MojElektromobil

Blíži sa koniec roka, s čím sa prirodzene spája aj rekapitulácia udalostí za posledných dvanásť mesiacov. Na Slovensku aj napriek pandémii začali výraznejšie rásť počty elektromobilov, a to najmä vďaka dotácií z minulého roka. Spolu s väčším počtom elektromobilov musí prirodzene rásť aj nabíjacia sieť.

Nabíjacie stanice LIDL

V tejto súvislosti sme sa preto rozhodli pripraviť sériu článkov, v rámci ktorej vás budeme informovať o aktuálnej situácií na Slovensku a plánoch firiem na budúci rok. Všetko, čo sa nám podarí zistiť sa preto dostane aj k vám. Túto sériu článkov začíname nabíjacou sieťou obchodného reťazca LIDL, ktorý na Slovensku prevádzkuje viacero rýchlonabíjacích staníc. Konkrétne ide o tri kusy, ktoré sa nachádzajú výhradne na západnom Slovensku.

Náš tip
Nabíjacia sieť na Slovensku: ZSE Drive postavilo 51 staníc, budúci rok sa sústredia na diaľničné odpočívadlá

Jedna z prvých nabíjacích staníc pri predajni LIDL sa nachádza v meste Nová Dubinica. Druhá nabíjacia stanica je určená skôr iba pre zamestnancov, nakoľko ju nájdete v uzatvorenom priestore logistického centra v Seredi. Posledná je v Bratislave, a to pri predajni LIDL, na ulici Trenčianska. Všetky nabíjačky sú DC s výkonom do 50 kW. Vybavené sú konektormi CCS, CHAdeMO a Typ 2.

Dve nové nabíjačky

Čo sa týka plánov LIDL s budovaním nabíjacích staníc, zdalo sa, že od tohto zámeru upustili. Posledná nabíjačka bola totiž postavená ešte v roku 2018. Bola by to škoda, nakoľko práve nákupné centrá, hypermarkety a supermarkety majú obrovský potenciál v rozširovaní nabíjacej siete pre elektromobily. Od LIDL sme dostali dve odpovede, ktoré si vzájomne odporujú. V prvom e-maily boli uvedené informácie o plánovanej výstavbe dvoch nabíjacích staníc. Avšak v druhej odpovedi, ktorá nám bola doručená o pár dní neskôr z iného e-mailu, už tvrdili, že výstavbu nabíjacích staníc aktuálne neplánujú.

Na túto nezrovnalosť v dvoch rôznych odpovediach sme LIDL upozornili, no do zverejnenia článku nám odpoveď neprišla. Každopádne, vzhľadom na okolnosti sa môžeme držať správy, že nové nabíjačky skutočne vyrastú, a to v dvoch predajniach. Prvá nabíjacia stanica sa bude nachádzať v novootvorenej prevádzke LIDL v Košiciach, druhá pribudne v Bratislave: „do konca decembra pribudne nová predajňa aj v bratislavských Podunajských Biskupiciach, na oboch plánujeme inštalovať elektronabíjačky,“ uviedol hovorca LIDL, Tomáš Bezák.

Inštaláciu ďalších nabíjačiek budú zvažovať individuálne.

 

15. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+