MojElektromobil

Informácie o tom, že Tesla pripravuje cenovo dostupný elektromobil sa sporadicky objavujú už dlhší čas. Koniec-koncov, práve predajná cena je jedna z vecí, ktorá je pre záujemcov o kúpu nového vozidla veľmi dôležitá a súčasná ponuka obsahuje veľmi málo elektromobilov s cenou pod 30 000 €.

To, že automobilky hľadajú cesty ako zákazníkom ponúknuť čo najlákavejšiu ponuku preto nie je žiadnou náhodou. Táto časť trhu jednoducho zatiaľ nie je dostatočne podchytená. Čínska značka NIO presne z tohto dôvodu nedávno ohlásila vytvorenie samostatnej značky, ktorá bude orientovaná na cenovo dostupnejšie elektromobily pre masy.

Vráťme sa však k Tesle. Ešte donedávna sa ako cenové prekvapenie spomínal elektromobil označovaný ako Tesla Model Q s cenou  25 000 dolárov. Prípravu “lacného elektrického auta” opakovane avizovala aj samotná Tesla, no začiatkom roka 2022 došlo k výraznej zmene. Riaditeľ spoločnosti, Elon Musk, oznámil, že projekt lacného elektromobilu bol odsunutý na vedľajšiu koľaj, aby firma dostupné zdroje mohla sústrediť na existujúce produkty, po ktorých je dopyt.

Aktuálne to ale vyzerá tak, že situácia sa opäť zmenila. Ako informuje portál Electrek, Elon Musk počas príhovoru po zverejnení finančných výsledkov za 3. kvartál roku 2022 vyhlásil, že “lacná Tesla” je opäť v hre. Vývojársky tím má už naplno pracovať na vytvorení novej generácie podvozkovej platformy, ktorá bude o polovicu lacnejšia než súčasná platforma pre modely Tesla Model Y a Tesla Model 3.

Podrobnosti o projekte zatiaľ chýbajú, no Musk otvorene hovorí, že nový elektromobil bude trochu menší než súčasné modely, no pritom bude výrazne lacnejší. Tesla zjavne chce vyrábať skutočne pre masy. Výroba nového modelu má byť väčšia než objem všetkých súčasných elektromobilov z jej dielne. Konečným cieľom je zrazenie všetkých nákladov pri výrobe na polovicu, čo by znamenalo, že cena nového “dostupného elektromobilu Tesla” by sa mohla pohybovať skutočne niekde na hranici 25 000 dolárov. V ideálnom prípade…

Príprava cenovo dostupnejšej verzie vyzerá byť veľmi dobrým krokom. Elektromobily Tesla sa dnes tešia obrovskej popularite. Aj na Slovensku, kde firme chýba akékoľvek oficiálne zastúpenie, má desatina elektromobilov logo tejto značky. V prípade, že zákazníci dostanú možnosť objednať Teslu za 25 000 až 30 000 dolárov, tak ju nepochybne začnú masívne využívať.

Elon Musk o Tesle za 25 000 dolárov hovorí už dlhý čas | Foto: InsideEVs

Náš tip
Najlacnejšie elektromobily na Slovensku: aktuálny zoznam a ceny
25. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+