MojElektromobil

Tesla predstavila obrovské úložisko energie – priemyselnú batériu Megapack, ktorá by mohla dodávať energiu do siete v časoch jej preťaženia. Tesla hovorí, že spoločnosť Pacific Gas and Electric (PG&E) nainštaluje niekoľko batérií Megapack v oblasti Moss Landing v Kalifornii.

Megapack dokáže uložiť až 3 megawatthodiny (MWh) energie a s ďalšími pripojiteľnými batériami môžu spolu uložiť viac ako 1 GWh energie, hovorí Tesla. Také množstvo energie by mohlo „poháňať každú domácnosť v San Franciscu po dobu šesť hodín.“ Tesla dodá Megapacky kompletne zmontované a ich spustenie bude hračkou. Dodá „batérie, obojsmerné meniče, termoregulačné systémy a hlavný istič streidavého prúdu“

Megapack zaberá o 40% menej miesta a vyžaduje o 90% menej dielov a môže byť postavený až 10-krát rýchlejšie ako alternatívne riešenia na skladovanie energie.

 

Stále väčšie batérie

Tesla za posledné roky vyrábala stále väčšie produkty na skladovanie energie. Najprv predstavila domáce batérie Powerwall s kapacitou 13,5 kWh, ktoré ukladajú energiu generovanú solárnymi panelmi. V roku 2015 uviedla na trh Powerpack, ktorý je v podstate priemyselnou verziou batérie Powerwall.

Tesla nedávno dokončila výstavbu najväčšej lítium-iónovej batérie na svete v Austrálii vyskladanej z batérií Powerpack. Má kapacitu 129 MWh a dokáže dodať do domácností 100 MW energie.

Tesla Megapack solárne batérie

Tieto výrobky zamerané na priemysel pomohli udržať celý energetický biznis Tesly v čase, keď biznis so solárnymi panelmi upadá. Spoločnosť nainštalovala v 2. kvartáli 2019 menej solárnych panelov ako predtým a v predajoch klesla na 3. miesto v USA.

Tesla už pár rokov navhruje svoju solárnu strechu Tesla Solar Roof, ktorej škrídle sú takmer na nerozoznanie od klasických pálených škridlí. Nainštalovala ich na niekoľko domov v USA a plánuje teraz tento biznis rozšíriiť do ôsmich štátov USA.

solárna strecha Tesla Solar Roof

Tesla Model S, solárna strecha a batéria Powerwall

V priebehu rokov 2018 a začiatkom roku 2019 musela spoločnosť znížiť výrobu Powerwall a Powerpack, pretože jej chýbali batérie na rapídne zvýšenie výrobného tempa Modelu 3.

2. augusta 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+