MojElektromobil

Sériova výroba elektrického ťahača Tesla Semi bola presunutá už niekoľkokrát. Spoločnosť PepsiCo však hlási, že očakáva dodávku prvých 15 kusov v tomto roku.

Výroba Tesla Semi

Tesla predstavila ťahač Semi už v roku 2017, no na začiatok sériovej výroby a na dodávky zákazníkom stále čakáme. V lete minulého roka napísal Elon Musk zamestnancom e-mail s informáciou, že “je čas rozbehnúť sériovú výrobu Tesla Semi”. Neuviedol, kedy to má nastať.

Spoločnosť PepsiCo (výrobca Pepsi a iných nealkoholických nápojov) je jedným z najväčších držiteľov objednávok na ťahač Tesla Semi (100 kusov). Objednávku vykonala hneď po predstavení v roku 2017. Teraz pre portál Electrek potvrdila, že očakáva dodanie prvých 15 kusov vozidla na konci tohto roka.

Firma plánovala použiť týchto 15 ťahačov v bezemisnej výrobnej fabrike v meste Modesto v Kalifornii. Použije tu aj nízkoemisné vozidlá s pohonom na zemný plyn a ekologické riešenia ako batériové úložiská, nabíjacie systémy pre kamióny a nabíjacie stanice pre elektromobily zamestnancov.

Výroba Tesla Semi (Foto: Electrek)
Ťahač Tesla Semi v areáli závodu PepsiCo v Kalifornii (Foto: Electrek)

Musk zvýšil pochybnosti

V poslednej dobe fanúšikovia zachytili aj nové prototypy ťahača a video z ich testovania vo Fremonte zverejnila aj samotná automobilka. Od akcie Battery Day v septembri 2020 však zisťujeme, že výroba Tesla Semi je s najväčšou pravdepodobnosťou naviazaná na rozbehnutie výroby batériových článkov Tesla 4680. Tie majú zariadiť pevnosť vozidla (štrukturálna batéria) a tiež dojazd na úrovniach 500 km, respektívne 800 kilometrov.

Elon Musk v komentári na Twitteri mierne zneistil očakávania príchodu Semi už tento rok. Vyzerá to tak, že sa elektrických ťahačov dočkáme v budúcom roku, keďže je teraz automobilka podľa Muska príliš obmedzená výrobnou kapacitou batériových článkov.

Články 4680 aktuálne Tesla vyrába na pilotnej linke vo fabrike Fremont. Výrobu však plánuje zvýšiť na úroveň niekoľkých gigawatthodín ročne. Tie sa dostanú aj do vozidiel Model S Plaid, Cybertruck a Tesla Roadster.

 

30. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+