MojElektromobil

Cena elektrickej energie na svetových burzách trhá rekordy a zo všetkých strán počúvame ako sa zvýšená cena elektriny podpíše na našich peňaženkách. Veľké výrobné podniky v dôsledku týchto zmien hlásia nemalé problémy, postupne obmedzujú produkciu a dôsledne apelujú na vládu, od ktorej požadujú promptné riešenie. 

Napriek tomu, že varovania prichádzali už pred mesiacmi, konečnému zdražovaniu sa zjavne nedá vyhnúť a mnohí si poriadne priplatíme. Netýka sa to pritom len bežných účtov za elektrinu pre domácnosti. 

Zvýšené náklady sa postupne môžu výrazným spôsobom premietnuť do zdražovania každodenných tovarov a služieb. Narastajúce náklady na výrobu a podnikanie sa jednoducho premietnu do koncovej ceny. 

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví síce pred časom avizoval, že určitou brzdou rapídneho zdražovania môžu byť dostupné kompenzačné možnosti a regulačné nástroje, avšak aj tie fungujú len do určitej miery. Zavedený mechanizmus cenovej regulácie síce zabráni skokovitému zdraženiu, no zvýšeniu cien nedokáže úplne zabrániť.

Všetko zatiaľ poukazuje na to, že od nového roka si za elektrinu priplatíme. Minister hospodárstva, Richard Sulík, už uviedol, že priemerná slovenská domácnosť musí počítať s vyššími nákladmi o 3 až 4 eurá mesačne. V závislosti od celkovej spotreby a spôsobu využívania elektrickej energie však mesačný doplatok môže narásť omnoho viac. 

Minister síce prisľúbil podniknutie viacerých opatrení, no v konečnom dôsledku sa očakáva, že koncoví spotrebitelia sa vzniknutej situácii prispôsobia. Stále sa čaká na finálne slovo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a možné predstavenie systémovej pomoci zo strany vlády. V praxi sa ale treba pripraviť na to, že si hlbšie siahneme do peňaženky.

Čaká nás drahšie nabíjanie elektromobilov na verejných nabíjacích staniciach?

Ako sa ale celá situácia dotkne majiteľov elektrických vozidiel, ktorí využívajú nabíjacie stanice najväčších prevádzkovateľov? Čaká nás citeľné zdražovanie aj v tejto oblasti? Pýtali sme sa zástupcov spoločností ZSE Drive, e-join a GreenWay.

ZSE Drive: Zdražovať sa nechystáme

ZSE Drive, najväčší prevádzkovateľ nabíjacích staníc pre elektromobily so zmenou cenníka nepočíta. Dodávky elektrickej energie má zabezpečené cez dlhodobé kontrakty s výrobcami energie z obnoviteľných zdrojov takže k zdražovaniu v jej prípade v najbližšej dobe nedôjde. V oblasti domáceho nabíjania dokonca pre budúcnosť avizuje možné zníženie nákladov zo strany spotrebiteľa. Celé stanovisko ZSE Drive:

ZSE Drive sa snaží poskytovať služby nabíjania elektromobilov prvotriednej kvality. Znamená to najhustejšiu verejnú sieť, najvýkonnejšie stanice, spoľahlivú mobilnú aplikáciu a kvalitný 24/7 zákaznícky servis. Cena elektrickej energie je len jednou zložkou nákladových vstupov. ZSE Drive ju má navyše zabezpečenú dlhodobými kontraktmi s výrobcami energie z obnoviteľných zdrojov. Z tohto dôvodu ZSE Drive v blízkej dobe nepočíta so zmenou cenníka služieb verejného nabíjania.

Cieľom ZSE Drive je pričiniť sa o transparentné a stabilné prostredie pre podporu ďalšieho rozvoja e-mobility. Navyše, stratégia ZSE Drive je postavená na dlhodobých trendoch, ktoré smerujú k zvyšovaniu podielu elektriny z obnoviteľných zdrojov, okrem iného aj vďaka využívaniu smart nabíjačiek v domácnostiach. S využitím domáceho smart wallboxu a dynamických taríf bude preto v budúcnosti možné nabíjať elektromobil ešte výhodnejšie ako dnes. Záujemcom odporúčame sledovať chystané novinky k produktom domáceho nabíjania na www.zsedrive.sk/domacnosti.

Rastislav Žembery, Úsek e-mobility, ZSE Drive

GreenWay: Dopad zvýšených cien elektriny analyzujeme

GreenWay aktuálne vyhodnocuje celú situáciu, a na základe toho bude ďalej postupovať. Pripúšťa, že môže nastať aj situácia, kedy rekordné ceny elektrickej energie bude nutné premietnuť do cenníka. Zákazníkom súčasne prináša niekoľko tipov ako môžu na nabíjaní elektromobilov ušetriť.

Významné zvýšenie cien elektrickej energie a jeho dopad na náklady analyzujeme. V prípade, že ceny zostanú na takejto vysokej úrovni, budeme musieť zvážiť premietnutie zvýšenia do ceny nabíjania. Slovensko má dlhodobo nízke ceny za verejné nabíjanie a zároveň využívanie nabíjacej siete je kvôli  malému počtu elektromobilov podpriemerné. Nastavenie ceny pod náklady je deštruktívne pre trh a zavádzajúce pre klientov.

Peter Badík, Managing Partner, GreenWay

Tipy ako ušetriť na nabíjaní v sieti GreenWay:

  • Nabíjanie v noci v sieti GreenWay na AC konektore je v čase od 20:00 do 8:00 bez poplatku za státie na nabíjacom mieste.
  • Nabíjanie na rýchlonabíjačkách do 25 kW má rovnakú, t. j. najnižšiu sadzbu rovnako ako nabíjanie na AC konektoroch
  • Výber nabíjačky do Smart funkcionalitou umožňuje využiť pre nabíjanie voľný výkon vo vlastnej elektrickej sieti v rámci zmluvnej rezervovanej kapacity.
  • Nabíjanie doma alebo v práci na nabíjačkách AC je najekonomickejšie
  • Využite akcie GreenWay napríklad aktuálna oslava 10. výročia: 10.11.2021 a 10.12.2021 je nabíjanie na staniciach GreenWay zadarmo.  Pre ďalšie dni zdarma pre klientov GreenWay sa dočítate v blogu: GreenWay má desať rokov! – GreenWay Slovensko

Stanoviská ostatných prevádzkovateľov postupne doplníme.

Náš tip
Dotácie nabíjacie stanice vyhodnotené: Pribudne viac ako 240 nabíjačiek, toto sú úspešní žiadatelia a obce
15. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+