MojElektromobil

Spoločnosť Volkswagen má jeden z najagresívnejších plánov smerom k elektrifikácii zo všetkých automobilových značiek. A to práve pre ich rýchle a veľké plány ku ktorým patria aj takéto prerábky fabrík, keďže s tým v Európe začali ako prvý.

Fabrika v meste ZwickauFabriku vo Zwickau začali prerábať koncom roka 2019 a len nedávno tam bol vyrobený posledný spaľovací motor. Podľa nových plánov sa tam teraz budú vyrábať elektromobily ID.3. Ďalšie elektrické modely by mali časom pribudnúť.

Od roku 2022 už len elektromobily

Momentálne teda nemecká automobilka prerába fabriku v Emden, kde by v roku 2022 už mali vyrábať len elektrické modely.

No len nedávno šéf značky Volkswagen, Ralf Brandstätter oznámil:

„Premenou nášho závodu v Emdene na výrobné miesto pre elektrické vozidlá vedie spoločnosť Volkswagen tlačí tempo zmien v systéme. Celkovo bude spoločnosť investovať približne 1 miliardu EUR do transformácie závodu. Emden sa stane základným kameňom našej elektrickej stratégie.“

Taktiež vieme, že vo fabrike v Emden sa ako prvé začnú vyrábať elektromobily ID.4 vo väčšom množstve. Predpokladajú až 300 000 elektromobilov ročne.

ID.4 je menšie SUV, približne o veľkosti Tesla Model Y s dojazdom okolo 400km. Začiatočná cena by mala byť 35 500 EUR.

Počas najbližších rokov sa vo fabrike v Emden budú naďalej vyrábať automobily so spaľovacím motorom, presnejšie Passat a Arteon.

Nejde len o prerobenie fabriky

Ako časť plánu je taktiež aj výstavba ďalšej haly vedľa fabriky v Emden, kde by sa mali nové elektromobily montovať do kopy.

Nová hala pre montáž elektromobilov v Emden

Ostatné menšie stavebné plány v okolí fabriky by mali dokončiť v lete roku 2021. Pri prerábaní fabriky vo Zwickau Volkswagen poslal menší počet zamestnancov ako výpomoc z aktuálnej fabriky v Emden aby pomohli pri novom projekte.

Porsche taktiež nasleduje

Aj napriek úspechu prvého elektrického modelu Taycan značky Porsche. Spoločnosť naďalej pokračuje vo vývoji dalších elektrických modelov a prispôsobuje tomu aj infraštruktúru.

Tým máme na mysli fabriku v Leipzig, ktorá sa momentálne prerába. Pribúdajú tam ďalšie výrobné a montážne budovy. Práve v nich by sa mali vyrábať ešte nepredstavené plne elektrické SUV modelu Macan značky Porsche.

Gerd Rupp z Porsche Leipzig dodal:

“Počas niekoľko posledných týždňov sme dosiahli niekoľko dôležitých míľnikov na našej ceste k tomu, aby sme sa stali časťou elektromobility. Obdobie medzi súčasnosťou a začiatkom výroby ďalšej generácie Macanu bude určite výzvou. Je to však aj príležitosť na to, aby sa závod stal budúcim dôkazom, že sa zachováme ako tím.”

10. júla 2020
Zdroj: Electrek, Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+