MojElektromobil

Tesla Battery DayTesla v noci predstavila vlastné batérie, nový pohon Modelu S, aj auto s cenou 25-tisíc dolárov. Akcia začala stretnutím akcionárov a kvôli zdravotným opatreniam tu nebolo bežné publikum, ale všetci účastníci sedeli vo svojej Tesle pri pódiu.

2020 Tesla stretnutie akcionárov a Battery Day (Foto: Tesla)
Publikum na akcii Tesla Battery Day (Foto: Tesla)

Predstavenie Model S Plaid

Začneme od tej “najmenej zaujímavej” novinky. Tesla Model S s trojmotorovým pohonom “Plaid” predstavuje  ďalší úžasný posun vpred, no pre bežného občana nie je toto vozidlo najdostupnejšie. Je to však novinka, ktorú uvidíme na našich cestách nasjkôr z predstavených noviniek (koniec roka 2021). Pozrite si jeho video zo závodnej trate Laguna Seca v Kalifornii.

Model S Plaid sa dá objednať už teraz. Za cenu takmer 140 000 EUR (na českom trhu 3 789 900 Kč) dostanete dojazd 840km+ (WLTP), zrýchlenie z 0-100 km/h pod 2,1 sekundy, max. rýchlosť 320 km/h a ďalšie parádne parametre.

Tesla Model S Plaid - Česko (Zdroj: Tesla)
Tesla Model S Plaid – Česko (Zdroj: Tesla)

Cybertruck, Roadster, Semi a štvorkolka

K týmto fascinujúcim vozidlám Tesla nepredstavila nič nové, no takto pokope sme ešte nemali možnosť sa na ne pozrieť. Neostáva nám nič iné, ako sa kochať ich zaujímavými fotkami a videami a čakať na ich čo najskorší príchod na trh. Celú galériu nájdete na konci článku.

Battery Day: Tesla Cybertruck, ATV, Roadster, Semi
Battery Day: Tesla Cybertruck, ATV, Roadster, Semi (Foto: Marco Carini)

Vlastná batéria typu 4680

Predstavenie vlastných “in-house” batérií fanúšikovia takisto čakali. Portál Electrek ešte pred predstavením priniesol exkluzívnu fotografiu tejto batérie. Musk povedal, že Tesla neplánuje zastaviť dodávky batérií od partnerov ako Panasonic, CATL a LG Chem. Plánuje od nich naopak kupovať ešte viac a zároveň vyrábať tie vlastné.

Ide o hrubý batériový článok s rozmermi 46mm x 80mm a poskytuje 5x viac energetickej kapacity ako doterajšie batérie Tesly. Zvýšia dojazd elektromobilov Tesla o 16% a náklady na výrobu 1 kWh batérie sa vďaka nim znížia o 14%. Detailnejšie sa batériám Tesla 4680 venujeme v tomto článku.

tesla battery 4680
Nový batériový článok Tesla battery 4680 (Zdroj: Tesla)

Tesla za 25 000 dolárov

Azda najzaujímavejšou novinkou je ohlásenie elektromobilu za 25-tisíc USD (21 400 EUR), ktorý má prísť na trh vďaka novej batérií. Príde až o 3 roky, keď sa rozbehne sériová výroba vlastných batérií (4680). Toto vozidlo môže mať najväčší vplyv na rozšírenie elektromobility medzi širokú verejnosť.

Na Battery Day Musk o ňom nepovedal žiadne ďalšie detaily. V minulosti však povedal, že bude mať dojazd viac ako 200 míľ (321 km), bude plne autonómny a Tesla ho bude dizajnovať a vyrábať v Číne.

Tesla elektromobil za 25 000 dolárov
Tesla elektromobil za 25 000 dolárov

Nakoľko si každá s týchto noviniek zaslúži podrobnejši pohľad, sa každej predstavenej novinke venovať v samostatných článkoch. Pozrite si fotografie z včerajšieho Battery Day (Foto: Tesmanian.com, Electrek.co).

23. septembra 2020
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+