MojElektromobil

Spoločnosť Rivian práve uverejnila časové obdobie, kedy plánujú dodať svoje elektrické modely R1T a R1S svojím zákazníkom. Firma chce zajať veľmi slušným dojazdom či rýchlym nabíjaním. V porovnaní s konkurenciou od Tesly však môže odradiť vyššia cena.

Viete čo je Rivian?

Rivian je spoločnosť, ktorá sa začína venovať výrobe vlastných elektromobilov, s podobným prístupom ako Tesla. Chcú vyrábať len elektromobily a momentálne len dva modely. Tými sú pickup R1T a SUV R1S. Oba modely sú uložené na rovnakej platforme. Tá by mala mať 4 motory, každý s výkonom 147 kW na každom kolese. Celkový výkon záleží od voľby veľkosti batérie, čiže 300 až 562 kW.

Čo sa týka batérií, na výber bude medzi 105 kWh, 135 kWh a 180 kWh. Udávaný dojazd je v rozsahu 370 km, 480 km až po 643 kilometrov pri najväčšej batérii. Zaujímavosťou je, že spoločnosť plánuje použiť zatiaľ najväčšie batérie, aké sa kedy dostali do osobného vozidla.

Rivian R1T a R1S vo fabrike Rivian v Illinois

Výkon nabíjania

Spomínajú maximálny výkon 160 kW na rýchlo-nabíjacích staniciach. Na AC staniciach by malo ísť o 11 kW cez zabudovanú nabíjačku. Zaujímavá je aj cena, ktorá začína na 69 000 dolároch, no po predstavení Cybertrucku spoločnosti Tesla povedali, že ceny plánujú znížiť. To je samozrejme pochopiteľný krok, keďže Cybertruck spoločnosti Tesla začína na cenovke nižšej až o 30 000 dolárov.

Neskôr ako sme čakali

Ešte dávnejšie spoločnosť presunula dodania prvých vozidiel na budúci rok z dôvodu celosvetovej pandémie. No aj pomimo toho teraz oznámili presnejšie informácie, kedy plánujú prvé dodávky. Začnú sa v lete roku 2021. Podľa spoločnosti by mal byť pickup R1T dodaný v júni 2021 a ich SUV R1S dodajú v auguste 2021.

Rivian platforma

Pevne veríme, že ide o konečný dátum dodania, kedže je to ich prvá šanca ukázať, či dokážu vytvoriť konkurenciu spoločnosti Tesla, Ford a podobne, kedže špecifikácie a cena vyzerá zatiaľ veľmi dobre.

Ďalšie informácie o elektrickom pickupe Rivian

Rivian vybuduje vlastnú nabíjacu infraštruktúru menom “Rivian Adventure Network”

Spoločnosť Amazon dostane elektrické dodávky od firmy Rivian, prvé dodávky sú plánované v roku 2021

 

27. júla 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+