MojElektromobil

Základná verzia Tesla Model Y (Standard Range) dostala nezávislý EPA dojazd a spotrebu. Vozidlo prejde takmer 400 km, túto verziu si však cez web Tesly neobjednáte. Podľa Muska má príliš nízky dojazd.

Americká agentúra EPA na svojom webe zverejnila údaj dojazdu a spotreby pre elektromobil Tesla Model Y Standard Range, teda základnú verziu modelu. Ide o najrealistickejší odhad dojazdu a spotreby v rámci svetových noriem testovania.

2021 Tesla Model Y Standard Range (Foto: Tesla)
2021 Tesla Model Y Standard Range (Foto: Tesla)

EPA dojazd Tesla Model Y Standard Range

Vozidlo prejde podľa EPA normy na jedno nabitie 393 kilometrov (222 míľ), ide o kombinovanú spotrebu s pomerom 55% jazdy v meste a 45% jazdy po diaľnici. Kombinovaná spotreba energie vozidla je pri tomto pomere na úrovni 26 kWh / 100 mi (16,3 kWh / 100 km).

Standard Range je verzia s jedným elektromotorom na zadnej náprave (RWD) s výkonom 209 kW. Je to najefektívnejšia verzia modelu s najnižšou spotrebou. Verzia Long Range má podľa EPA normy spotrebu 27 kWh / 100 mi (16,9 kWh / 100 km) a verzia Performance 30 kWh / 100 mi (18,8 kWh / 100 km). EPA dojazdy pre tieto verzie sú 522 km, respektíve 485 km.

Základná verzia Tesla Model Y - Standard Range dojazd a spotreba (Foto: EPA)
Tesla Model Y Standard Range dojazd a spotreba (Foto: EPA)

Podpultový tovar

Túto verziu modelu si však záujemca neobjedná v online konfigurátore. Automobilka ho z ponuky na webe stiahla vo februári tohto roka. Jedinou možnosťou kúpy je priama objednávka v predajni. Verzia má podľa vyjadrení Muska na Twitteri príliš nízky dojazd.

Elektromobily Tesla sú známe najvyšším dojazdom v rámci všetkých svetových elektrických vozidiel, zväčša nad úrovňou 450 kilometrov. Na tieto údaje je Tesla patrične hrdá. Základná verzia Modelu Y by však sprístupnila toto vozidlo ďalším zákazníkom. Nie je tak jasné, prečo ju Tesla vyradila z ponuky. Dôvodom môže byť aj príliš nízka predajná marža, resp. výrobné náklady prevyšujúce cenu vozidla.

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

12. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+