MojElektromobil

Keď Ford predstavil svoj elektrický pickup F-150 Lightning, udával dojazd s poltonovým nákladom. Celkový dojazd by mohol byť až 644 km.

Dojazd pickupu Ford F-150 Lightning

Ford pred pár dňami urobil veľmi odvážny krok – predstavil plne elektrickú verziu modelu F-150, ktorý je jeho suverénne najpredávanejším vozidlom. Teraz sa ale zdá, že by mohol mať omnoho vyšší dojazd ako výrobca uviedol. Dojazd 300 míľ (483 km) je podľa Youtubera Marqueesa Brownleeho (MHBHD), ktorý mal šancu pickup otestovať, udávaný s poltonovým (~450 kg) nákladom.

Reálny dojazd bez nákladu by tak mohol byť až 400 míľ, v prepočte 644 kilometrov. Ide o odhad automobilky Ford, nie o oficiálny odhad dojazdu podľa noriem EPA, či WLTP. V každom prípade ide o nový spôsob udávania dojazdu elektromobilu, čo je dôležité hlavne pri vozidlách typu pickup. S pribúdajúcou hmotnosťou v elektrickom vozidle exponenciálne narastá aj spotreba auta, resp. exponenciálne klesá dojazd.

590 km pri 80% batérii

Youtuber Maquees Brownlee vo svojom videu tvrdí, že dojazd vo vozidle, ktoré testoval, bol na úrovni 367 míľ (591 km) pri 80% stave batérie bez nákladu. Pickup by teda mal pri 100% batérii dosiahnuť dojazd cez 640 km, takisto bez nákladu.

Ford na predstavení spomenul dve verzie modelu s dojazdom 230 míľ a 300 míľ. Podľa zverejneného času nabíjania (40 minút z 0-80%) bude kapacita batérií na úrovni 170 kWh – 180 kWh a ich dodávateľ bude firma SK Innovation. Zaradí sa tak medzi najväčšie batérie v osobných elektromobiloch na trhu.

Ford F-150 lightning elektrický pick-up
Elektrický pickup Ford F-150 | Zdroj: Ford

Ľudový a praktický elektromobil

Celkovo sa Ford F-150 veľmi páči mnohým odborníkom a mnohí mu predpovedajú skvelé predajné čísla. S cenou začínajúcou tesne nad 41 tisíc dolárov pôjde o skutočne lákavý pickup nabitý technológiami a praktickými riešeniami. Medzi ne môžeme zaradiť skutočne veľký frunk (predný kufor), niekoľko 230 V zásuviek vo vozidle a napájanie domácnosti výkonom až do 3,6 kW.

F-150 Lightning by si mohol zabezpečiť líderskú pozíciu v predajoch elektrických pickupov. Ako prvú začne Ford predávať (na rozdiel od Tesla Cybertruck) tú lacnejšiu verziu, ktorá s federálnou dotáciou dosiahne cenu len okolo 35 000 USD (28 700 eur). Cybertruck sa začne predávať v tej najdrahšej verzii (69 900 USD) a dojazdom cez 800 km a zatiaľ to vyzerá tak, že zákazníci nebudú môcť využiť štátnu dotáciu na jeho nákup.

Ford však ukazuje, že dokáže na trh priniesť veľmi schopný elektrický pickup. Najdôležitejší údaj – dojazd na úrovni 644 km – a tiež cena, sú takmer totožné s dojazdom a cenou dvojmotorovej verzie Cybertrucku. Tieto dva modely sú najlacnejšie elektrické pickupy (takmer) na trhu. V najbližšom roku majú prísť na trh aj ďalšie (Rivian R1T, Hummer EV alebo Lordstown Endurance), no tie majú základnú cenovkou omnoho vyššie.

31. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+