MojElektromobil

Elon Musk odhalil približnú kapacitu batérie pre elektrický ťahač Tesla Semi v rozhovore s Joe Roganom. Je omnoho menšia ako sa očakávalo a ponúkne dojazd vyše 500 km.

V roku 2017, keď Tesla predstavila elektrický ťahač Tesla Semi, sľuboval Elon Musk dojazd 500 km, resp. 800 km pri drahšej verzii. Nikto netušil, ako automobilka plánuje tento dojazd dosiahnuť. Odborníci aj fanúšikovia odhadovali obrovské a ťažké batérie na úrovni 600-1 000 kWh. Tento odhad bol založený na vyjadrení Muska o spotrebe vozidla “nižšej ako 2 kWh na jednu míľu jazdy”.

Prekvapivo malá

V rozhovore podcastu Joe Rogan Experience Elon Musk prekvapil, keď spomenul kapacitu batérií “okolo 500 kWh”. Pravdepodobne však hovoril o nižšej konfigurácii s dojazdom 500 km. Drahšia verzia ťahača prejde na jedno nabitie cez 800 km EPA. Musk však nedávno prezradil, že by nemal byť problém dosiahnuť dojazd 800 km, resp. 1000 km so štrukturálnou batériou.

Automobilka bude môcť dosiahnuť tento dojazd vďaka batériovým článkom Tesla 4680 s vysokým obsahom niklu. Batériový pack bude fungovať ako štrukturálna batéria a vozidlo bude vďaka nej pevnejšie. Tesla Semi sa začne vyrábať na konci tohto roka, pokiaľ Tesla postaví a zariadi fabriku Giga Texas. Pred pár dňami fanúšikovia odfotili nový prototyp tohto  ťahača.

Elektrický vyklápač Volvo

Pred nedávnom sme vás informovali o testovaní elektrických vyklápačov Volvo Electric FE v Nórsku. Pre porovnanie, tieto vozidlá majú batérie s kapacitou 200 kWh a poskytujú dojazd 120-150 km (WLTP). Volvo ponúka aj batériu s kapacitou do 300 kWh a s odhadovaným dojazdom do 200 kilometrov.

Tesla pracuje na nabíjacom systéme pre tieto ťahače o výkone 1 megawatt, avšak už teraz je sieť Tesla Supercharger V3 schopná nabíjať výkonom 540 kW. Takáto nabíjacia stanica sa nachádza aj v Košiciach a ďalšia pribudne v polovici tohto roka v Trenčíne.

Neštrukturálna batéria vs štrukturálna batéria (Zdroj: Tesla)
Neštrukturálna batéria vs štrukturálna batéria (Zdroj: Tesla)
14. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+