MojElektromobil

Kedy Tesla začne vyrábať Cybertruck? Táto otázka, ktorá zaujíma mnohých, zaznela aj počas kola otázok a odpovedí s investormi počas prezentácie finančných výsledkov za 4. kvartál 2022. Ako upozornil portál Electrek, stále to vyzerá tak, že platia posledné známe informácie, ktoré hovorili o roku 2023.

Elon Musk v odpovedi na otázku o plánovanom termíne pre spustenie výroby elektromobilu Tesla Cybertruck uviedol, že sa s tým počíta na rok 2023 a pravdepodobne sa tak stane počas leta. Súčasne ale upozornil, že spustenie výroby nových modelov má vždy postupný nábeh a vhodnejšie je sledovať skôr termín rozbehnutia hromadnej výroby.

Spočiatku bude výroba pomerne pomalá a plný potenciál hromadnej produkcie dosiahne až počas roka 2024. Inak povedané, počas roka 2023 bude počet vyrobených elektromobilov Tesla Cybertruck relatívne nízky a výrazne narastie počas budúceho roka.

Tesla Cybertruck: Výroba vo veľkom ešte koncom roka 2023. Prototyp na výstave

7. novembra 2022

Tesla ešte v polovici roka 2022 potvrdila, že s výrobou očakávaného elektrického pickupu Tesla Cybertruck začne v druhej polovici roka 2023. Túto informáciu aktuálne tak trochu doplnila agentúra Reuters.

Tá s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so súčasným stavom uvádza, že automobilka mieri k rozbehnutiu masovej výroby pred koncom roka 2023. Na základe tohto vyjadrenia sa objavili špekulácie, že výrobný proces bude čeliť ďalšiemu odkladu, čo ale nemusí byť úplne správnou interpretáciou.

Jednak Reuters nehovorí o žiadnom odklade, no ako vysvetľuje portál Electrek, masová výroba vo všeobecnosti býva rozbehnutá približne po roku od spustenia prvotnej produkcie, kedy už je celý proces značne optimalizovaný a vyrába sa skutočne vo veľkom, aby bol pokrytý očakávaný dopyt. Aj agentúra vo svojej správe píše, že výrobný proces bude počas druhej polovice roka 2023 postupne navyšovaný, až kým nedosiahne plnú kapacitu pred koncom roka.

Tesla zatiaľ nezverejnila žiadne nové informácie o očakávanej predajnej cene sériovo vyrábaného elektromobilu, preto sa naďalej používa pôvodne ohlásená cena 40 000 dolárov, hoci je možné, že toto číslo ešte bude skutočne upravené.

Všetko teda naznačuje skôr to, že výrobný proces sa rozbehne podľa aktuálnych očakávaní a prechod na výrobu vo veľkom bude veľmi plynulý, prakticky až urýchlený. Tesla Cybertruck sa medzičasom opäť objavil na verejnosti. Konkrétne k tomu došlo na univerzite v Pasadene, kde ho prezentoval hlavný dizajnér Tesly,  Franz von Holzhausen.

Napriek tomu, že sa objavili informácie, že vystavený bol Cybertruck vo finálnej podobe, portál InsideEVs upozornil, že v skutočnosti to vyzerá na jeden z prvotných prototypov pochádzajúci z roku 2019. Pripravovaný elektromobil bol vystavený po boku ďalších vozidiel s “pozoruhodným dizajnom”, čo je príznačné, nakoľko sa výstava konala práve na škole dizajnu.

Foto: LogicalHuman@Reddit
Foto: LogicalHuman@Reddit
Foto: LogicalHuman@Reddit
Foto: LogicalHuman@Reddit

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí:

Tesla Cybertruck: Výroba sa odkladá na rok 2023, v hre majú byť dve verzie

Tesla plánuje spustiť výrobu svojho očakávaného elektrického pickupu Cybetruck ku koncu prvého štvrťroka 2023, čo znamená, že dochádza k ďalšej úprave stanoveného termínu. So zistením prišla agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na dobre informovaný zdroj. 

Elon Musk počas oficiálneho predstavenia uviedol, že Tesla začne svoj Cybertruck vyrábať koncom roka 2021, neskôr bol termín zmenený na rok 2022. Aktuálne to vyzerá tak, že novinka z výrobných liniek nezačne schádzať skôr ako v roku 2023.

Silná konkurencia

V pozadí najnovšieho odkladu výroby majú stáť viaceré zmeny vykonávané s cieľom ponúknuť čo najlákavejší produkt. Úpravy majú prebiehať aj v dôsledku rastúceho tlaku zo strany konkurencie v segmente. Spomína sa napríklad dvojica Rivian či Ford. Na začiatku má byť výroba spustená v obmedzenom rozsahu, neskôr má dôjsť k navýšeniu výrobnej kapacity.

Elektrická verzia najpredávanejšieho amerického pickupu, Ford F-150 Lightning, sa podľa najnovších vyjadrení zo strany Fordu dočká zdvojnásobenia výrobného objemu – na 150 000 vozidiel ročne. Rivian po viacerých odkladoch konečne začal zákazníkom dodávať prvé kusy svojho pickupu R1T. Rastie aj tlak zo strany značiek Hummer a Chevy, ktoré svoje elektrické modely plánujú na roky 2022 a 2023.

Menší Cybertruck na dosah

Elon Musk už potvrdil, že nové informácie o produktových plánoch prezradí 26. januára počas zverejnenia finančných výsledkov spoločnosti. Z oficiálnej webovej stránky pre Cybertruck bola medzičasom odstránená informácia o dostupnosti v roku 2022.

V súvislosti s Cybertruck sa do obehu dostali aj informácie o príprave dvoch veľkostných prevedení. Kompaktnejšia verzia údajne bude o 15 až 20% menšia než štandardné vyhotovenie. Túto úpravu má Tesla predstaviť v marci tohto roka, spolu so všetkými úpravami, ktorých sa Cybertruck dočkal od svojej prvotnej ukážky. Nejde pritom o prvú správu o tom, že pripravovaný môže byť aj menší Cybertruck, napríklad vo verzii pre Európu. Toto všetko sú veci, ku ktorým by sa mohol výkonný riaditeľ vyjadriť.

Pohľad na upravený Cybetruck

Krátko predtým, než Tesla oficiálne oznámi informácie spojené s Cybertruckom sa na fóre Cybertruck Owners Club objavili fotky zachytávajúce viaceré vykonané zmeny. Ide napríklad o chýbajúce kľučky na dverách, veľký stierač na prednom skle, klasické spätné zrkadlá namiesto digitálnej verzie či nové ráfiky.

Tesla už pred časom potvrdila, že finálna verzia elektrického pickupu skutočne nebude obsahovať tradičné kľučky na dverách. Systém v aute majiteľa pravdepodobne identifikuje na diaľku pri príchode k vozidlu a automaticky mu otvorí dvere.

Čo sa týka spätných zrkadiel, tie taktiež neboli plánovanou súčasťou, no tento plán sa dostal do konfliktu s požiadavkami bezpečnostných regulácií a nateraz musia zostať. Navrhnuté sú tak, aby sa v prípade možnosti dali ľahko odstrániť a nahradiť kamerami.

Nová (ľavo) vs pôvodná (pravo) verzia | Foto: Electrek

Dostupný je aj bližší pohľad na samotné kolesá, po tom, čo bol zložený čierny ochranný kryt.

Porovnanie kolies Tesla Model 3 vs Cybertruck | Foto: Electrek

Najnovší prototyp Tesla Cybertruck na videu

Po niekoľkých fotkách sa na internete objavilo už aj video, ktoré najnovší prototyp zachytáva z každej strany. Elektrický pickup sa má nachádzať vo fabrike Gigafactory Texas, kde s najväčšou pravdepodobnosťou vzniklo spomínané video. Upozornil portál Electrek.

Video poskytuje ešte podrobnejší pohľad než niekoľko fotografií, no v podstate len potvrdzuje už známe úpravy. Na základe dostupných informácií to vyzerá tak, že práve tento prototyp bol pred časom zachytený na testovacom okruhu, kde ho dronom zachytil YouTuber.

V novom videu je Cybertruck zblízka zachytený z každej strany. Máme tu pohľad na predné sklo, kolesá, dvere, prerastený predný stierač či korbu. V titulkoch priložených k videu zaznieva aj zaujímavá informácia spojená s otváraním dverí.

Nakoľko na nich chýbajú kľučky predpokladá sa, že dvere sa budú otvárať automaticky akonáhle sa k autu priblíži majiteľ, podobne ako poznáme z konvenčných áut. Podľa informácii z videa všade bude potrebné auto odomykať cez mobilnú aplikáciu priložením smartfónu, prípadne čipovej karty, na konkrétne miesto na dverách, kde sa nachádza senzor. Či to tak skutočne bude ukáže až čas. Je pritom možné, že nakoniec pôjde o kombináciu viacerých možností.

Tesla potvrdila, že výroba Cybertrucku bola odložená

Elon Musk oficiálne potvrdil, že Cybertruck bude do výroby uvedený až po ďalšom odklade, o ktorom sa špekulovalo už dlhší čas. Ako dôvody stojace v pozadí tohto rozhodnutia uvádza problémy v dodávateľskom reťazci, najmä nedostatok čipov, čo výrazným spôsobom ovplyvňuje výrobné kapacity.

Ako ale upozorňuje Electrek, na margo nového termínu sa Musk vyjadril len veľmi neurčito. Povedal, že Tesla v roku 2022 nespustí predaj žiadnych nových elektromobilov, pretože to nedovoľuje obmedzený dodávateľský reťazec. Musk dúfa, že sa situácia postupne zlepší a čas Cybertrucku by “snáď mohol prísť budúci rok”.

Investorom otvorene povedal, že tento rok výroba jednoducho nedávala zmysel, pretože by to pre spoločnosť bolo kontraproduktívne. Niektoré elektromobily zdieľajú spoločné súčiastky a už teraz je problém s ich získavaním. Ak by došlo k spusteniu výroby ďalšieho modelu, tak by tým Tesla iba stratila, pretože by v konečnom dôsledku vo svojich fabrikách vyrobila menej áut.

Práce na prototype Tesla Cybertruck pokračujú

Napriek tomu, že elektrický pickup do sériovej výroby nedorazí skôr ako v roku 2023, prípravy naďalej prebiehajú naplno. Čerstvé video natočené dronom zachytilo práce na aktuálne najnovšom prototype elektromobilu Tesla Cybertruck.

Prototyp sa pred časom objavil na testovacom okruhu, neskôr bol na video podrobne zvečnený vo fabrike Gigafactory Texas. Aktuálne sa už opäť nachádza na “domovskej pôde”, kde ho technici ďalej upravujú.

Z videa to vyzerá tak, že na prototyp je pridávané dodatočné príslušenstvo, pravdepodobne nové senzory. Ako píše portál Electrek, video prináša ďalší pohľad na rozmery najnovšej verzie elektrického pickupu.

Pred časom sa objavili špekulácie, že do sériovej výroby dorazí v čiastočne zmenšenej verzii, no tu to vyzerá tak, že rozmery by mali zodpovedať tomu, čo sme mohli vidieť už pri prvom odhalení vozidla ešte v roku 2019.

Elon Musk potvrdzuje: Cybertruck bude hotový v roku 2022, výroba začne v roku 2023

Vyzerá to tak, že čakanie na Cybertruck sa skutočne blíži ku koncu. Elon Musk opätovne potvrdil, že Tesla plánuje vývoj svojho elektrického pickupu úspešne ukončiť do konca roka 2022. Spustenie sériovej výroby je naplánované na rok 2023. Treba povedať, že nové vyjadrenie pôsobí už viac sebaisto, no stále je tu možnosť, že plány nemusia dopadnúť tak ako sú momentálne zamýšľané.

Tesla Cybertruck: Návrh je konečne hotový a termín výroby potvrdený

Vyzerá to tak, že čakanie na elektrický pickup Tesla Cybertruck sa už viac nebude predlžovať a rok 2023 bude tým správnym termínom. Ako informuje portál Electrek, generálny riaditeľ Tesly, Elon Musk, prehlásil, že návrh elektromobilu je po viacnásobných úpravách konečne uzatvorenou kapitolou. Výroba preto bude spustená v polovici roka 2023.

Dôjde k tomu takmer po 4. rokoch od prvotného odhalenia pripravovaného vozidla, pričom prvotné vyjadrenia zo strany Tesly hovorili o spustení výroby, ale aj predaja ešte pred koncom roka 2021. Neskôr došlo k posunutiu termínu pre spustenie výroby na rok 2022, následne došlo k ďalšej korekcii, ktorá hovorila o spustení výroby koncom roka 2022.

V januári 2022 sa začali objavovať neoficiálne informácie, že termín sa nakoniec opätovne posunie. Táto informácia bola z oficiálnych kanálov komunikovaná koncom marca 2022, kedy sme sa dozvedeli o spustení sériovej výroby v roku 2023. Práve tento rok bol teraz znovu potvrdený.

Zdržanie malo byť v najväčšej miere zapríčinené neustálymi úpravami celkového návrhu a snahou o implementáciu rôznych vylepšení. Tesla asi chcela poriadne prekvapiť, a tak opakovane menila, upravovala a navrhovala. S tým má byť teraz už koniec a podľa dostupných informácií bolo odobrené finálne vyhotovenie.

Aj samotný Elon Musk v rozhovore pre YouTube kanál Tesla Owners Club of Silicon Valley priznal, že Tesla sa nechala neustálymi úpravami príliš uniesť, a je čas začať s výrobou produktu. Naďalej ale platí, že to bude dosť problematické s ohľadom na aktuálnu “čipovú krízu”, práve preto sa počíta s polovicou roka 2023.

Náš tip
Tesla Cybertruck zachytený v plnej kráse na testovacom okruhu | VIDEO
26. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+