MojElektromobil

Americká automobilka Rivian potvrdila svoj zámer vstúpiť na európsky trh. Hoci domáci trh netrpezlivo čaká na dodanie prvých kusov elektrických vozidiel, značka už aktívne rieši expanziu na nové trhy.

V ponuke má elektrický pickup Rivian R1T a mohutné SUV Rivian R1S. Ako informuje portál InsideEVs, obidva tieto modely chce dostať aj na európsky trh, a to už v roku 2022. V e-maily od zákazníckeho centra Rivian Customer Engagement Center sa spomína “začiatok roka 2022”, no táto informácia sa s najväčšou pravdepodobnosťou týka spustenia (pred)objednávok. Podrobností je prirodzene veľmi málo.

Predávať chce aj elektrický pickup

Vzhľadom na súčasný stav, kedy došlo k posunutiu pôvodného termínu dodania pre americký trh a majitelia stále čakajú na svoje vozidlá, to pôsobí prinajmenšom odvážne. Automobilku navyše čaká aj jesenné spustenie dodávok v Kanade.

Viac však prekvapuje skutočnosť, že Rivian chce v Európe predávať aj svoj elektrický pickup R1T. Tejto kategórii vozidiel sa totiž na tunajšom trhu príliš nedarí.

Na druhej strane, k plánom na dobitie zámorských trhov sa zástupcovia automobilky vyjadrovali už dávnejšie, kedy dokonca predostreli možnosť výroby kompaktnejších elektromobilov. Práve menšie novinky určené pre zahraničné trhy by v kontexte plánovej expanzie dávali zmysel.

Hľadá miesto pre európsku továreň

Okrem toho má byť v hre aj možnosť vybudovať európske továrne, čo by bol celkom prirodzený krok ako zabezpečiť rýchle dodávanie vozidiel pre nový trh. Portál Bloomberg začiatkom februára informoval, že Rivian pre vybudovanie novej továrne hľadá vhodnú krajinu.

Medzi horúcich kandidátov mali patriť Nemecko, Maďarsko či Spojené kráľovstvo. Informácie majú pochádzať z dobre informovaných zdrojov, no automobilka ich odmietla komentovať.

Náš tip
Menší Cybertruck pre Európu je vysoko pravdepodobný, uvádza Elon Musk
14. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+