MojElektromobil

General Motor oznámilo príchod elektrického Hummera na začiatku tohto toka. Po mesiacoch upútavok a tajomných vizualizácií vidíme tento stroj v plnej kráse. Pozrite si nový americký elektromobil GMC Hummer EV.

GMC Hummer EV (Foto: GM)

Pohon

General Motors sľubuje pre tento model EPA dojazd 350 míľ (563 km) a DC nabíjanie do 350 kW. Dnes takýto nabíjací výkon nedokáže prijať žiaden elektromobil, Hummer EV však príde na trh až o dva roky. Pickup dostane z nabíjačky 100 míľ (160 km) dojazdu za 10 min nabíjania. Automobilka nezverejnila kapacitu batérie, špekuluje sa však o kapacite 200 kWh.

Výkon je 1 000 koní a krútiaci moment 11 500 lb-ft (15 592 Nm). GM sľubuje šprint z 0-96 km/h za 3 sekundy.

3-motorová pohonná jednotka poháňa všetky kolesá a umožňuje vektorovanie krútiaceho momentu. Takzvaný CrabWalk je funkcia, vďaka ktorej bude môcť Hummer všetky kolesá natočiť do jedného smeru a jazdiť diagonálne ako krab.

GMC Hummer EV (Foto: GM)

Moderný dizajn, no je to stále Hummer

Elektrický Hummer vyzerá drsne, no moderne. Ostali mu dizajnové prvky starého Hummera. Pod prednou kapotou sa však už nenachádza 6-litrový 8-valec, ale batožinový priestor. Hummer bol predstavený v karosérii pickupu s odnímateľnou strechou. Zadná korba má šikovný vysúvateľný schodík.

Interiér vyzerá drsne a odolne, no zároveň kvalitne spracovaný. Na palubnej doske nájdete dva palubné displeje, majiteľ má k dispozícii rôzne jazdné režimy pre čo najlepší zážitok jazdy v teréne vrátane týchto funkcií:

  • CrabWalk – natáčanie všetkých kolies do jedného smeru v nízkej rýchlosti a diagonálna jazda
  • Adaptívný vzduchový podvozok s režimom Extract Mode – dokáže zdvihnúť svetlú výšku podvozka o 149 mm pre bezproblémový prejazd hlbokej vody alebo skál
  • 35-palcové pneumatiky Goodyear Wrangler Territory MT v základnej výbave s možnosťou objednať si 37-palcové pneumatiky s extrémnou flexibilitou a pevnosťou, umožnia prejazd vodou do hĺbky 60 cm
  • Ochranný štít podvozka – oceľové panely strategicky umiestnené tak, aby ochránili batériu pri extrémnych terénnych podmienkach
  • UltraVision – systém 18-tich predných a zadných kamier podvozka pre jednoduchší prejazd prekážok a navigovanie na trasu cesty v teréne, kamery majú aj vlastné čistenie
  • Off-road widgety – zobrazovanie rôznych funkcií a stavu terénu na displeji infotainmentu. Ide napríklad o aktuálny krútiaci moment, vektorovanie krútiaceho momentu, zapojenie uzávierky diferenciálu, tlak v pneumatikách, driftometer, nájazdové uhly a iné

GMC Hummer EV (Foto: GM)

Ceny

Okrem nižšie uvedených verzií GM prinesie aj verziu “Edition 1” s cenovkou 112 595 USD (94 996 €). Táto verzia príde na trh ako prvá a to už v budúcom roku. Bude to verzia s najvyššou možnou výbavou a parametrami.

Model sa bude vyrábať vo fabrike Factory Zero, ktorá je súčasťou detroitského výrobného kompexu Hamtrack Assembly Center. Túto fabriku GM celú konvertuje na výrobu elektromobilov.

HUMMER EV2 (jar 2024) HUMMER EV2X(jar 2023) HUMMER EV3X(jeseň 2022)
Cena v USD bez DPH 79 995 89 995 99 995
Cena v EUR bez DPH 67 486 75 992 84 358
Dojazd (EPA) a výkon 402+ km; 625 koní 483+ km; 625 koní 483+ km; 800 koní
Pohon 2-motový 2-motorový 3-motorový

 

Pozrite si detailnú fotogalériu (Zdroj: General Motors):

21. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+