MojElektromobil

Ostrá kritika a rušenie rezervácií na elektromobily značky Rivian po náhlej úprave cien priniesli nečakaný výsledok. Spoločnosť len pred dvomi dňami prezentovala zmeny v cenníku a konfiguráciách, ktoré sa v niektorých prípadoch premietli zdražením objednaných modelov aj o viac ako 12 000 dolárov. Alternatívou pre tých, ktorí nechceli platiť viac bolo čakanie do roku 2024, kedy bude dostupná konfigurácia za pôvodne očakávanú cenu.

Takáto rázna zmena sa záujemcom prirodzene nepáčila a svoj postoj začali vyjadrovať rušením objednávok, a to zjavne vo veľmi veľkom počte. Reakcia zo strany automobilky na seba preto nenechala dlho čakať. Ako informuje portál Electrek, zakladateľ a generálny riaditeľ výrobcu elektrických vozidiel Rivian, RJ Scaringe, oznámil, že všetky prípadné zmeny v predajnej cene rušia pre zákazníkov, ktorí svoju objednávku vykonali pred 1. marcom, teda pred termínom, kedy došlo k úpravám cien a konfigurácií.

To v praxi znamená, že všetci doterajší držitelia rezervácií a objednávok dostanú svoje elektromobily za pôvodnú cenu, ktorá platila v čase vykonania objednávky a z ich strany preto bola prirodzene očakávaná. Nový cenník a aktualizovaný konfigurátor budú platiť pre všetky nové objednávky vykonané od momentu zavedenia zmeny. Inak povedaná, pre objednávky vykonané po 1.3.2022.

Vyzerá to tak, že reakcia zo strany zákazníkov bola silnejšia než Rivian očakával. Spoločnosť totiž uvádza, že všetky objednávky zrušené v reakcii na vyššie ceny je pripravená obnoviť, a to pri dodržaní pôvodne stanovenej predajnej ceny, ako aj termínu dodania. Dotknutých zákazníkov bude kontaktovať.

Rivian mení cenník svojich modelov. Zmeny pri niektorých konfiguráciách sú markantné

2.3.2022

Rivian ohlásil úpravu cenníka pri svojich elektrických modeloch R1S a R1T. Ohlásená zmena nepotešila hlavne zákazníkov, ktorí majú platnú rezerváciu a čakajú, kým ich autá budú dostupné v požadovaných konfiguráciách. Ako píše portál Electrek, v niektorých prípadoch totiž dochádza k zvýšeniu predajnej ceny aj o viac ako 12 000 dolárov.

Pri pôvodnom predstavení modelov R1S a R1T bola v roku 2018 bola očakávaná predajná cena stanovená na 69 000 dolárov. Následne v dôsledku konkurenčného tlaku zo strany Tesly a jej modelu Cybertruck, ktorý ponúka podobné parametre za nižšiu cenu, Rivian svoje kúsky v základnej verzii „Explore“ zlacnil na 67 500 dolárov.

Najnovšie ale dochádza k zmene v úplne opačnom smere. Zvýšená bola základná cena vozidiel, ako aj ceny vybranej doplnkovej výbavy, príslušenstva a vylepšení. V závislosti od toho, čo všetko si zákazník navolil sa koncová cena môže poriadna navýšiť, niekedy až o spomínaných 12 000 dolárov.

Na základe zverejneného stanoviska to navyše vyzerá tak, že časť výbavy, ktorá bola štandardom je po novom považovaná už za príplatkovú – napríklad kryt zadnej korby. V konfigurátore pribudla aj možnosť siahnuť po verzii s dvojicou elektromotorov, no tá sa zatiaľ nevyrába a dostupný model so štyrmi elektromotormi je drahší o 6000 dolárov.

Pre konfiguráciu so štvoricou elektromotorov už navyše nie je možné zvoliť štandardnú verziu batérie. Dostupná už len možnosť „Large pack“, ktorá sa prejavuje navýšením ceny o 6 000 dolárov. V praxi sa to celé napríklad prejaví tak, že čakateľ na model v konfigurácií za pôvodných 76 500 dolárov po novom bude musieť zaplatiť až 89 500 dolárov. Aspoň takúto zmenu uvádza redaktor portálu Electrek pri svojej objednávke.

Zmeny sa podľa dostupných informácií nedotknú ľudí, ktorí už prakticky odrátavajú dni do dodania objednaných modelov a predajnú cenu majú už pevne fixovanú. Lacnejší variant s dvojicou elektromotorov a štandardnou batériou bude dostupný až v roku 2024, práve cena tohto modelu má byť pôvodne spomínaných 67 500 dolárov.

Foto: Rivian

Rivian začína s dodávkami R1S

6.1.2022

Vyzerá to tak, že sme sa predsa dočkali. Rivian začína s dodávkami svojho R1S. Prvé dva boli dodané generálnemu riaditeľovi a finančnému riaditeľovi spoločnosti. Informoval o tom insideevs.com.

Rivian začína s dodávkami R1S. Komu patria prvé kusy?

Zo strany Rivianu sme sa dočkali výnimky. Momentálne zmienila o niečo viac podrobností o prvých dodaných R1S, ktoré boli dodané v priebehu minulého týždňa. Prvé dve elektrické SUV boli odovzdané CEO (RJ Scaringe) a CFO (Claire McDonough) spoločnosti.

Už aj v minulosti sme boli svedkami toho, ako bola väčšina pôvodných R1T rozdelených medzi zamestnancov spoločnosti. Tento prístup môže byť mimoriadne užitočným s ohľadom na zachytenie posledných detailov, ktoré by si zaslúžili vylepšenie alebo zlepšenie kvality ešte predtým, ako sa svet pozrie na tieto autá bližšie prostredníctvom nezávislých recenzií.

Prvé vyrobené kusy sa rozdelia medzi vrcholových zamestnancov | Zdroj: Rivan

 

Ako to vlastne bude s reálnymi dodávkami?

Celá spoločnosť Rivian je v podstate Startup s elektrickým pohonom, čo v podstate znamená, že pre spoločnosť nie je vôbec jednoduché uvádzať svoje produkty na trh. Je to tak najmä preto, že sú na trh uvádzané tri produkty súčasne.  Uvádzajú sa modely R1T, R1S a dodávka EDV.

Vyzerá to tak, že spoločnosť má pred sebou svetlú budúcnosť. Podľa nedávnej správy za 3 Q 2021 má spoločnosť približne 71 000 predobjednávok na R1T a R1S. K 15. decembru však bolo vyrobených len 652 a dodaných 386 modelov vrátane dvoch spomenutých E1S.

Rivian tvrdí, že jeho kapacity sú v aktuálnom stave na hranici tisíc dodaných vozidiel mesačne. Na tieto čísla si však ešte budeme musieť počkať do roku 2022.

Rivan prináša luxus a moderné technológie. Zdroj: Rivan

 

Bližšie technické špecifikácie dodávaných modelov R1S

  • Dojazd: EPA: 316 míľ (508 km); 250+ míľ (402+ km) cenovo dostupná verzia
  • kapacita batérie cca 135 kWh, 9 modulov, 2170-typ cylindrických článkov (7 776), dodáva Samsung SDI, napätie: 216-459 V; kapacita: 360 Ah
  • 0-60 mph (96,5 km/h) za 3,0 sekundy
  • 4 x 4, pohon všetkých kolies
  • palubná nabíjačka: 11,5 kW (AC Level 2); dojazd až 25 míľ za hodinu nabíjania
  • Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom: dojazd až 140 míľ za 20 minút (až 210 kW)
  • hĺbka brodenia: viac ako 0,91 m
  • pohotovostná hmotnosť: 3 137 kg
  • ťažná kapacita: až 3 493 kg.
3. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+