MojElektromobil

Spoločnosti Tesla a Pacific Gas & Electric začali s výstavbou obrovského batériového úložiska elektrickej energie s plánovanou kapacitou 730 MWh. Umiestnené je v oblasti Moss Landing v Kalifornii a malo by ísť o najväčšie li-ionové batériové úložisko na svete. Informuje o tom portál Renewable Energy World.

Komplex bude vlastniť a prevádzkovať distribučná spoločnosť Pacific Gas & Electric, no s návrhom, výstavbou a potrebnou údržbou pomôže Tesla.

Svoj domov tu zatiaľ nájde 256 priemyselných batériových úložísk Tesla Megapack s kapacitou 3 MWh. Megapack zaberá o 40% menej miesta, vyžaduje o 90% menej dielov a môže byť postavený až 10-krát rýchlejšie ako alternatívne riešenia na skladovanie energie.

Možné rozšírenie kapacity na 1,1 GWh

Prvotný plán počíta so skladovaním a distribúciou 730 MWh, ktoré budú v čase vysokého dopytu do rozvodnej siete dodávané rovnomerne počas 4 hodín. Aspoň tak to umožňuje plánovaný výkon 182,5 MW.

Súčasťou zmluvy je pritom klauzula o možnom budúcom rozšírení komplexu pre potreby 6-hodinovej distribúcie s celkovou kapacitou 1,1 GWh. Distribučná spoločnosť Pacific Gas & Electric vo svojej „megabaterke“ vidí veľký potenciál. Po dokončení a spustení do prevádzky má zohrávať dôležitú rolu pri zvýšení celkovej efektívnosti a stability elektrickej siete.

Zároveň do kolobehu zapojí elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, čím má znížiť závislosť na fosílnych palivách. Aby toho nebolo málo, znížiť sa môžu aj ceny pre odberateľov. Analytici predpovedajú, že v porovnaní s tradičnými riešeniami sa celková úspora počas 20-ročnej životnosti projektu vyšplhá na niečo vyše 100 miliónov dolárov.

Rezerva, ktorá pomôže Kalifornii

Nové batériové úložisko energie má slúžiť na poskytovanie doplnkových a podporných služieb. V praxi by to malo znamenať aj to, že fungovať bude ako rezerva, ktorú bude možné rýchlo distribuovať, aby sa tak zabezpečila stabilita distribučnej sústavy.

Okrem toho má Kalifornii pomôcť s dosiahnutím cieľa 100% výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, čo chce dosiahnuť do roku 2045.

Náš tip
InoBat Auto, slovenská firma na výrobu batérií, získala 10 miliónovú investíciu od ČEZ
11. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+