MojElektromobil

V súvislosti s očakávaným cenovo dostupným elektromobilom automobilky Tesla sa objavili nové informácie. Doterajšie správy uvádzali, že „Tesla Model 2“ sa oficiálneho predstavenia dočká ešte v roku 2021 a s ohľadom na najnovšie tvrdenia to skutočne môže byť pravda. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Prípravy lacného elektromobilu majú napredovať skutočne dobre. Prototyp vozidla už mal byť dokončený a väčšina dodávateľského reťazca zazmluvnená. Pilotná produkcia je aktuálne naplánovaná na koniec roka 2021. Sériová výroba by následne mohla naplno začať v roku 2022.

Takto znejú najnovšie informácie, ktoré zverejnil Ray4Tesla, leaker s dobrou povesťou. Sám sa pritom odvoláva na nešpecifikovaný zdroj, ktorý už priniesol viacero neskôr overených tvrdení. Aj v tomto prípade ale platí, že ide o dohady, a treba ich brať s určitou dávkou skepticizmu.

Elektromobil označovaný ako „Tesla Model 2“, prípadne „Tesla Model Q“ by svojim príchodom mohol poriadne zamávať celým trhom a teoreticky by mohol elektromobily vystreliť poriadne vysoko. Spomína sa totiž predajná cena na úrovni 25 000 dolárov, čo by mohlo byť skutočne lákavé.


Lacná „Tesla Model 2“ bude predstavená už v tomto roku, tvrdia čínske médiá

6.február 2021

Tesla údajne začala s procesom schvaľovania nového lacného elektromobilu v Číne. Má ísť o nový, doposiaľ najlacnejší model Tesly za 25 000 dolárov (cca 20 000 eur), neoficiálne označovaný ako „Tesla Model 2“. Model sa má podľa Elona Muska vyvíjať a vyrábať v čínskej fabrike a má byť pre globálnu spotrebu.

Konečne lacná Tesla „Model 2“

Proces schvaľovania pre predaj začína posúdením vplyvov na životné prostredie (EIA), ktoré podľa čínskych médií aktuálne prebieha. Model sa má vyrábať na úplne novej výrobnej linke, založený však má byť na sedane Model 3. Informáciu priniesol portál Cleantechnica s odvolaním sa na čínske médium Sina.com.

Tesla Model 2 má byť podľa najnovších informácií čínskych médií predstavený verejnosti na medzinárodnej výstave Guangzhou Auto Show v novembri 2021. Ide zatiaľ o nepotvrdené, ale ani Teslou nevyvrátené informácie.

Od oznámenia jeho vývoja boli po internete zverejnené viaceré vizualizácie od fanúšikov, nakreslené podľa skice Tesly. „Model 2“ má mať medzi 350 a 450 km dojazdu podľa veľmi optimistického cyklu NEDC.


Pôvodný článok 13.január 2021

V Číne sa bude vyrábať malý a lacný elektromobil automobilky Tesla. Médiá zverejnili dokumenty, ktoré naznačujú príchod nového vozidla za 25-tisíc dolárov už v roku 2022. Povodný plán bol najskôr v roku 2024.

Report na sociálnej sieti Weibo naznačuje, že sa v čínskej fabrike Tesly pri Šanghaji (Giga Šanghaj) začína dizajnovať už tretie vozidlo. Po výrobe aktuálnych elektromobilov Model 3 a Model Y má tentokrát ísť o úplne nové a Musk jeho príchod prvýkrát naznačil na akcii Battery Day v septembri minulého roka. Spomenul, že elektromobily Tesly sú stále pre množstvo ľudí nedostupné a že do pár rokov začne Tesla predávať menšie vozidlo, a to s novým typom batérií Tesla 4680.

Najnovšie správy z Číny naznačujú omnoho skorší príchod. Neustále rastúce predaje Tesly v Číne rozhodli o tom, že lacnejšie vozidlo sa bude vyvíjať práve v tejto fabrike. Vývoj vozidla mal byť podľa dokumentov Tesly potvrdený v septembra 2020 (v čase Battery Day). Vozidlo má mať podvozok zo sedanu Model 3 a má byť v segmente dostupných elektromobilov nižšej triedy.

S cenovkou 25 000 USD (20 488€) môže toto zatiaľ nepomenované vozidlo predbehnúť v predajoch aj Model Y. Vozidlo pravdepodobne osloví zákazníkov v husto obývaných oblastiach Číny, ale aj v európskych mestách. Top verzie majú stáť 200 000 čínskych juanov (25 300 eur). So štátnymi dotáciami sa cena tohto vozidla dostane ešte o pár tisíc eur nižšie.

Lacný elektromobil Tesla za 20 000 eur - skica (Zdroj: Tesla China)
Lacný elektromobil Tesla za 20 000 eur – skica (Zdroj: Tesla China)

V Číne hľadajú šéfdizajnéra

Dizajn nového elektromobilu je ešte vo hviezdach, no spoločnosť v minulom roku zverejnila jeho hrubú skicu, keď hľadala nových zamestnancov pre jeho vývoj. Tesla aktuálne rozširuje fabriku v Šanghaji a podľa portálu Bloomberg hľadá šéfdizanéra.

„Tesla hľadá šéfdizajnéra v Číne, aby mohla otvoriť plnohodnotné dizajnové štúdio v Šanghaji alebo v Pekingu a dizajnovať elektromobily prispôsobené pre čínskych zákazníkov. Hľadajú kandidátov s min. 20-ročnými skúsenosťami a znalosťami čínskej kultúry, aby vyplnili kultúrne rozdiely so Spojenými štátmi a Čínou.“

Gigafabrika v Šanghaji má za sebou mimoriadne úspešný rok. Fabrika bola postavená v roku 2019 a v roku 2020 už začala vyrábať. Vďaka rýchlemu navyšovaniu kapacity sa jej podarilo vyrobiť 140 000 elektromobilov z takmer 500-tisíc, ktoré Tesla vyrobila globálne.

Fabrika vyrábala len vozidlá Model 3, no počas roka sa rozširovala a pripravila priestory pre Model Y, ktoré sa už takisto začali vyrábať a tento mesiac dodávať zákazníkom v Číne.

Fabrika Tesla Giga Šanghaj (Zdroj: Youtube/Jason Yang)
Fabrika Tesla Giga Šanghaj (Zdroj: Youtube/Jason Yang)
4. augusta 2021
Zdroj: Teslarati

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+