MojElektromobil

Šéf Amazonu letel na vlastnej rakete do vesmíru. Udalosť využil ako reklamu pre elektrické SUV Rivian R1S, ktoré mu robilo odvoz na odpaľovaciu rampu.

Špeciálna posádka letela na okraj atmosféry

Včera nastal historický moment pre vesmírny turizmus. Jeff Bezos, ktorého väčšina pozná ako zakladateľa firmy Amazon, včera vyletel na okraj vesmíru na rakete New Shepard. Túto raketu už niekoľko rokov vyvíja a vyrába jeho ďalšia firma Blue Origin. Po 15 testovacích letoch teraz prvýkrát letela s ľudskou posádkou.

Posádka bola špeciálna v tom, že okrem jedného z najbohatších ľudí na planéte bol jej súčasťou najmladší a tiež najstarší astronaut v histórii. Boli tam s ním 18-ročný Američan Oliver Daemen a 82-ročná Wally Funk.

Odvoz na odpaľovaciu rampu – Rivian R1S

Zaujímavosťou pre komunitu elektromobilistov je, že posádku rakety na odpaľovaciu rampu odviezlo špeciálne upravené elektrické SUV Rivian R1S, ktoré firma Rivian plánuje začať vyrábať v budúcom roku. Vozidlo malo na strešných nosičoch pripevnené neznáme dlhé predmety a za zadným sklom malo majáky.

Pri štarte rakety tak spravil tomuto elektromobilu skvelú reklamu. Udalosť sledovali milióny ľudí a televízia NBC News v priamom prenose spomenula aj značku Rivian. Elektromobil využili aj na transport po pristatí kapsuly v texaskej púšti.

Tento krok sa dal očakávať. Jeff Bezos a jeho firma Amazon poskytla obrovskú finančnú injekciu startupu Rivian, pričom na oplátku Rivian bude pre Amazon vyrábať špeciálne doručovacie dodávky. Samozrejme s plne elektrickým pohonom.

Priorita je dodávka pre Amazon

Rivian vyvíja dva vlastné elektrické modely – pickup R1T a SUV R1S. Ich výrobu však musel už niekoľkokrát odsunúť a uprednostniť vývoj elektrickej dodávky pre Amazon. Ten mu poskytuje nemalé finančné zdroje.

Nevieme, kedy firma spustí výrobu modelov, ktoré vyvíja od začiatku, no nedávno potešila aj európskych fanúšikov. Potvrdila príchod na európske trhy a aktuálne hľadá vhodnú lokalitu pre novú fabriku na starom kontinente. V hre je aj nový model.

Amazon / RIvian doručovacia elektrická dodávka (Foto: Amazon)
Amazon / RIvian doručovacia elektrická dodávka (Foto: Amazon)

 

21. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+