MojElektromobil

V súvislosti s novým výpočtom registračného poplatku pre osobné autá, ktorý bude od 1. apríla 2023 zohľadňovať aj emisné normy sa objavilo viacero informácií. Najväčšou senzáciou sa stalo údajné zrušenie jednotného poplatku 33 € pri registrácií vozidiel, ktorých jediným zdrojom pohonu je elektrika – elektromobily.

Tabuľka, ktorá bola zverejnená zo strany Ministerstva vnútra SR skutočne na prvý pohľad evokuje, že prihlasovanie elektromobilov bude prebiehať po novom na základe vzorca výkon x koeficient 0,2, čo by znamenalo, že doterajších 33 € bude minulosťou. Realita je ale niekde úplne inde.

✅ Nemali by ste prehliadnuť:

TIP na konferenciu: Plánujete kúpu elektromobilu do firmy? Poradíme vám na konferencii eFleet Day 2023 už 29. marca. Akčný plán pre elektromobilitu, reálne dáta, postrehy a skúsenosti z praxi, firemné procesy a nástroje, ale aj financovanie či úspora nákladov. To všetko a omnoho viac pod jednou strechou.  Registrácia na eFleet Day 2023 prebieha na stránke www.efleetday.sk

Medzi ostrých kritikov nového výpočtu patrí aj Milan Bahna z YouTube kanálu Elektromobil, ktorý svoju sťažnosť adresoval priamo Mariánovi Viskupičovi. Ten stojí za upravenou podobou zákona s novým výpočtom zohľadňujúcim ekologickú stránku vozidiel. Viskupič kontruje a tvrdí, že pri prihlasovaní elektromobilov k žiadnej zmene nedochádza a poplatok bude naďalej v maximálnej výške 33 €. Jedna z mála výhod pre elektromobily na Slovensku tak má naďalej zostať v platnosti. Preto sme sa na to pozreli trochu bližšie.

narodna rada vypis
Tabuľka výpis koeficientov podľa veku vozidla | Zdroj: národná rada

Zbytočná fixácia tabuľkou

Ak táto informácia platí, čo by zjavne mala, tak príčinu nezrovnalostí musíme hľadať asi v trochu nešťastnej formulácii novej tabuľky a okamžitej fixácii na jej obsah.

Respektíve takto, v rámci zverejneného pozmeňujúceho návrh máme aktualizovanú podobu tabuľky s novým výpočtom, no informácia o tom, že zápis držiteľa motorového vozidla, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina (elektromobil), do evidencie vozidiel v Slovenskej republike stojí fixne 33 €, sa nachádza takpovediac “pod tabuľkou” vo forme dodatočnej výnimky. Nakoľko táto “výnimka” sa nemení, tak v pozmeňovacom návrhu nie je spomínaná, čo ale znamená, že zostáva platiť tak ako doteraz.

Foto: Milan Bahna

Naša hlavná pozornosť sa automaticky sústredila na novú tabuľku, kde z nejakého dôvodu jasne svieti aj Elektrina s koeficientom 0,2, no v skutočnosti má naďalej platiť spomínaná výnimka s fixom 33 €.

Povedané ešte inak. Pozmeňujúci návrh mení a upravuje znenie niektorých častí pôvodného zákona 145/1995 Z. z.. V prípade tohto konkrétneho návrhu sa mení pri položke 65:

  • používaný vzorec
  • slová z “koeficient zostatkovej hodnoty…” na slová “EKV – ekologický koeficient vozidla”
  • Tabuľka č.2, pri ktorej sa stará verzia s koeficientom zostatkovej hodnoty vozidla nahrádza za verziu s ekologickým koeficientom
  •  z Poznámok sa vypúšťa bod 4:

Poplatok podľa písmena a) tejto položky sa zníži o 50 %, najviac však na 33 eur, pri zápise držiteľa hybridného motorového vozidla, motorového vozidla s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG), motorového vozidla s pohonom na skvapalnený zemný plyn (LNG) alebo motorového vozidla na vodíkový pohon.

Tým úpravy končia. Pozmeňujúci návrh ale nijak nespomína a zjavne tak nemá záujem ani možnosť meniť Položku 65 bod c, ktorá je pre nás kritická a znie:

Zápis držiteľa motorového vozidla, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina (elektromobil) do evidencie vozidiel v Slovenskej republike aj s vykonaním úprav v dokladoch vrátane vydania týchto dokladov … 33 eur.
Tento bod mimochodom nájdeme aj pod aktuálnymi tabuľkami pre výpočet registračného poplatku na oficiálnom webe Ministerstva vnútra SR. Pozmeňovací návrh, ktorý tu celý čas riešime, sa tejto časti nijako netýka a všetko nasvedčuje tomu, že svoju pozornosť sme zbytočne zamerali na tabuľku bez toho, aby sme si aspoň trochu uvedomili, že tú ešte dopĺňajú ďalšie body. Kvôli tomu sa vyvolala zbytočná panika a neodôvodnená kritika.
4. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+