MojElektromobil

Elektrický ťahač Tesla Semi bol predstavený v roku 2017, pričom Tesla podľa pôvodných plánov počítala so spustením výroby v roku 2019. Od tohto termínu ubehlo už niekoľko rokov a na naplnenie objednávok sa ešte stále čaká. Medzi prvými zákazníkmi bola aj spoločnosť PepsiCo, ktorá podľa predošlých informácií mal svoje ťahače dostať ešte koncom roka 2021. Nakoniec sa tak zjavne nestalo.

K tomu ako to momentálne vyzerá s dodaním elektrických ťahačov Tesla Semi sa na sociálnej sieti Twitter vyjadril generálny riaditeľ Tesly, Elon Musk. Ten uvádza, že verziu s 500 míľovým dojazdom (803 km) začne zákazníkom dodávať počas roka 2022. Súčasne k tomu pripojil informáciu, že Tesla Cybertruck bude nasledovať v roku 2023.

Dôvodom posledného odkladu termínu doručenia Tesla Semi mali byť problémy s dostupnosťou batérií, ako aj celkovo nepriaznivá situácia v dodávateľskom reťazci. Vyzerá to tak, že situácia sa pre Teslu medzičasom zlepšila a prvé elektrické ťahače by sa mali k zákazníkom dostať už onedlho.

Bližšie podrobnosti chýbajú, no špekuluje sa, že medzi prvými budú dodávky práve pre potravinárskeho giganta PepsiCo, ktorý vozidlá v objeme 100 kusov objednal už v roku 2017. Na ich dodanie sa pripravuje už dlhší čas. Vo fabrike v Modeste už mala byť vybudovaná aj nabíjacia stanica Megacharger, práve pre potreby nabíjania elektromobilov Tesla Semi.

PepsiCo tento rok očakáva ťahače Tesla Semi, vybuduje Megacharger

25.11.2021

Spoločnosť PepsiCo očakáva, že elektrické ťahače Tesla Semi dostane ešte tento rok. Dokonca už získala aj povolenie na vybudovanie potrebnej nabíjačky Tesla Semi Megacharger, čo znamená, že nabíjaciu infraštruktúru bude mať pripravenú bez ohľadu na to či Tesla skutočne prekvapí a vozidlá dodá, alebo nie.

Potravinársky gigant o povolenie na výstavbu požiadal v apríli 2021, čo nie je prekvapivé nakoľko si elektrické ťahače Tesla Semi predobjednal ešte v roku 2017. Po mesiacoch strávených vybavovaním potrebných formalít a po viacnásobných kontrolách mu bolo nakoniec povolenie na budovanie udelené 22. novembra.

PepsiCo sa na svoju budúcu elektrickú budúcnosť podľa všetkého pripravuje skutočne poctivo. Otázkou však stále zostáva, či Tesla Semi skutočne dostane ešte tento rok. V každom prípade, pod taktovkou spoločnosti PepsiCo vyrastie jedna z prvých nabíjacích staníc Tesla Semi Megacharger. Ako upozorňuje portál InsideEVs, niekoľko staníc už  pre svoje potreby vybudovala Tesla, čo je opäť celkom prirodzené.

Omyl alebo špeciálna dohoda? PepsiCo má ťahače Tesla Semi dostať ešte tento rok

9. novembra 2021

Koniec roka je už pomaly na spadnutie, no Tesla ešte môže poriadne prekvapiť, a to s očakávaným elektrickým ťahačom Tesla Semi. Napriek tomu, že sa stále oficiálne nachádza v stave príprav, na cesty sa vraj dostane už počas najbližších týždňov. Prezradil to generálny riaditeľ spoločnosti PepsiCo, jedného z najväčších hráčov na poli nápojov a potravín. Na tému upozornil agentúra Reuters.

Prekvapivá informácia odznela v rámci rozhovoru pre stanicu CNBC, ktorý sa venoval aj téme znižovania emisií potravinárskeho giganta. Generálny riaditeľ Ramon Laguarta uviedol, že jedným zo spôsobov ako spoločnosť PepsiCo plánuje znížiť emisie bude práve nasadenie elektrických ťahačov Tesla Semi. Prvé vozidlá pritom majú byť doručené ešte pred koncom roka 2021. Konkrétne uviedol, že k tomu dôjde počas aktuálneho štvrťroka, takže času už skutočne nezostáva veľa.

Objednávka na 100 ťahačov Tesla Semi

Spoločnosť PepsiCo si ešte v decembri 2017 od Tesly objednala 100 elektrických ťahačov Tesla Semi, nakoľko 10% z emisií, ktoré produkuje, pripadá na oblasť prepravy. Na základe aktuálneho vyjadrenia to vyzerá tak, že Tesla začína s plnením predmetnej objednávky. 

Celé je to veľmi prekvapivé, pretože Tesla len nedávno oznámila, že plánované odovzdávky ťahačov Semi musí kvôli problémom v dodávateľskom segmente a obmedzenej dostupnosti batérií posunúť na rok 2022. Preto vyvstáva otázka, či sú najnovšie vyjadrenia generálneho riaditeľa spoločnosti PepsiCo skutočne správne. Je tu reálna možnosť, že správy o posunutí dodávok nedorazili tam kam mali a Laguarta vychádza zo starého predpokladu.

Testovacia prevádzka?

PepsiCo malo pôvodne v tomto roku dostať prvých 15 ťahačov Semi, no to bolo ešte predtým, než Tesla priznala problémy a ohlásila zmenu plánov. Je tu ale aj ďalšia možnosť, a to, že potravinársky gigant bude v rámci testovacej prevádzky využívať predprodukčné verzie elektrických vozidiel Tesly. Buď teda došlo k omylu, alebo PepsiCo vie niečo, čo všetkým ostatným stranám nateraz uniká.

Náš tip
Ťahač Tesla Semi dosiahne dojazd až 1 000 km, s novými batériami 4680


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

11. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+