MojElektromobil

Slovensko pookrialo a vďaka záujmu zo strany motoristov i podpore vo forme štátnych dotácií výraznejšie pootvorilo dvere elektrickým autám.

Na cestách sa s nimi stretávame čoraz vo väčšom počte a sviatočné pozorovanie zelených ešpézetiek sa miestami pozvoľna pretavuje v bežný jav. Aspoň lokálne a pocitovo.

Aký je však skutočný stav? Aký je vlastne počet elektromobilov v slovenskej evidencii?

Počet elektromobilov na Slovensku

Odpoveď na túto otázku prináša Ministerstvo hospodárstva SR vo svojich štatistikách za druhý polrok 2020. Pravda je taká, že v porovnaní s rokom 2019 sa situácia zlepšila pomerne výrazne. V kategórii poctivých elektormobilov aj plug-in hybridov došlo k nárastu o 32,5%, respektíve 46,5%.

Kým za celý rok evidencia obsahovala 697 plug-in hybridov (PHEV), k 30.6.2020 toto číslo narástlo už na 1021 vozidiel. V prípade batériových elektrických áut (BEV) sme sa posunuli z 1194 na 1582 kusov.

Napriek tomu, že v celkovom pohľade nejde o žiadne dramatické čísla, pozorovať môžeme príjemný trend rastúceho záujmu o elektromobilitu.

počet elektromobilov na Slovensku

Ak by sme si aktuálne známe čísla chceli rozdeliť podľa jednotlivých výrobcov, zistíme, že najväčšej popularite sa v našich končinách teší Nissan s počtom 339 vozidiel, nasleduje Tesla s 224 vozidlami a kráľovskú trojicu uzatvára Volkswagen s počtom 194 elektrických áut. V prvej päťke sa nachádza ešte BMW a Hyundai.

  • Nissan – 339
  • Tesla – 224
  • Volkswagen – 194
  • BMW – 184
  • Hyundai – 112
  • Iné – 529

Najobľúbenejšie modely

Ministerstvo hospodárstva SR vo svojich štatistikách z evidencie vozidiel ponúka aj pohľad na početnosť jednotlivých modelov. Tu kraľuje BMW i3, nasleduje Nissan Leaf prvej generácie a v tesnom závese sa drží Nissan Leaf druhej generácie. Do prvej päťky ďalej patrí Volkswagen e-up! a Tesla Model S.

počet elektromobilov na SlovenskuAk by vás zaujímalo presné zloženie prírastku za druhý kvartál 2020, k dispozícii máme aj tieto informácie. Téme sme sa venovali v polovici minulého mesiaca. Tento rok sa mestá a obce aktívne púšťajú aj do budovania nových verejne prístupných nabíjacích staníc.

Náš tip
Počet e-busov v Európe narástol v minulom roku o 170%
6. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+