MojElektromobil

Ešte v januári sme vám priniesli podrobné čísla o registrovaných elektromobiloch v roku 2019. Tie predstavil na tlačovej konferencii Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP SR), pričom ich súčasťou boli aj informácie o počte nových registrovaných elektromobilov a plug-in hybridov. ZAP SR sme teraz oslovili s prosbou o poskytnutie aktuálnych čísiel za prvé tri mesiace tohto roka. Už tie pritom ukazujú, že za prvý štvrťrok sa dostalo na slovenské cesty viac elektromobilov ako za celý rok 2019.

Najviac elektromobilov

Zatiaľčo sa minulý rok na Slovensku registrovalo 165 vozidiel s čisto elektrickým pohonom, prvé tri mesiace roka 2020 priniesli na slovenské cesty 166 nových elektromobilov. Celkový počet registrácií za rok 2019 bol teda prekonaný len tesne, no celkovo ide o výrazný nárast. Ten sme však do istej miery aj očakávali, nakoľko sa aspoň z časti podarilo rozbehnúť momentálne pozastavené dotácie. Zaujímavé je aj porovnanie s plug-in hybridnými vozidlami.

Zatiaľčo sa za minulý rok dostalo na naše cesty 202 plug-in hybridných áut, prvý kvartál roka 2020 priniesol 158 plug-in hybridných automobilov. Minimálne za prvé tri mesiace teda môžeme sledovať aj ďalšiu zmenu oproti minulému roku – do premávky sa dostalo viac elektrických vozidiel ako plug-in hybridov. A aj keď nejde o veľký rozdiel, je určite zaujímavé sledovať tento trend. Z celkového počtu registrácií bolo iba jedno plug-in hybridné vozidlo v kombinácii s dieselovým motorom – ide o PHEV od Audi.

Škoda na vrchole

V prípade elektromobilov a konkrétnych značiek bolo registrovaných najviac vozidiel od českej Škody. Nakoľko automobilka vyrába iba jeden elektromobil, vieme, že na cesty sa dostalo 37 nových Škoda Citigo-e iV. Druhé najviac registrované elektromobily boli od automobilky KIA v počte 24 kusov, tretie zase od Hyundai v počte 21 kusov. Nasledoval Mercedes-Benz so 17 elektromobilmi a Volkswagen v počte 15 kusov.

Zaujímavé sú ale aj čísla k elektromobilom od Porschepo slovenských cestách sa premávajú 3 modely Taycan. Kategóriu plug-in hybridov taktiež “vyhrala” Škoda – zaregistrovaných bolo celkovo 47 kusov. Nasledovalo BMW s 35 plug-in hybridmi a Mitsubishi so 17 PHEV vozidlami. Dobre si viedlo aj Porsche s 15 kusmi a v tesnom závese skončilo Volvo so 14 plug-in hybridmi.

Takto vyzerá kompletná štatistika registrovaných BEV a PHEV vozidiel za prvé tri mesiace roka 2020:

Výrobca BEV DIESEL+PHEV PETROL+PHEV
AUDI 5 1 2
BMW 11 35
DS 5
HYUNDAI 21 1
JAGUAR 4
KIA 24 2
LAND ROVER 1
MERCEDES-BENZ 17 1
MINI 3 6
MITSUBISHI 17
NISSAN 9
OPEL 4
PEUGEOT 3
PORSCHE 3 15
RENAULT 14
ŠKODA 37 47
SMART 3
TOYOTA 1
VOLKSWAGEN 15 3
VOLVO 14

 

27. apríla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+