MojElektromobil

Nabíjacia infraštruktúra je veľmi dôležitým aspektom úspechu elektrických vozidiel. Americký startup Rivian, ktorý prinesie na trh elektrický pickup, SUV a doručovacie dodávky pre Amazon, sa spolieha na vybudovanie vlastných nabíjačiek. Mozgy lovil u lídra odvetvia, Tesla Motors.

Vačšina majiteľov elektromobilov nabíja a mala by nabíjať doma, kde je energia najlacnejšia. Tento spôsob nabíjania pri nízkom výkon síce trvá niekoľko hodín, no prebieha v noci a prospieva aj životnosti batérie. Praktické info o nabíjaní elektromobilov sa dozviete v našom blogu o nabíjaní.

Keď sa však majiteľ rozhodne jazdiť dlhšie trasy, musí mať k dispozícii rýchlonabíjacie stanice dobre rozmiestnené v regióne. V tom mala vždy navrch automobilka Tesla, ktorá od začiatku buduje svoju vlastnú sieť. Rivian to robí podobne.

RIvian R1T - nabíjací port CCS
RIvian R1T – nabíjací port CCS (Foto: Currentautomotive.com)

Rivian lovil v Tesle

Podľa portálu Electrek a dôveryhodného zdroja buduje Rivian nabíjaciu sieť za pomoci ľudí, ktorí budovali aj nabíjaciu sieť Tesly. Zamestnali napríklad bývalého „Tesláka“ Carringtona Bradleyho, alebo Saru Eslinger, obaja pracovali na sieti Supercharger minimálne 6 rokov.

„Vybudoval som a riadil tím 11 projektových manažérov na výstavbu nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Pod mojím vedením tím zvýšil počet z 50 na 150 dokončených nabíjacích lokalít ročne. Sieť Supercharger je celosvetovo najväčšou DC rýchlonabíjacou sieťou s rýchlym nabíjaním s viac ako 1 900 lokalitami a 17 000 stojanmi v 37 krajinách.“ napísal Carrington Bradley na svojom LinkedIn profile.

Rivian R1T a R1S vo fabrike Rivian v Illinois
Rivian R1T a R1S vo fabrike Rivian v Illinois (Foto: Rivian)

Nabíjacie lokality v prírode a 200 kW výkonu

Rivian už skôr ohlásil budovanie vlastnej siete. Narozdiel od Tesly však plánuje budovať stanice na miestach, ktoré budú v súlade s dobrodružným charakterom ich vozidiel. Má ísť hlavne o vstupy do národných parkov, kempingové parky a miesta v teréne.

Pri predstavení pickupu R1T Rivian hovoril o nabíjacom výkone do 160 kW (DC) a palubnej nabíjačke do 11 kW (AC). Portál Electrek však najnovšie zistil, že startup cieli na výkon až 200 kW. Majitelia budú mať s CCS nabíjacím portom zároveň prístup ku všetkým ostatným nabíjacím sieťam (okrem Tesly).

Jedna s prvých nabíjacích staníc so značkou Rivian má vyrásť v meste Moab, Utah, ktoré je vstupom do nádherného národného parku Arches.

Tesla Model 3 v národnom parku Arches
Tesla Model 3 v Národnom parku Arches (Foto: Youtube/Anna Mikolajewski)
2. júna 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+