MojElektromobil

Dnes v skorých ranných hodinách nášho času došlo k dlhoočakávanému uvedeniu malého SUV od Tesly. S pomenovaním Model Y ho Tesla predstavila vo svojom dizajnovom centre v Hawthorne v Kalifornii.

Model Y je postavený na platforme Modelu 3. Má s ním zdieľať približne 75% komponentov, čo je vidno na prvý pohľad. Upútajú totožné predné svetlá, či veľmi podobný minimalistický interiér. Rovnako ako Model 3, aj Model Y má iba 1 centrálny displej a rovnaký volant.

Taktiež má panoramatickú celopresklennú strechu.

Tak ako pri všetkých modeloch od Tesly je aj u nového modelu bezpečnosť na prvom mieste. Model Y bol nadizajnovaný tak, aby bol najbezpečnejším vozidlom vo svojej triede.

Ako voliteľná výbava bude dostupný tretí rad sedadiel. S nimi bude mať Model Y celkovo 7 miest na sedenie.

Bez nich zase bude k dispozícii až 1 900 litrov batožinového priestoru. Druhý rad sedadiel je možné úplne sklopiť a narozdiel od Modelu 3 nevytvárajú v rozšírenom batožinovom priestore žiadny nežiadúci schod.

K dispozícii bude nielen s pohonom všetkých 4 kolies ako sa pôvodne očakávalo, ale aj ako zadnokolka. Long Range verzia so zadným náhonom má dojazd 482 kilometrov a z 0 na 100 km/h zrýchli za 5,6 sekundy. Verzie Dual Motor AWD a Performance sú v zrýchlení ešte lepšie – 4,9 resp. 3,6 sekúnd.

Súčiniteľ odporu vzduchu Cd má vynikajúcu hodnotu 0,23, čo je napriek väčšej karosérii hodnota totožná s Modelom 3. To bude umožňovať Modelu Y úspornú jazdu aj pri vyšších rýchlostiach.

Cenovka Modelu Y bude začínať na 39 000 dolároch bez DPH. Najlacnejšia verzia ponúkne dojazd 370 kilometrov.

Začiatok dodávok je plánovaný na jeseň 2020. Najlacnejšia verzia, ako aj verzia so 7 sedadlami, sa začne dodávať na jar v roku 2021.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

15. marca 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+