MojElektromobil

Naposledy v apríli sme získali čísla o registrácii nových elektromobilov a plug-in hybridných vozidiel za prvé tri mesiace tohto roka. Aj toto krátke obdobie stačilo na to, aby boli prekonané čísla za celý rok 2019. Ďalší kvartál tohto roka však zabrzdil koronavírus, no aj napriek tomu sa počet registrácií razantným spôsobom neznížil. Ako ukazujú štatistiky, objem nových vozidiel zostáva stabilný a celkový počet elektromobilov na slovenských cestách opäť narástol o desiatky kusov.

Škoda stále najobľúbenejšia

V prvom kvartáli tohto roka sa do evidencie zaregistrovalo 166 elektromobilov a 158 plug-in hybridných vozidiel. Ľudia si najviac kupovali elektrickú Škodu Citigo-e iV, pričom druhá najobľúbenejšia značka bola Kia a tretie miesto obsadil Hyundai. Každopádne, aktuálne čísla za druhý kvartál, respektíve za celý prvý polrok 2020, prinášajú miernu zmenu. Síce stále najobľúbenejším elektromobilom je spomínaný model od Škody, na druhé miesto sa razantným spôsobom prehupol Volkswagen e-Up. Za druhý kvartál totiž pribudlo na slovenské cesty až 41 kusov tohto modelu od Volkswagenu.

Na tretie miesto tak bola odsunutá Kia, ktorá za druhý kvartál dostala na naše cesty iba 12 elektromobilov. Za kórejskou automobilkou je ďalšia, a to Hyundai. Toto poradie sa teda nemení, nakoľko elektromobily tejto značky dokázali osloviť lokálnych zákazníkov ešte o niečo menej. Od apríla do júna bolo registrovaných iba 8 kusov modelov od Hyundai. V porovnaní s predchádzajúcimi číslami sa darilo Renaultu, ktorý počet automobilov zdvojnásobil na 28. Až prekvapivo dobre sa darilo nemeckému Porsche. V prvom kvartáli sa dostali na značky iba 3 elektromobily Porsche Taycan, v druhom kvartáli pribudlo ďalších 15 kusov.

Zoznam registrovaných elektromobilov na Slovensku v prvom polroku 2020

Značka ZAP BEV
AUDI 5
BMW 16
HONDA 2
HYUNDAI 29
JAGUAR 5
KIA 36
MERCEDES-BENZ 23
MINI 3
NISSAN 15
OPEL 1
PORSCHE 18
RENAULT 28
ŠKODA 88
SMART 3
VOLKSWAGEN 56
Total 328

Plug-in hybridy pribúdajú pomalšie

Menšia dotácia na plug-in hybridné vozidlá môže byť menej atraktívna, čísla nových registrácií stále nie sú zlé. Najviac plug-in hybridov dostala na značky opäť Škoda. Aj keď v zverejnenej tabuľke nie sú uvedené modely, je jasné, že ide o Superb iV. Dobre sa však darilo aj BMW, Mercedes-Benz či automobilke Land Rover. Síce sa predaje elektromobilov a aj plug-in hybridov mierne znížili v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom, výraznejší pokles je možné badať pri plug-in hybridných vozidlách.

V druhom kvartáli 2020 sa totiž dostalo na cesty 162 elektromobilov, čo je iba o 4 menej ako v predchádzajúcom kvartáli. No zatiaľčo v prvom kvartáli prišlo na slovenské cesty 157 plug-in hybridov, v druhom kvartáli to bolo iba 139 áut, teda o 18 menej. Pokles je samozrejme v oboch prípadoch očakávaný kvôli pandémii koronavírusu, no aj tieto čísla ukazujú, že Slováci majú aktuálne predsa len o niečo bližšie k batériovým elektrickým autám.

Zoznam registrovaných plug-in hybridov na Slovensku v prvom polroku 2020

Značka ZAP DIESEL+PHEV PETROL+PHEV
AUDI 1 3
BMW 57
DS 5
HYUNDAI 3
KIA 8
LAND ROVER 18
MERCEDES-BENZ 9 10
MINI 8
MITSUBISHI 21
OPEL 5
PEUGEOT 11
PORSCHE 25
ŠKODA 80
TOYOTA 6
VOLKSWAGEN 13
VOLVO 23
Total 10 296
13. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+