MojElektromobil

Po uzavretí fabriky v Illinois kvôli pandémii Rivian opäť otvoril svoje brány. Výsledkom je, že pickup R1T aj SUV R1S prídu na trh o niečo neskôr. Termín výroby elektrických dodávok pre Amazon však ostal nezmenený.

Rivian kúpil starú fabriku v meste Normal, Illinois od automobilky Mitsubishi. Pandémia však práce vo fabrike spomalila a firma potvrdila portálu Electrek štart výroby až v roku 2021 namiesto 2020.

Priorita je Amazon

V roku 2019 dostal Rivian obrovskú finančnú injekciu od svetového giganta v e-commerce Amazon. Išlo o sumu 700 mil. USD a neskôr Amazon oznámil, že od startupu nakúpi až 100 tisíc elektrických dodávok na doručovanie balíkov.

Ide o najväčšiu dodávku elektrických doručovacích vozidiel v histórii. Amazon ráta s tým, že prvých 10 tisíc dodávok už bude v službe do konca roka 2022. Do roku 2030 chcú mať na cestách všetkých 100 tisíc dodávok, čo ušetrí milióny kubických ton CO2.

Rivian elektrická doručovacia dodávka
Rivian elektrická doručovacia dodávka (Zdroj: Amazon)

CEO Rivianu RJ Scaringe oznámil, že priroritou bola bezpečnosť a blaho zamestnancov. Zdôrazňuje však, že jeho tím sa dokázal veľmi inovatívne prispôsobiť a pracovať digitálnou formou aj počas opatrení.

Inovatívne a dobrodružné

Vozidlá Rivian R1T a R1S budú skutočne inovatívne. Má ísť o elektromobily pre dobrodruhov, s výbavou na kemping, na spánok v prírode so skvelými off-road jazdnými vlastnosťami.

Pickup R1T sa bude vedieť vďaka elektromotorom v kolesách otočiť o 180° na mieste. Funkcia sa volá tank turn. Obidva modely Rivianu budú fungovať aj ako mobilné power banky s kapacitou vlastnej batérie až 180 kWh. O laboratóriu pre vývoj batérií Rivianu si prečítajte v tomto článku.

 

31. mája 2020
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+