MojElektromobil

Nabíjacia infraštruktúra na Slovensku sa postupne rozširuje a pozitívne správy v tomto smere hlásia aj prevádzkovatelia najväčších nabíjacích sietí. Bežným javom ostatných rokov sa však stávajú aj nabíjačky umiestnené v bezprostrednej blízkosti známych obchodných reťazcov, ktoré jednoducho idú s dobou.

Tento krok je celkom logický a rozhodne vítané aj zo strany zákazníkov, ktorí vlastnia elektromobil alebo plug-in hybrid. Nabíjanie batérie vozidla počas doby nákupu je veľmi pohodlné a vhodné umiestnenie nabíjacej stanice môže mať pozitívny efekt aj pre samotný obchod. Prilákať totiž môže nových zákazníkov. Primárne si prídu nabiť svoje elektrické auto a čakanie si skrátia zastávkou v priľahlom obchode.

Po roku sme overovali ako sa zmenil stav, a čo nové chystajú obchodné reťazce na rok 2022, respektíve pre dohľadnú budúcnosť. Oslovili sme štvoricu z najväčších predajní na Slovensku – Billa, Kaufland, Lidl a Tesco. Nižšie prinášame ich odpovede, vrátane zoznamu aktuálne prevádzkovaných nabíjacích staníc.

 

✅ Nemali by ste prehliadnuť:

TIP na konferenciu: Plánujete kúpu elektromobilu do firmy? Poradíme vám na konferencii eFleet Day 2022 už 6. apríla. Registrácia prebieha na stránke www.efleetday.sk

BILLA

BILLA počíta s rozšírením počtu nabíjacích staníc pri svojich predajniach. V roku 2021 vykonala predprípravu na nabíjačky pri štyroch predajniach, v Ružomberku, Levoči, vo Svite a v Komárne. Momentálne sa rozhoduje o ďalšej stratégii budovania siete nabíjacích staníc.

Obchodný reťazec v závere roka 2020 spomínal, že sa pohráva s myšlienkou previazania BILLA Bonus karty s nabíjacími stanicami a odmeňovaním zákazníkov bezlimitným nabíjaním. Dnes upresňuje, že v prípade tohto projektu ešte nepadlo finálne rozhodnutie.

Hovorkyňa spoločnosti, Ing. Kvetoslava Kirchnerová, sa podelila aj o niekoľko ďalších zaujímavostí:

  • Prvé dve nabíjacie stanice spoločnosť vybudovala v centrále na Bajkalskej ulici v Bratislave – 2 x 22 kW.
  • Spoločnosť pre potreby zamestnancov centrály zakúpila dva elektromobily Volkswagen e-Up s kapacitou batérie 18,6 kWh. Dostali mená Vločka a Vločko.
  • BILLA disponuje certifikátom o záruke pôvodu spotrebovanej elektriny z obnoviteľných zdrojov, čo znamená, že zákazníci nabíjajúci svoj elektromobil na nabíjacích staniciach BILLA „tankujú“ zelenú energiu.
  • Do konca roka 2020 BILLA zákazníci využili nabíjacie stanice viac než 4 800-krát, pričom spotrebovali viac ako 63 000 kWh.

Lokality, kde má BILLA aktuálne umiestnené nabíjacie stanice:

Bratislava, Bajkalská 2 stojany, každý s výkonom 2×22 kW – naraz sa môžu nabiť až 4 autá
Žiar nad Hronom, A. Kmeťa 2×22 kW
Galanta 2×22 kW
Malacky 2×22 kW
Senec 2×22 kW
Záhorská Bystrica 2×22 kW
Veľký Meder 2×22 kW
Trnava, Hospodárska DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)
Trenčín, Pred polom DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)

Nabíjanie je zadarmo, bez nutnosti akejkoľvek autentifikácie.

Nabíjacia stanica pre elektromobily Billa
Foto: BILLA

Kaufland

Kaufland bol pri odpovediach pomerne stručný. Poskytol zoznam aktuálne dostupných nabíjacích staníc, no konkrétne plány pre najbližšiu budúcnosť nechcel komentovať, nakoľko ide o interné záležitosti. Vo všeobecnosti ale reťazec plánuje rozširovať sieť nabíjacích staníc pre elektromobily pri svojich predajniach.

Prehľad aktuálne dostupných nabíjacích staníc:

Kaufland Kaufland Bratislava Trnavská Bratislava 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Bratislava Púchovská Bratislava 22 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Trnava Trstínska Trnava 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Prešov Bardejovská Prešov 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Ilava logistické centrum Ilava 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Šamorín Šamorín 43 kW (Type 2)

LIDL

LIDL nabíjacie stanice v blízkosti svojich predajní prevádzkuje už dlhodobo. Aktuálne má k dispozícii 10 verejne prístupných nabíjacích staníc a 1 privátnu v areáli logistického centra v Seredi.

Pôvodne avizované plány z polovice roka 2021 o vybudovaní 18 nabíjacích staníc sa síce tak celkom nepodarilo naplniť, no obchodný reťazec v blízkej budúcnosti plánuje masívnu expanziu. Podrobnosti Vám prinesieme čoskoro. Aktuálne informácie poskytol Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie spoločnosti LIDL.

MESTO   ULICA   NABÍJANIE
Senec Boldocká cesta DC + AC
Bratislava Trenčianska DC + AC
Nová Baňa AC
Nová Dubnica Na Hlinách DC + AC
Bratislava Ametystová DC + AC
Košice Železiarenská DC + AC
Liptovský Hrádok SNP DC + AC
Tornaľa Mierová DC + AC
Most pri Bratislave Bratislavská DC + AC
Modra Vajanského DC + AC
Zdroj: Lidl

Tesco

Téme nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy sa venuje aj obchodný reťazec Tesco. Odpovede na naše otázky zaslala Martina Polakovičová, koordinátorka komunikácie pre Tesco na Slovensku.

V roku 2021 sa spoločnosť Tesco spolu s partnerom GreenWay venovali plánovaniu a príprave nových lokalít, ktoré budú inštalované v najbližších rokoch. O ktoré miesta pôjde presne zatiaľ neupresňuje, no dodáva, že plánuje rozvoj ďalší nabíjacích lokalít pri obchodných centrách Tesco v rámci celého Slovenska. Cieľom Tesca je sprístupniť čo najväčší možný počet nabíjacích staníc a umiestniť ich v rámci parkovísk tak, aby dostupnosť k nim a obslužnosť pre zákazníka bola na čo najlepšej úrovni.

Spoločnosť Tesco začala budovať nabíjacie stanice pre elektromobily už v roku 2014 v spolupráci s poskytovateľom nabíjacích služieb GreenWay. Pri obchodných centrách sú nainštalované rýchlonabíjacie stanice s konektormi AC Type 2 konektor s výkonom 22 kW a 2 DC konektory CHAdeMO + CCS oba s výkonom 50 kW. Na staniciach sa môžu na nabíjať dve vozidlá súčasne v kombinácii konektorov DC + AC. 

Tesco v súčasnosti prevádzkuje nabíjacie stanice pri šiestich svojich prevádzkach, a to:

Malacky
Malacky
Čadca
Žilina na Košickej ulici
Prešov na Košickej ulici
Košice na Trolejbusovej ulici
28. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+