MojElektromobil

Nabíjacia sieť Ejoin sa v minulom roku na Slovensku výrazne rozrástla, dlho však bola úplne bezplatná. Od 1.apríla 2021 má Ejoin nový cenník DC nabíjania.

Nový cenník nabíjania Ejoin

Slovenský výrobca nabíjacích staníc a poskytovateľ nabíjania pre elektromobily nainštaloval prvé nabíjacie stanice začiatkom minulého roka. V priebehu roka sa výrazne rozrástol a vybudoval sieť AC aj DC nabíjacích staníc v malých aj veľkých obciach po celom Slovensku. Včera zverejnil nový cenník DC nabíjania. Ejoin poskytuje aj nabíjacie stanice pre elektrobicykle.

Napriek tomu, že sa stal Ejoin v priebehu roka 2020 jedných z najväčších poskytovateľov nabíjania na Slovensku, nepýtal majiteľov elektromobilov za túto službu žiadne poplatky. Pre spustenie nabíjania bola potrebná registrácia na webe a následne dočasný pin kód alebo RFID kartička.

Nový cenník nabíjania Ejoin (Foto: Ejoin)
Nový cenník nabíjania Ejoin (Foto: Ejoin)

Poplatky len za DC nabíjanie

S platnosťou od 1.apríla 2021 sa nový cenník vzťahuje na každého registrovaného, ale aj nového užívateľa nabíjacích staníc Ejoin. Spoplatnené bude pritom len rýchle DC nabíjanie , ktoré u tejto spoločnosti činí maximálny nabíjací výkon do 60 kW, a to sumou 0,23€ / 1 kWh. Spoločnosť zároveň v cenníku upozorňuje, že cena za kilowatthodinu sa môže meniť v závislosti od výkupnej ceny elektriny v danej lokalite.

Ejoin má aktuálne nainštalovaných 16 DC nabíjacích stojanov, väčšina stojanov v tejto sieti je však AC. Celkovo mal Ejoin na konci roka 2020 spustených 125 nabíjacích bodov (AC+DC). Nabíjanie AC (striedavý prúd do výkonu 22 kW) ostáva bez poplatkov.

Nový cenník nabíjania Ejoin - DC nabíjacia stanica (Foto: Ejoin)
DC nabíjacia stanica Ejoin (Foto: FB/Ejoin)

Lacnejší, než konkurencia

Aj keď Ejoin upozorňuje, že cena za 1 kWh sa môže meniť podľa nákupnej ceny energie, základná sadzba 0,23€ je výrazne nižšia ako ponúkajú iní veľkí prevádzkovatelia na Slovensku.

Spoločnosť ZSE Drive ponúka v programe bez paušálneho poplatku (ZSE Drive Eco) 1 kWh cez DC nabíjanie za 0,39€. Zaplatíte si aj 0,19€ / kWh za pomalé AC nabíjanie. Výhodou ZSE je však to, že poskytuje omnoho výkonnejšie nabíjanie, v niektorých lokalitách až do 350 kW. V tomto prípade je ale cena za nabíjanie vyššia, nakoľko sumy sú rozdelené aj podľa toho, či nabíjate na 50 kW nabíjacej stanici alebo ultra-rýchlej nabíjacej stanici.

V prípade spoločnosti GreenWay Infrastructure je cena nabíjania na DC stojanoch do výkonu 40 kW 0,44€ / kWh. V prípade nabíjania do 150 kW je cena za 1 kWh 0,49€ / kWh a pri nabíjaní nad 150 kW ide o sadzbu 0,59€ / kWh. Ide o ceny v programe Energia STANDARD bez paušálneho mesačného poplatku.

O prípadnom spoplatnení AC nabíjania, ako aj o rozširovaní tejto nabíjacej siete vás budeme informovať. Je to podlľa vás férovo nastavený cenník? Dajte nám vedieť v komentári.

 

16. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+