovali aj výsledky a plány budovania nabíjacej siete iných prevádzkovateľov na Slovensku. Lidl v blízkej budúcnosti plánuje pridať 2 nové nabíjacie stanice do svojej siete už existujúcich troch staníc. Reťazec Billa prevádzkuje 9 staníc a takisto má v plánoch budovať ďalšie. 75 nových nabíjačiek v roku 2020 postavila spoločnosť GreenWayZSE Drive dokázalo za uplynulý rok postaviť 51 nových nabíjacích staníc.

28. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+