MojElektromobil

Spoločný elektromobil koncernu Ford a startupu Rivian nakoniec nevznikne. Všetky plány týkajúce sa vývoja spoločného elektrického vozidla boli zrušené. O tomto rozhodnutí v krátkosti informoval priamo generálny riaditeľ Fordu, Jim Farley.

Ford o projekte informoval ešte v roku 2019, kedy do startupu Rivian investoval 500 miliónov dolárov. Dnes vlastní približne 12% podiel v spoločnosti Rivian.

Touto investíciou získal prístup k novým technológiám zo segmentu elektromobility, ktoré chcel využiť práve v rámci spoločných projektov. Jeden z nich, elektrický Lincoln vybudovaný na platforme Rivianu, bol zrušený ešte minulý rok.

Teraz sa k tomu pridáva aj ďalší z pôvodne ohlásených spoločných projektov. V pozadí týchto rozhodnutí má stáť skutočnosť, že skombinovanie elektrickej architektúry Rivianu so softvérovým zázemím Fordu sa ukázalo byť až príliš náročné.

Farley uviedol, že Ford naďalej plánuje investovať do Rivianu, dvojica akurát nebude pracovať na spoločných projektoch. Každý si bude vyvíjať vozidlá vo vlastnej réžii. Dohoda o zrušení spoločných projektov mala byť uzatvorená obojstranne.

Ford navyše nedávno oznámil, že zintenzívni svoje pôsobenie v segmente elektromobility. Do roku 2023 chce dosiahnuť ročnú produkciu elektrických áut v objeme 600 000 kusov, pričom ašpiruje na pozíciu druhého najväčšieho výrobcu v tejto oblasti. Zaradiť sa chce za Teslu.

Náš tip
Volvo Concept Recharge: Väčšie batérie nie sú správnou cestou
22. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+