MojElektromobil

Tesla v krátkom čase na čínskom trhu vykonala niekoľko krokov pre podporu predajov svojich elektromobilov, čo vyvolalo špekulácie o pokrivkávajúcich predajoch. Teraz odmieta informácie o tom, že zmeny nepriniesli očakávaný efekt a v hre by bolo ďalšie kolo osekávania predajných cien.

Známemu výrobcovi elektromobilov sa napriek všeobecným problémom automobilového priemyslu darí celkom dobre. V Európe sa elektromobily Tesla nedávno dostali do pozície najpredávanejších áut, prípravy na výrobu dlho očakávaného elektrického pickupu Tesla Cybertruck podľa všetkého napredujú až prekvapivo dobre a prvé elektrické ťahače Tesla Semi sa majú k zákazníkom dostať už začiatkom decembra. Podľa najnovších správ to ale vyzerá tak, že nie všade prebiehajú plány úplne hladko.

Ako informuje portál InsideEVs, čínske média začali celkom aktívne informovať o možných problémoch na tamojšom trhu. Tesle sa vraj nedarí dosiahnuť očakávané predaje, a to aj napriek tomu, že znížila ceny, zaviedla dodatočné stimuly, upravila podmienky leasingu a dokonca spustila aj program odporúčania nových zákazníkov – „referral program“.

Zdroje oboznámené so situáciou na čínskom trhu tvrdia, že zmeny neprinášajú vytúžený posun v dopyte po Teslách. Nové objednávky síce pribudli, no v omnoho nižšom objeme, než si to predstavovalo vedenie automobilky. Portál Huxiu napríklad uvádza, že snahy o propagáciu priniesli len približne tretinový efekt. Na základe toho uvádza, že Tesla v Číne ešte tento rok prístupy k dodatočnému znižovaniu cien svojich elektromobilov.

Na tieto informácie reagovala aj samotná Tesla, ktorá v stanovisku uviedla, že správy jednoducho nie sú pravdivé a žiadna dodatočná úprava cien sa nechystá.

Náš tip
Variabilné ceny nabíjania na Tesla Supercharger: Nový cenník aj úprava časov

Reaguje na klesajúci dopyt? Tesla v Číne znížila cenu elektromobilov

26.10.2022

Tesla v Číne nedávno znížila ceny všetkých verzií elektromobilov Tesla Model 3 a Tesla Model Y, čo môže naznačovať oslabenie dopytu. Ceny boli podľa oficiálneho webu výrobcu znížené v rozsahu 5 až 9 %, v závislosti od konkrétnej verzie. Na tému upozornil portál InsideEVs.

V prípade Tesla Model 3 sú základná verzia RWD, ale aj verzia Performance lacnejšie o približne 5 %.

Tesla Model Y v základnej verzii je teraz v Číne celkovo lacnejšia prakticky o 9 %. V prvom rade došlo k úprave ceny na strane výrobcu, kedy bola cena po zľave vo výške 5 % znížená pod hranicu 41 900 €. To spôsobilo, že kupujúci už môže využiť lokálnu dotáciu vo výške približne 4% ceny elektromobilu. Spolu teda oproti pôvodnej cene ušetrí spomínaných 9 %.

Tesla upravil aj cenu pri ďalších verziách elektromobilu Tesla Model Y. V prípade verzie Tesla Model Y Long Range AWD bola cena znížená o 9% a Model Y Performance je lacnejší o 5 %.

Model Y v striebre zadarmo

Okrem zníženia ceny základného Modelu Y bola mierne upravená aj ponuka pri výbere farebného vyhotovenia. Tesla teraz zadarmo ponúka nie len čierny, ale už aj strieborný lak, za ktorý si pôvodne účtovala v prepočte 1 112 €. Táto úprava prebehla výhradne v ponuke základnej verzie Tesla Model Y. Všetky ostatné verzie, ako aj kompletná ponuka Tesla Model 3 majú bezplatne v ponuke len čierny lak.

Viacero úprav na čínskom trhu

Aktuálna zmena je prvým znížením cien v Číne v roku 2022, čo je znakom toho, že spoločnosť musí posilniť svoju konkurenčnú pozíciu, aby zvýšila dopyt a počet objednávok. Najmä preto, že závod Tesla Giga v Šanghaji je modernizovaný a pripravený vyrábať viac áut ako kedykoľvek predtým.

Ďalším znakom toho, že sa práve teraz deje niečo zaujímavé, sú dodatočné stimuly pre zákazníkov v Číne. Spoločnosť už podľa portálu CnEVPost oznámila dotácie na poistenie v prepočte takmer 1000 €, zrušila akontačné platby pri leasingu a zaviedla špeciálne úrokové sadzby.

Zaujímavým krokom zo strany Tesly je návrat odporúčacích programov v Číne po tom, čo boli ešte v septembri 2021 ukončené. Existujúci majitelia Tesly aj noví zákazníci môžu získavať odmeny, alebo vyhrať ceny rôznych typov.

Ponuka odmien vyzerá byť skutočne pestrofarebne: gadgety/predmety, kredity pre nabíjanie v sieti Tesla Supercharger, domáce nabíjacie stanice, 24-mesačný prístup k funkcii Full Self Driving (FSD), návšteva závodu v Šanghaji alebo dokonca základný model 3/Model Y na jeden rok používania.

Niektoré miestne médiá uvádzajú, že priemerná návštevnosť predajní Tesla nedávno klesla, čo by podporovalo hypotézu o oslabenom dopyte, na ktorý teraz firma reaguje rôznymi zmenami.

Náš tip
Tesla za polovicu? Musk potvrdil prípravu novej platformy


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

23. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+