MojElektromobil

Už dlhšie počúvame o výstavbe továrne na výrobu batérií na Slovensku. Koncom mája sa k nám ale konečne dostali konkrétne informácie, ktoré nám potvrdili, že firma InoBat Auto plánuje vybudovať prvé linky na pozemkoch pri Voderadoch. Výroba však bude len jeden článok skladačky, nakoľko súčasťou závodu bude ja výskumné centrum. InoBat Auto tu plánuje preinvestovať až 1 miliardu eur, pričom najnovšie získali podporu aj od významného partnera ČEZ – najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a juhovýchodnej Európe.

Z Česka prichádza 10-miliónová investícia

InoBat Auto už má k dispozícii pozemok s rozmermi 27 tisíc metrov štvorcových, kde vyrastie spomínaná výrobná linka spolu s výskumným centrom. Firma medzičasom získala partnerstvo s viacerými firmami, a to napríklad energetickou spoločnosťou AEN, MSM Group, ktorá zastrešuje rôzne spoločnosti v oblasti obranného a civilného priemyslu a na zozname nechýba ani Matador, ktorý je v automobilovom priemysle dôležitým hráčom.

Najnovšie však InoBat Auto získalo podporu od českej energetickej spoločnosti ČEZ, ktorá prináša investície vo výške 10 miliónov eur: „Práve industriálne dedičstvo spoločného štátu vo veľkom nasmerovalo ekonomickú orientáciu týchto krajín na automobilový priemysel. A doslova ich predurčuje na rýchlu implementáciu riešení v oblasti elektromobility. Spolupráca InoBat Auto a ČEZ, a. s., presahuje hranice oboch krajín. Produkty tohto partnerstva sa budú vyvážať do celej Európskej únie a následne aj do zvyšku sveta, čo je dôležitý faktor na pozadí koronakrízy,“ vysvetľuje okolnosti spolupráce CEO InoBat Auto, Marián Boček.

Výskumné centrum so špeciálnou technológiou

K spolupráci pridal pár slov Pavel Cyrani, CEO ČEZ: „Vlády Českej a Slovenskej republiky už dávnejšie ohlásili strategickú spoluprácu v oblasti elektromobility. InoBat Auto je jedným z projektov v rámci tejto iniciatívy.“ Pilotná linka InoBat Auto by mala mať výrobnú kapacitu 100 MWh. Firma však vidí veľký potenciál aj vo výskumnom centre, v ktorom plánujú využívať technológiu amerického partnera Wildcat Discovery Technologies s názvom High Throughput Process.

Vďaka nej dokážu testovať niekoľko rôznych chemických zložení batérií, čím dokážu rýchlo nájsť optimálnu batériu pre stanovené požiadavky automobiliek. Tieto batérie majú následne dokázať veľmi jednoducho škálovať do sériovej výroby. Výstavbu továrne budeme pozorne sledovať, nakoľko pôvodné informácie hovoria o začiatku výstavby ešte do konca tohto roka. Ako firma tvrdí, ďalší dôležitý krok je nájsť a zamestnať kľúčových kvalifikovaných ľudí. Celkovo by malo vzniknúť až 1 500 pracovných miest. Do roku 2024 plánujú vyrobiť celkovo 240 000 kusov batérií.

2. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+