MojElektromobil

Po schválení žiadosti Tesly o dodávateľa energií vo Veľkej Británii tu firma začína budovať projekt s batériou Megapack so softvérom Autobidder. Bude to jede z najväčších batériových úložísk v južnom Anglicku s kombinovanú energetickou kapacitu 15 MWh. Elon Musk s britskou vládou rokuje aj o možnej budúcej fabrike na výrobu elektromobilov alebo energetických produktov.

Batérie Megapack v spoločnom projekte Tesly, FRV a Harmony Energy v južnom Anglicku (Zdroj: Harmony Energy)

Tesla v projekte spolupracuje s poskytovareľmi energie obnoviteľných zdrojov Fotowatio Renewable Ventures (FRV) a Harmony Energy. Systém Megapack bude napojený na sieť britského distribútora Southern Electric Power a pomôže stabilizovať túto sieť. Najväčšie batériové úložisko na svete Hornsdale Power Reserve sa nachádza v južnej Austrálii a tiež využíva batérie Megapack od Tesly.

Najväčšie batériové úložisko na svete (batérie Tesla Megapack) poháňané veternou a solárnou energiou (Zdroj: Tesla)
Najväčšie batériové úložisko na svete Hornsdale Power Reserve v južnej Austrálii poháňané veternou a solárnou energiou a batériami Tesla Megapack s kapacitou 129 MWh (Zdroj: Tesla)

Kritický článok v stratégii britskej energetiky

Projekt v južnom Anglicku bude pozostávať zo šiestich Megapackov, ktoré budú nainštalované v meste Dorset. Celý systém sa bude používať spolu so softvérom Autobidder spoločnosti Tesla Energy, ktorý na základe automatizovaných aukcií v reálnom čase prináša vyššiu konkurenciu na trh energií a v konečnom dôsledku znižuje ceny pre konečných užívateľov (domácnosti). Systém v súčasnosti úspešne funguje v austrálskom meste Hornsdale.

Riaditeľ spoločnosti Harmony Energy, Peter Kavanagh, označil systém Megapack so softvérom Autobidder ako „chýbajúci článok“ v stratégii obnoviteľnej energie britského kráľovstva. Hovorí, že veľkokapacitné batériové úložiská ako Tesla Megapack sú kritickým článkom pre budúcnosť výroby energie z obnoviteľných zdrojov v krajine, a to z pohľadu kontroly frekvencie distribučnej siete, ako aj z dôvodu zálohy energie v prípade výpadkov siete v hodinách najvyššieho dopytu.

Softvér Tesla Autobidder (Zdroj: Tesla)
Používateľské rozhranie softvéru Tesla Autobidder (Zdroj: Tesla)

Tesla môže s licenciou poskytovateľa energie v Británii výrazne rozšíriť svoj biznis na starom kontinente. Elon Musk už niekoľkokrát prehlásil, že práve energetický biznis (solárna energia a batériové úložiská) budú tvoriť v budúcnosti väčšinu príjmov a biznisu kalifornskej spoločnosti.

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+